Προς το περιεχόμενο

Keyboards for dummies


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Προβληματιζόμουν για το αν θα έπρεπε να ανοίξω το παρόν θέμα εδώ ή στα Computers.)

 

Έχουμε και λέμε, λοιπόν!  :)

 

Ψάχνοντας να δω/ακούσω τι διαθέσιμους ήχους έχω στα (freeware) vst's μου, διαπιστωσα ότι, ενώ έχω πληθώρα από "synths", δε γνωρίζω καθόλου την ορολογία και τη λειτουργία των διαφόρων φίλτρων και μηχανών (πχ low pass/high pass filter, lfo, arpeggiator κτλ), που περιλαμβάνει το καθένα.

 

Αναρωτιόμουν, λοιπόν, αν υπάρχει κάποιου τύπου οδηγός/link, στο οποίο θα μπορούσατε να με παραπέμψετε, όπου θα εξηγείται ο τρόπος χρήσης και χειρισμού αυτών.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου ρε mustafank.

 

Αμα κανεις ενα search στο google με ορους synthesizer terms, η synthesizer glossary θα δεις επιγραμματικες ή και πιο αναλυτικες περιγραφες των λειτουργιών των synthesizer.

 

Απο εκει και πέρα, μπορεις να πειραματιστεις με ηχους και πειραζοντας τις παραμετρους αυτες για να ακουσεις και στην πραξη τι εφαρμογή εχουν στην διαμορφωση των ήχων και ετσι με συνδυασμο αυτων να τα εμπαιδωσεις και να τα χρησιμοποιείς ανάλογα για να φτιαχνεις η να παιζεις αυτο που  θέλεις.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω, μην πω πως μερικες πρεπει αρχικα να μην κοιταξεις την θεωρια,ετσι ωστε να κινηθει η περιεργεια σου και να ανατρεξεις αργοτερα σε αυτη , με αποτελεσμα αυτο που θα διαβασεις να γινει πιο ευκολα κατανοητο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω, μην πω πως μερικες πρεπει αρχικα να μην κοιταξεις την θεωρια,ετσι ωστε να κινηθει η περιεργεια σου και να ανατρεξεις αργοτερα σε αυτη , με αποτελεσμα αυτο που θα διαβασεις να γινει πιο ευκολα κατανοητο.

 

 

 

και αυτο ειναι ορθότερη προσεγγιση, μου θυμίζει τι κανω εγώ ολα αυτα τα χρόνια! λολ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκει και πέρα, μπορεις να πειραματιστεις με ηχους και πειραζοντας τις παραμετρους αυτες για να ακουσεις και στην πραξη τι εφαρμογή εχουν στην διαμορφωση των ήχων και ετσι με συνδυασμο αυτων να τα εμπαιδωσεις και να τα χρησιμοποιείς ανάλογα για να φτιαχνεις η να παιζεις αυτο που  θέλεις.

 

Συμφωνω, μην πω πως μερικες πρεπει αρχικα να μην κοιταξεις την θεωρια,ετσι ωστε να κινηθει η περιεργεια σου και να ανατρεξεις αργοτερα σε αυτη , με αποτελεσμα αυτο που θα διαβασεις να γινει πιο ευκολα κατανοητο.

 

  Αυτό κάνω 2-3 μέρες, τώρα, δοκιμάζοντας ρυθμίσεις, προσπαθώντας να καταλάβω πως επηρεάζουν τον ήχο.

 

  Από εκεί και πέρα, αυτό που, ακόμα, δε μπορώ να καταφέρω είναι να ρυθμίσω έναν ήχο, σύμφωνα με τις προτιμήσεις μου και να μην έχω καταλήξει, κατά τύχη, σε αυτόν.

Οπότε, γι'αυτό και θα ακολουθήσω και τα παρακάτω:

 

Αμα κανεις ενα search στο google με ορους synthesizer terms, η synthesizer glossary θα δεις επιγραμματικες ή και πιο αναλυτικες περιγραφες των λειτουργιών των synthesizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αγαπώ πιάνο, όποτε καταΠΙΑΝΟμαι με τα σύνθια σταματάω να παίζω και αρχίζει η παιδική χαρά. Είναι χιλιάδες οι ήχοι, άμμα κάτσω να μπλέξω και με τις παραμέτρους, δεν θα τελειώσει ποτέ το άλμπουμε λαίμαι, οπότε τα αποφεύγω τα διαόλια ταύτα  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αγαπώ πιάνο, όποτε καταΠΙΑΝΟμαι με τα σύνθια σταματάω να παίζω και αρχίζει η παιδική χαρά. Είναι χιλιάδες οι ήχοι, άμμα κάτσω να μπλέξω και με τις παραμέτρους, δεν θα τελειώσει ποτέ το άλμπουμε λαίμαι, οπότε τα αποφεύγω τα διαόλια ταύτα  ;D

 

Eιναι του σατανά technon μου.

Μεινε στο πιάνο που εχει την ευλογία του θεού.

χαχαχαχα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αγαπώ πιάνο, όποτε καταΠΙΑΝΟμαι με τα σύνθια σταματάω να παίζω και αρχίζει η παιδική χαρά. Είναι χιλιάδες οι ήχοι, άμμα κάτσω να μπλέξω και με τις παραμέτρους, δεν θα τελειώσει ποτέ το άλμπουμε λαίμαι, οπότε τα αποφεύγω τα διαόλια ταύτα  ;D

 

Eιναι του σατανά technon μου.

Μεινε στο πιάνο που εχει την ευλογία του θεού.

χαχαχαχα

 

;D ;D ;D

 

παιδική χαρά, μόνο; και λίγα λες!!!  ;D ;D ;D

 

2 μέρες, τώρα, είμαι σε φάση new wave και kraftwerk...  :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 

Μηπως αυτο το βιβλιο απο το 1974 γραμμενο απο

 

Alan R Pearlman ( τα αρχικα κααααατι θα σου θυμιζουν ισως ;) ) και αλλους 2

 

http://thesnowfields.com/manuals/LearnMusicWithSynths1974.pdf

 

βοηθησει?

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mustafank, τα βασικα περι κυματομορφων, φιλτρων κλπ θα τα βρεις σε απειρα sites στο internet. To Wikipedia ειναι η πρωτη και κοντινοτερη σταση σου. Ακομα πιο κοντα ειναι τα manuals των VST synths σου (που φανταζομαι οτι εχουν) τα οποια ειναι τα πλεον καταλληλα για να μαθεις τα βασικα πανω στα synths καθως και την λειτουργια των συγκεκριμενων "μοντελων".

 

Το να κατσεις να διαβασεις ενα βιβλιο του 1974, του οποιου τα παραδειγματα ειναι πανω σε ενα αρχαιο διφωνικο αναλογικο ARP Odyssey, ενα synth που μονο σε φωτογραφιες ή σε μουσειο θα δεις, μαλλον ειναι χασιμο χρονου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου