Προς το περιεχόμενο

Radial Tonebone Dragster


strat54

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως ειπε ο SF, το οτι ακουγες διαφορά οταν ηταν κλειστα, δεν οφειλεται στο οτι ηταν ψηφιακα, αλλα στο οτι δεν ηταν true bypass(ηταν ,δηλαδη, Buffered). Ενα πεταλι μπορει να ειναι true bypass ή οχι, ασχετα με το αν ειναι αναλογικο ή ψηφιακο. Απ'οτι ξερω, ουτε τα πεταλια που εχεις αυτη τη στιγμη ειναι true bypass(μιλαω γι'αυτα που εχεις ονομασει). Με αυτα δεν παρατηρεις διαφορα? Και προκυπτει ετσι και μια ερωτηση απο μενα για οποιον γνωριζει: Τα συγχρονα Boss εχουν ολα το ιδιο buffer? (Αν ειναι ετσι, και αν εισαι σιγουρος οτι ακουγες διαφορά, μαλλον το zoom σου εκανε τη ζημια...).

Α, και sorry που παω λιγο offtopic με την ερωτηση μου :)

 

Διαφορα με τι? το στανταρ πεταλι μου ειναι το blues που ηξερα οτι ειναι αναλογικο απο εκει κ περα δοκιμαζα τα αλλα ενα ενα, κ πιο κοντα στο κατευθειαν καρφι ηταν αυτο.Τα αλλα κ κλειστα ακουγοταν σαν να ηταν η κιθαρα σαν ξυριστικη μηχανη ή αλλιως σαν να εβαζα την κιθαρα μου σε ΤΡΑΤΖΙΣΤΟΡ ενισχυτη.Τωρα με αυτα που εχω αυτη τη στιγμη τα συνδεσα ολα μαζι (χωρις wah ) δεν το εχω αυτη τη στιγμη εδω, ακουω εναν καλο ηχο , βγαζω ολα τα πεταλια κ συνδεω μονο το Loop rc3 ακουγεται χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα συνεχίσεις να ακούς με το RC-3, μιας και το buffer του είναι για κλωτσιές. Υπάρχει μια τρομερή μόντα να του κάνεις: το ανταλλάσεις με ένα TC Ditto. Problem solved.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα ειναι μονο για επιτοπου ηχογραφηση. Πρεπει να ειναι καλο πραγματι, αλλα δυστυχως δε μου κανει ετσι οπως το χρησιμοποιω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχτηκα λιγο με το Wah μου (Dunlop GCB-95F Wah Pedal) κ το τι σημαινει True-bypass κ σε καταστημα λεει

Features:

- Red Fasel inductor

- Heavy die cast construction for years of reliability

- 100K ohm Hot Potz potentiometer that allows for that quick, abrupt wah sound

- True-bypass switching

 

Αλλα δεν εχει κανενα κουμπι πουθενα αλλο μονο ανοιγμα κλεισιμο αυτο το True-bypass switching μηπως ειναι ψεμα του καταστηματος? Το εχει κανενας κ να ξερει για αυτο το μοντελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τα boss-άκια τί κάνουν, δεν έχω ιδέα.

 

Για τα boss-ακια μιλαω,μια και αυτα εχει ο φιλος  κανουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που ειπα δηλ. ειναι analog dry through (η συντριπτικη πλειοψηφια τους)  τα looper της  δεν ειναι (μαλλον γιατι δεν εχει ΛΟΓΙΚΗ να ειναι)....παντως με τα επιπεδα δειγματολειψιας που υπαρχουν στην εποχη μας ΙΜΗΟ ειναι ΑΣΤΕΙΟ να "φοβομαστε" την "επιδραση" του A/D conversion στον "ηχο" μας...τωρα "ψυχολογικα" μπορει και να επηρεαζει καποιους αλλα ως εκει...

 

 

Η άποψη ότι όλα έχουν καλό buffer, είναι για γέλια. Καλό buffer, έχουν όλα τα Visual Sound, για παράδειγμα.

 

τα buffer των BOSS εχουν ΘΑΥΜΑΣΙΟ buffer οπως και τα VS το ξερω αλλωστε απο ΠΡΩΤΟ χερι... ;D

 

0006570172ee37c99b4994ab308a0f8a505c12e7162935c2a62f48f4.jpg

 

γιατι ειχα δωσει αρκετα λεφτα για να τα πουλησω κ να χασω τοσα χρηματα.

 

θα χασεις και αλλα χρηματα γιατι η λυση που ζητας λεγεται απλα TRUE BY PASS STRIP

 

http://www.loop-master.com/

 

Καθόλου μα καθόλου "τρίχες". Αν αυτό θέλει να ακούει, θα του πείς ότι είναι "τρίχες"; "Τρίχες" τα όσο το δυνατόν αναλοίωτο σήμα από τους μαγνήτες της κιθάρας σου με τις μεγαλύτερες δυνατές δυναμικές και απόκριση;  

 

ΤΡΙΧΕΣ ειναι αυτο που ισχυριζεται οτι κανει το Radial Tonebone Dragster οχι το να θες αναλοιωτο σημα απο τους μαγνητες κατι που ΚΑΜΜΙΑ λυση δεν σου δινει μια και απο τη στιγμη που χρησιμοποιεις μακρια ΚΑΛΩΔΙΑ και πεταλια (ειδικα αν ειναι tbp) θα εχεις "αλλοίωση" θες δε θες....οποτε get over it and play some music... ;D

 

το λεει και ο θεος (23.40)

 

 

 

 

Ανόμοια πράγματα. Ναι, την ισοστάθμιση την πετυχαίνεις, τις δυναμικές και την απόκριση...;

 

τωρα το παραεκανες science fiction το πραμα.. ;D

 

γενικα ολη αυτη η φιλολογια για tbp & sound purity με εκνευριζει γιατι ειναι καθαρα προϊον του ιντερνετ και ΔΕΝ υπηρχε πριν απο αυτο...απλα επαιρνες 4-5 μποσακια και εκανες μια χαρα δουλεια χωρις να....ιδρωνεις και να πεταγεσαι τα βραδια απο τον υπνο σου  ;D γιατι "υποφερει ο τονος σου" επειδη τα πεταλια δεν εχουν tbp...  ;D...ρωτα και τον ΧΕΝΤΡΙΞ αν δε με πιστευεις  ;D ;D ;D

 

Εξω απο την πλακα....ΤΑ ΠΑΝΤΑ επηρεαζουν το "σημα"....ΙΜΝSHO αν καποιος εχει "αυτια νυχτεριδας" και ΟΝΤΩΣ τον ενοχλει η επιδραση των πολλων stacked πεταλιων στον "ηχο του" ενα TBP Strip (υπαρχουν δεκαδες διαφορετικα στο εμποριο απο τα πιο απλα μεχρι τα πιο συνθετα που επιτρεπουν και συνδιασμους πεταλιων) με 1-2 στρατηγικα τοποθετημενα buffered pedals/stand alone buffers ειναι η καλυτερη λυση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καμιά πηγή και ισχυρίζεσαι ότι τα boss είναι analog-dry-through, γιατί δεν βλέπω την παραμικρή αναφορά στο site τους;  ??? Εξ'όσον γνωρίζω όλα τα made-in-taiwan Boss είναι πλήρως ψηφιακά, με ψηφιο-ποίηση του σήματος και γι'αυτό ακριβώς τον λόγο η Boss δεν μπορεί να προσφέρει true-bypass Boss πετάλια (μόνο ένα analog-dry-through πετάλι, είτε αναλογικό είτε ψηφιακό, μπορεί να είναι true-bypass για λόγους... προφανείς).

 

Δεν κρίνω αν είναι "καλό" ή "κακό" ένα πετάλι να ψηφιοποεί τον ήχο σου, γιατί... εξαρτάται από το πετάλι. Η σειρά  Nova της TC, που ανέφερα και πιό πάνω, κάνουν εξαιρετική μετατροπή και δεν άκουσα ποτέ την παραμικρή απώλεια. Τα Boss από την άλλη, είναι άλλη ιστορία...

 

Έχει δίκιο για ένα true bypass strip, ότι είναι εξαιρετική λύση. Δεν παύει όμως να είναι μια λύση που πιάνει χώρο, προσθέτει βάρος, έχει power-supply requirements (αν θες τα LEDs) και... έχει κόστος. Το 2014 δεν βλέπω τον παραμικρό λόγο για κάποιον, ο οποίος έχει πρόβλημα με τον τρόπο που ένα συγκεκριμένο πετάλι συμπεριφέρεται στην αλυσίδα του, να μην προχωρά παρακάτω.

 

Τώρα τί θα έκανε ο Hendrix, άστο. Ο άνθρωπος έπαιζε με ό,τι τελευταίο είχε να του προσφέρει η τεχνική και η τεχνολογία των ημερών του, το να χρησιμοποιείται το όνομά του για παράδειγμα ή πρότυπο προσκόλλησης στο παρελθόν, είναι απλά ειρωνικό. Άσε που νομίζω ότι ουδέποτε έπαιξε Boss-άκια...  ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ'όσον γνωρίζω όλα τα made-in-taiwan Boss είναι πλήρως ψηφιακά, με ψηφιο-ποίηση του σήματος και γι'αυτό ακριβώς τον λόγο η Boss δεν μπορεί να προσφέρει true-bypass Boss πετάλια (μόνο ένα analog-dry-through πετάλι, είτε αναλογικό είτε ψηφιακό, μπορεί να είναι true-bypass για λόγους... προφανείς).

 

Λαθος γνωριζεις,η BOSS δεν προσφερει tbp γιατι τα...ΑΠΕΧΘΑΝΕΤΑΙ (και καλα κανει)

 

http://www.roland.co.uk/blog/the-truth-about-true-bypass-and-buffered-guitar-pedals

 

Αν δεις τα σχηματικα των πιο πολλων πεταλιων της θα δεις οτι ειναι analog dry through,το σημα σπλιταρεται πριν απο τον κονβερτορα ,τα περισσοτερα BOSS "ταϊζουν" συνεχως το κυκλωμα, και τα  FET transistors κανουν mute είτε στο  bypass line είτε στο effected line  (σε επικοινωνια που ειχα με τη Roland πριν καποια χρονια μια και εφτιαχνα μια πεταλιερα για εναν αλλο ψυχακια που φοβοντουστασανε μη του φαει ο πσηφιος τον ηχο  ;D μου ειχαν πει οτι στα delay της π.χ το dry signal ειναι analog & το delay προστιθεται σε αυτο με το level knob)  

 

δες εδω το ταϊβανεζικο RV3 π.χ.

 

http://www.freeinfosociety.com/electronics/schematics/audio/pictures/bossRV3.jpg

 

Άσε που νομίζω ότι ουδέποτε έπαιξε Boss-άκια

 

οντως επαιζε με πεταλια που ειχαν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ buffers απο τα BOSS  ;D

 

Δεν παύει όμως να είναι μια λύση που πιάνει χώρο, προσθέτει βάρος, έχει power-supply requirements (αν θες τα LEDs) και... έχει κόστος.

 

απο το να πουλησεις κοψοχρονια τα ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ πεταλακια σου επειδη δεν σου αρεσει το by pass ηχος τους παντως ΛΙΓΟΤΕΡΟ κοστος εχει.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος γνωριζεις,η BOSS δεν προσφερει tbp γιατι τα...ΑΠΕΧΘΑΝΕΤΑΙ (και καλα κανει)

 

http://www.roland.co.uk/blog/the-truth-about-true-bypass-and-buffered-guitar-pedals

 

Αν δεις τα σχηματικα των πιο πολλων πεταλιων της θα δεις οτι ειναι analog dry through,το σημα σπλιταρεται πριν απο τον κονβερτορα ,τα περισσοτερα BOSS "ταϊζουν" συνεχως το κυκλωμα, και τα  FET transistors κανουν mute είτε στο  bypass line είτε στο effected line  (σε επικοινωνια που ειχα με τη Roland πριν καποια χρονια μια και εφτιαχνα μια πεταλιερα για εναν αλλο ψυχακια που φοβοντουστασανε μη του φαει ο πσηφιος τον ηχο  ;D μου ειχαν πει οτι στα delay της π.χ το dry signal ειναι analog & το delay προστιθεται σε αυτο με το level knob) 

 

δες εδω το ταϊβανεζικο RV3 π.χ.

 

http://www.freeinfosociety.com/electronics/schematics/audio/pictures/bossRV3.jpg

 

 

Πολύ ενδιαφέρον. Ευχαριστώ για αυτά γιατί δεν τα γνώριζα. Αν μπορούσαμε να βρούμε και μια λίστα με ποιά είναι τί, θα ήταν ο,τι πρέπει.  :)

 

 

 

 

απο το να πουλησεις κοψοχρονια τα ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ πεταλακια σου επειδη δεν σου αρεσει το by pass ηχος τους παντως ΛΙΓΟΤΕΡΟ κοστος εχει.... ;D

 

Έλα τώρα...    ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου