Προς το περιεχόμενο

Χορδές για ηλεκτρική;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και δεν ακους αυτα που σου "λενε" ολοι (δηλ. να μην βαλεις δεκαρες) και παραπονιεσαι για προβληματα και εχεις διαλεξει και κιθαρα με αυτο το αθλιο συστημα (FR) :) :) :) :) :)

 

Εισαι λοιπον αξιος της τυχης σου.. :)

 

Μονη σου ελπιδα???

 

Να πεταξεις τη μπουρδα που εχεις και να αγορασεις μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ

 

 

1960%20Fender%20Telecaster%20Custom%20Sunburst_3.JPG

 

 

 

KIΘΑΡΑ!!

 

 

:) :) :) :)

 

 

(Χωρις πλακα τωρα,ξαναβαλε 9αρες και θα εισαι οκ

,αλλοιως βουρ στο μαστορα....)

 

 

χαχαχαχαχα!!! τρομερή κιθάρα... ελπίζω να μη κάνω και την δικιά μου έτσι μετά από τόσο σκάλισμα που της έχω ρίξει.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

χαχαχαχαχα!!! τρομερή κιθάρα... ελπίζω να μη κάνω και την δικιά μου έτσι μετά από τόσο σκάλισμα που της έχω ρίξει.  :P

 

Να παρακαλας να γινει ετσι φιλε. ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσχετο

 

Δε νίωθω απο size χορδών.Ειτε παίζω με 10αρες είτε με 9ρες κουκουρουκου πολυχρόνη,με το ζόρι βλέπω διαφορά,το ίδιο μου κάνει.Εχω πρόβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην έχω καταφέρει ακόμα να τη σετάρω σωστά αλλά οι 0.10 σπέρνουν γέμισε όσο ήθελα ο ήχος και γλύτωσα και το τρίξιμο που είχε με τις 0.9!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλλίτερα με τις 10ρες και αν ρυθμιστεί σωστά το floyd δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην τάση, ενω έχουν διαφορά στον ήχο.

 

Ρε σεις, μη το αποπαίρνετε το παιδί ...  :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το τριξιμο γλυτωσες απλα γιατι λογω αυξησης της τασης των χορδων σηκωθηκε το action σου (& μαλλον εκανε και καποια "κουρμπα" το μπρατσο).

 

Επισης ο ηχος "γεμισε" μαλλον επειδη απλα οι χορδες "καθονται" τωρα πιο ψηλα και ετσι εχουν περισσοτερο sustain.....

 

Σεταρισε ΣΩΣΤΑ την κιθαρα σου για να μην εχεις προβληματα με το intonation,το μπρατσο & το τρεμολο.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ?

Θα το ονομάσω επιχείρηση «αναπτήρας». :D

 

• Αρχικά ξεβίδωσα όσο πήγαινε τις βίδες στα ελατήρια.

• Έβαλα τα ελατήρια σε σχήμα τρίγωνο.

• Μετά έβαλα ένα αναπτήρα σαν σφήνα/τάκο στην πλάτη ώστε να συγκρατεί(κλήση) το τρέμολο εκεί που ήθελα.

• Στην συνέχεια κούρδισα σε κανονικό τόνο την κιθάρα και ελάχιστα ποιο πάνω.

• Την άφισα έτσι(unlock) για σχεδόν μια μέρα.

• Στο τέλος έσφιξα τα ελλατήρια τέρμα μετά έβγαλα τον αναπτήρα και ως δια μαγείας το τρέμολο ισορρόπησε, κούρδισα, locka-ρα και τέλος!

 

Αυτός είναι ο Ελληνικός τρόπος(greek style) ;D δε ξέρω αν είναι σωστός πάντος δούλεψε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου