Προς το περιεχόμενο

Τι λέει νόμος για ανήλικους στα λάιβ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο ρε Τέρυ, με έβγαλες από τον κόπο να ψάχνω και να ρωτάω.

 

Καλού-κακού βέβαια θα πάρω και ένα πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων μαζί μου. Ποτέ δεν ξέρεις... ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

αρα εγω που ειμαι στρατιωτικος απαγορευεται ρητα να πιασω την κιθαρα και να περασω καλα και εγω και οι αλλοι

(ελπιζω!!!!!)  αφιλοκερδως ενω ο διπλανος μου που δεν ειναι επιτρεπεται υπο προυποθεσεις...

 

χμμμμ....καλη φαση....

 

Είπαμε, αφιλοκερδός δεν... Η προϋπόθεση είναι ΑΜΑ ΙΚΑ.  

 

 

Αλλά αν το ψάξεις θα δεις ότι υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που επί της ουσίας τους έχουν κόψει την live μουσική.  ;)

 

Κολλήματα με συντάξεις, με ταμεία, με το horn τους το τράγειο  ;D

 

 

@ Haris: Α, ξέχασα να σου πω... Για τους ντράμερ ισχύει ειδικό καθεστώς. Πρέπει να παίζουν με μπακέτες vic firth 2B, πιάτα Paste 2002 και Remo λαδιού, αλλιώς δεν τους δίνουν ΑΜΑ  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Haris: Α, ξέχασα να σου πω... Για τους ντράμερ ισχύει ειδικό καθεστώς. Πρέπει να παίζουν με Remo λαδιού, αλλιώς δεν τους δίνουν ΑΜΑ  ;D

Αν παίζουν με Ρέμο (Αντώνη) τους δίνουν?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αν δεν αναγνωριζει το κρατος το "αφιλοκερδως" τοτε αν πχ στειλω τον κολλητο μου να μου περασει service το αμαξι θα πρεπει να εχει μαζι του και μια εντολη εργασιας μια υπευθυνη δηλωση ενα χαρτι τελοσπαντων οτι ειναι μια εργασια για δικη μου εξυπηρετηση και οχι δικη του και θα πρεπει να του πληρωσω και ενα ενσημο....η αν με τσακωσουνε να του αλλαζω τα λαδια στο αμαξι και δεν εχω τετοιο χαρτι μαζι μου καηκα....(καθωτι ειμαι στρατιωτικος και απαγορευεται!!!!!)...οτι να ναι...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αρα αν δεν αναγνωριζει το κρατος το "αφιλοκερδως" τοτε αν πχ στειλω τον κολλητο μου να μου περασει service το αμαξι θα πρεπει να εχει μαζι του και μια εντολη εργασιας μια υπευθυνη δηλωση ενα χαρτι τελοσπαντων οτι ειναι μια εργασια για δικη μου εξυπηρετηση και οχι δικη του και θα πρεπει να του πληρωσω και ενα ενσημο....η αν με τσακωσουνε να του αλλαζω τα λαδια στο αμαξι και δεν εχω τετοιο χαρτι μαζι μου καηκα....οτι να ναι...

 

 

Καταλαβαίνω το στράβωμα σου, το πέρασα και εγώ, αλλά αυτή είναι η χώρα μας, με τα 30 ασφα«ληστικά» ταμεία, τα 50 επικουρικά και το χάος στη νομοθεσία- το οποίο αλλάζει κάθε τρεις και λίγο από κάποιον «σωτήρα».

 

Προσωπικά το να βρεθώ και στα κιτάπια του ΙΚΑ (εκτός από του ΟΑΕΕ) δεν μου είναι ευχάριστο.

 

Και όχι για αυτό που ισχύει σήμερα, αλλά για την κουλαμάρα που θα σκεφτεί κάποιος υπουργός Εργασίας/ Κοινωνικών Ασφαλίσεων αύριο.

 

Χαρακτηριστικά, ο προϊστάμενος σε ένα από τα ΙΚΑ που τραβήχτηκα, αναφερόμενος στην ασφάλιση μου στον ΟΑΕΕ, μου λέει:

 

Παλιός ή νέος ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ; Αν είσαι νέος (μετά το '93 νομίζω) δεν είναι απαραίτητο να φέρεις την βεβαίωση από το ταμείο σου (αν και είναι στα προαπαιτούμενα). Βέβαια καλό είναι να την φέρεις, γιατί ξέρεις, μπορεί να αλλάξει ο νόμος και...

 

Οπότε το πρόβλημα δεν είναι μόνο ο τωρινός μ$^@##ς, αλλά και ο μελλοντικός μ*$@!^#ς νομοθέτης.

 

Διότι ως γνωστόν σε αυτή τη χώρα μόνο δύο είναι οι βεβαιότητες: Ο Θάνατος και η εφορία  ;D

 

Όλα τα άλλα είναι όπως ξημερώσει  ;)    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαφωνώ και θεωρώ ότι όλη αυτή η ιστορία με το ΑΜΑ ΙΚΑ Σύκα είναι στη σωστή κατεύθυνση.

 

Αν θες να παίζεις για τους φίλους σου και την πλάκα σου τους μαζεύεις σπίτι σου ή όπου μπορέσεις και παίζεις. Αν θες να παίξεις μέσα σε μια επιχείρηση, η οποία έχει έσοδα - έξοδα, υπαλλήλους κτλ., όπου υπάρχουν ένα σωρό ευθύνες και υποχρεώσεις, πρέπει να συμβαδίζεις και εσύ με όλα αυτά. Π.χ. αν πάθεις ηλεκτροπληξία, αν πέσει ο σοβάς - από τις πολλές συχνότητες που έχει φάει - στο κεφάλι σου, αν σκοντάψεις και πας και καρφωθείς στη γωνία του ηχείου, τι γίνεται;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ ray

 

Να σου πώ που είναι το λάθος.

Και δεν έχει να κάνει με την ασφάλεια του χώρου για πιθανό εργατικό ατύχημα (αν σκοντάψει και πελάτης  και καρφωθεί στη γωνία του ηχείου τι γίνεται;) .

 

Ο μουσικός, όπως και ο ψυχτικός π.χ που πάει να επισκευάσει ένα ψυγείο για μπύρες που χάλασε στο "μαγαζί", ΔΕΝ είναι υπάλληλος του κάθε καταστηματάρχη.

 

Δεν μπορεί να τους συνδέει εξαρτημένη σχέση εργασίας για να έχει υποχρέωση να τον ασφαλίζει.

 

Ο Μουσικός είναι εξωτερικός συνεργάτης (εκτός αν μιλάμε για πολύ ειδικές περιπτώσεις π.χ ένας χώρος που έχει μόνιμη μπάντα για σερί χρονικό διάστημα – και πάλι ελέγχεται) ή αν θες να χρησιμοποιήσω νομικό όρο «βοηθός εκπλήρωσης» ή «εργολάβος».

 

Το τσουβάλιασμα και το κωμικό της αυθημερόν πρόσληψης και της απόλυσης την επομένη δείχνει τουλάχιστον νομοθετική προχειρότητα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει η εξαιρεση και ο κανονας και νομιζω πρεπει να στεκομαστε στον κανονα.ετσι κ αλλιως αλλιως παντα υπαρχει η περιπτωση να τους μαζεψεις στο σπιτι σου και καποιος φιλος σου να παθει ηλεκτροπληξια η πεσει σοβας απο τις πολλες συχνοτητες.Θελω να πω οτι για ολες τις περιπτωσεις υπαρχει κατι που μπορει να παει στραβα.Δεν ειπαμε να δικαιολογησουμε  το μαυρο χρημα σε καμια περιπτωση αλλα αυτο το νταηλικι οτι "οχι...δε σε πιστευω οτι παιζεις αφιλοκερδως...προστιμο 10.000 γιατι ετσι...αποφασιζομεν και διατασσομεν" δεν μου καθεται και πολυ καλα...δεν μπορω να καταλαβω γιατι ΔΕΝ  εισαι καλυμενος και εσυ και ο εργοδοτης αν απο κοινου κανετε μια υπευθυνη δηλωση οτι η μουσικη θα ειναι αφιλοκερδως...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...δεν μπορω να καταλαβω γιατι ΔΕΝ  εισαι καλυμενος και εσυ και ο εργοδοτης αν απο κοινου κανετε μια υπευθυνη δηλωση οτι η μουσικη θα ειναι αφιλοκερδως...

Γιατί θα το έκαναν όλοι. Ειτε έπαιζαν αφιλοκερδώς είτε όχι.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας έχει ένα ΟΑΕΕ ο μουσικός να κόβει ένα παροχής υπηρεσιών και τελειώνει εκεί, όπως θα έρθει ο μάστορας σπίτι σου και θα σου κόψει απόδειξη. Αυτό το απλό δεν θα μπορούσε να γίνει; Αλλά να έχει ΟΑΕΕ αλλιώς δεν μιλάμε για μουσικό αλλά για χομπίστα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου