Προς το περιεχόμενο

Χορδές για ηλεκτρική;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω σκοπό να την πάω σε μάστορα, λέτε να τα βρω σκούρα με το tremolo;

Σκέφτομαι 2 τρόπους:

 

1. Περνάω τις χορδές και αρχίζω να κουρδίζω.

ή

2. Περνάω τις χορδές αρχίζω τέντωμα των χορδών από τα κλειδιά στο μπράτσο και ταυτόχρονα ασκώ πίεση στο tremolo ώστε να το κρατήσω παράλληλα σε σχέση με το σκάφος/μπράτσο και μόλις τεντώσουν καλά κουρδίζω.

 

Αν είναι λάθος ο τρόπος και μπορεί κάποιος ας κάνει μια μίνι περιγραφή εμπειρικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τοτε ξαναβαλε 9αρες,αποκλειεται να μην εχεις προβλημα με το μπρατσο η το τρεμολο αν βαλεις 10αρες χωρις να ρυθμισεις απο την αρχη την κιθαρα ,μπορεις βεβαια να μαθεις να τη σεταρεις και μονος σου (οπως καθε κιθαριστας οφειλει να ξερει) και να τις βαλεις ακομα και 15αρες :) χωρις κανενα προβλημα

 

το τρεμολο οσο πιεση και να του ασκησεις θα σηκωθει λογω της σημαντικα υψηλοτερης τασης που εχουν οι 10αρες απο τις 9αρες

 

(μεταξυ μας για τη μουσικη που παιζεις,αλλα και για τη κιθαρα που εχεις,μια χαρα ειναι οι 9αρες...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τον SF.

Συμπληρωνω :

1. να εισαι σιγουρος οτι φοραει 9αρες.

2. για να μη "σοκαριστεις"  :D βγαζε μια-μια χορδη και βαζε στη θεση της την καινουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σκοπό να την πάω σε μάστορα, λέτε να τα βρω σκούρα με το tremolo;

Σκέφτομαι 2 τρόπους:

 

1. Περνάω τις χορδές και αρχίζω να κουρδίζω.

    ή

2. Περνάω τις χορδές αρχίζω τέντωμα των χορδών από τα κλειδιά στο μπράτσο και  ταυτόχρονα ασκώ πίεση στο tremolo ώστε να το κρατήσω παράλληλα σε σχέση με το σκάφος/μπράτσο και μόλις τεντώσουν καλά κουρδίζω.

 

Αν είναι λάθος ο τρόπος και μπορεί κάποιος ας κάνει μια μίνι περιγραφή εμπειρικά.

 

 

Δεν ξέρω ακριβώς ποιο τρέμολο έχει η κιθάρα, αλλα εγω στην Jem κάνω τα παρακάτω αν αλλάξω νουμερο ή μάρκα χορδής.

 

1. Βάζω ένα μολύβι κάτω απο το τρέμολο και το σταθεροποιώ. Βγάζω τις παλιές χορδες.

2. Περνάω τις νέες χορδές και κουρδίζω σχετικά κοντά στον τόνο. Βγάζω το μολύβι.

3. Αν έχεις αλλάξει νούμερο στις χορδές το τρέμολο θα πάρει μια περίεργη κλίση. Αν είναι μεγαλύτερο, δλδ απο .9 σε .10 θα γείρει πρός τα εκεί που κάνεις bend.

4. Βιδώνω μισή στροφή τις δυό βίδες στο πίσω μέρος και ξανακουρδίζω την κιθάρα (ουσιαστικά ξεκουρδίζω). Συνεχίζω το ίδιο μέχρι το τρέμολο να έρθει στην σωστή του θέση.

5. Αφήνω την κιθάρα χωρίς να βιδώσω τα καπάκια στο nut για μία ή δύο μέρες για να τεντώσουν οι χορδές.

6. Ξανακάνω τα βήματα στο 4 μέχρι να έρθει το τρεμολο στην ευθεία του.

7. Βιδώνω το nut.

 

Οταν απλώς αλλάζω χορδές την αφήνω μια μέρα χωρίς να βιδώσω το nut.

 

Δες και εδω

http://www.jemsite.com/tech/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Βάζω ένα μολύβι ...

2. Περνάω τις νέες ....

3. Αν έχεις αλλάξει ..

4. Βιδώνω μισή στροφή ....

5. Αφήνω την κιθάρα ....

6. Ξανακάνω τα βήματα ...

7. Βιδώνω το nut.

Οταν απλώς αλλάζω χορδές ....

 

 

 

Αυτος ειναι ενας σωστος τροπος αλλα δεν ξερω αν θα τον καταλαβει γραπτα.

Μπραβο σου ομως που ειχες το κουραγιο να τα γραψεις.

Πωπω τι μου θυμισες τωρα!! :'(

Κατι μαυρες εποχες ('80s) που ειχα μια Kramer Usa με Floyd 1 Original και οταν ηθελα να αλλαξω χορδες πηγαινα πρωτα για εξομολογηση.

Ουφ γλυτωσα. :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<object width="425" height="355"><param name="movie" value="

name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>

 

 

 

 

 

 

edit: ήθελα να κάνω embed ένα video αλλά βγήκε πολύ χύμα... any ideas?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μαυρες εποχες ('80s) που ειχα μια Kramer Usa με Floyd 1 Original και οταν ηθελα να αλλαξω χορδες πηγαινα πρωτα για εξομολογηση.

 

Θυμάμαι μια τέτοια κιθάρα ... χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Angelos θα ακολουθήσω τα βήματα σου.

 

Ευχαριστώ για τα links και το video πολύ καλό!

 

Ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί ποτέ να περάσω τις χορδές ανάποδα :) δηλαδή το βαρελάκι να είναι στο κλειδί της κιθάρας… λέτε να το κάνω έτσι και εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί ποτέ να περάσω τις χορδές ανάποδα :) δηλαδή το βαρελάκι να είναι στο κλειδί της κιθάρας… λέτε να το κάνω έτσι και εγώ;

 

Εγω το ειχα δοκιμασει. Σαν ιδεα ειναι μια καλη ιδεα, :)

αλλα στην πραξη κοβοντας τη χορδη μετα το βαρελακι, το τυλιγμα που ειχε

(RPS εβαζα τοτε, ernie ball, ουστ) μου εδινε καλο Grip που λεμε

και οσοι καβαλησαμε μηχανη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι πολύ απλό το σετάρισμα και οι αλλαγές ενός νούμερου στις χορδές νομίζω ότι είναι αρκετά ήπιες (αρκεί να μην πάει κάποιος ας πούμε από 12 σε 13). Αν δεν το'βαλε κάποιος παραπάνω το λινκ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151356.msg154059#msg154059

 

Kαι ο καλύτερος και πιο αναλυτικός οδηγό για σετάπ (εκτός βιβλίων) που έχω βρει εγώ στο διαδίκτυο είναι αυτός: http://gretschpages.com/articles/2007/mar/12/mals-big-guide-guitar-setup-and-troubleshooting/

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου