Προς το περιεχόμενο

Χορδές για ηλεκτρική;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!!! Λοιπόν έχω μια ηλεκτρική κιθάρα Ibanez RG370DX πρόσφατα έσπασε μια χορδή και τώρα πρέπει να αγοράσω νέο σετάκι( εδώ που τα λέμε ευκαιρία ήταν γιατί τις είχα πάρα πολύ καιρό), έχω όμως τους εξής προβληματισμούς:

 

1. Δε ξέρω τι νούμερο είναι οι χορδές που φοράει, έχω τις ίδιες από όταν αγόρασα την κιθάρα αλλά λογικά θα είναι 8 άρες ή 9 άρες… αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γιατί θέλω να βάλω ένα νούμερο μεγαλύτερο.

2. Τι μάρκα να επιλέξω; Διαβάζω πως είναι καλές οι DADDARIO, DR και Elixir

 

Κάντε καμιά πρόταση και εσείς. Την αγορά θα την κάνω από www.musica.gr ή www.musicorama.gr.

Τα φώτα σας!

 

 

Ευχαριστώ!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aποκλείεται να φοράει 8άρες. 9 ή 10άρες θα έχει απ τη μαμά ibanez. Αυτά τα 2 είναι και τα πιο συνηθισμένα "νούμερα".

 

Κάνε ένα search, γιατί υπάρχουν ίσα με 10 θέματα για χορδές και αν δεν βρεις αυτό που ζητάς, εδώ είμαστε.  ;)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon egw prin 2 xronia pu parigeila mia iapwniki custom shop ibanez rg470 foruse 9ares alla den thimamai marka ... an exeis floyd rose kalo 8a itan na min allazeis syxna apo 9 se 10 i 11 kai eidika se 12...

Egw protimw (alloste oi Dimmu xrisomopoioun kai den einai diafimisi ,ala se private mail mu to eipe o silenoz) Daddario 10 miazun(diki mu apopsi)me DR 10 pu apla einai misi timi (5-6 Euro) apo tis DR giati an sxistei mia i vazeis apokleistika Dadario 10..An kai oi elixir pu tis dokimasa mu aresan alla Dadd. kai pali Dadd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πάσα πιθανότητα έχεις 9αρες - δες για την αλλαγή εδω:

http://www.jemsite.com/tech/restringing.htm

και γενικώς για τεχνικά θέματα της ibanez, εδώ:

http://www.jemsite.com/tech/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασική αρχή: ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σετ ΦΡΕΣΚΙΕΣ χορδές είναι καλύτερο από ένα παλιό σετ.

Πάρε τις πιο φτηνές που θα βρεις μπροστά σου και άλλαζέ τις συχνά.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να πάρεις να ξέρεις ότι θα θέλεις ρύθμιση στο floating tremolo που έχει η κιθάρα σου ...

 

Εγω προτιμώ Daddario EXL110, αλλα είναι και θέμα γουστου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικο

Αν παρεις διαφορετικο παχος χορδων απο αυτο που εχει ηδη επανω η κιθαρα,

θα πρεπει να την πας στο μαστορα να σου κανει καινουρια ρυθμιση σε τρεμολο , μπρατσο κλπ.

 

Οι τιμες των χορδων στα site που ειπες νομιζω ειναι λιγο τσιμπιμενες.

Οποτε, γιατι δεν παιρνεις την κιθαρουλα σου να κατεβεις σε κανα σοβαρο κιθαρομαγαζο?

Να την δεις και ο μαστορας, (ο εμπιστος που θα σου προτεινουν οσοι εχουν καποια εμπειρια),

και να σου πει τι παχος χορδων εχει η κιθαρα για να παρεις.

Θα τις παρεις και πιο φτηνα.

Αγοραζω χορδες 25 χρονια και εχω δοκιμασει αρκετες.

Αυτες που προτεινω ειναι DR (χρησιμοποιω σε καθε κιθαρα διαφορετικο παχος, απο 9ρια μεχρι 11αρια)

Προτεινω, μια και απο οτι καταλαβα εισαι αρχαριος, να δοκιμαζεις καθε φορα διαφορες μαρκες απο αυτες που προτεινουμε και να καταληξεις σε αυτες που σου αρεσουν.

 

Βασικο

Να αγοραζεις χορδες απο μαγαζια που εχουν "κινηση" για να σιγουρεψεις καπως το θεμα οτι δεν εχουν μεινει οι χορδες 2-3 χρονια στο ραφι και ειναι ψοφιες.

Οι χορδες εχουν 6 μηνες ζωη απο την ημερα, οιχι που θα τις βαλεις στην κιθαρα, αλλα απο την ημερα κατασκευης τους.

Ενα σημαδι οτι οι χορδες ειναι "μπαγιατικες" ειναι μαυρα στιγματα επανω τους ή το πιο κλασσικο να εχουν χασει τη γιαλαδα τους

 

υ.γ. Μαστορα προτεινω τον Κουρμπη. Θεμιστοκλεους Εξαρχεια ειναι διπλα στο guitar store.

Διαβασε το ποστ με γνωμες των Noizαδων http://www.noiz.gr/index.php?topic=11151.0

Μην πας πολυ πρωι, μετα τις 11 ανοιγει νομιζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα καλο ειναι να παιρνεις ΦΡΕΣΚΙΕΣ χορδες η χορδες που εχουν ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ συσκευασια σε κενο αέρος που δεν σκουριαζουν (οπως οι D ADDARIO,VINCI & καποιες αλλες)

 

Μεγαλη διαφορα στις μαρκες δεν θα βρεις,ετσι κι αλλοιως ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ (δηλ. εργοστασια) χορδων 4-5 υπαρχουν,ολες οι αλλες μαρκες ειναι απλα φασον κατασκευασμενες στα ιδια εργοστασια... ;)

 

Εννοειται οτι αν εισαι σοβαρος με τον ηχο σου,χορδες πρεπει να αλλαζεις μαξιμουμ καθε 6-10 ωρες παιξιματος (μετα ειναι για πεταμα )

 

φυσικα με την τρελλη ισοτιμια του δολλαριου τις χορδες σου θα τις παιρνεις αποκλειστικα (με την 10αδα η 20αδα ) απο το www.ebay.com (θα σου ερχονται το πολυ 2,5-3,5 ευρω το πακετο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου