Προς το περιεχόμενο

Χορδές για ηλεκτρική;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα έχω άλλη απορία… αν το δούμε ανάποδα οι 2 ξυλόβιδες που κρατάνε την μεταλλική πλάκα(ελατήρια) έχουν σπείρωμα μέχρι ενός σημείου από εκεί και πέρα έχει τον μεταλλικό κορμό(χωρίς σπείρωμα) της βίδας και στο τέλος την κεφαλή της βίδας.

 

Το ερώτημα είναι μπορώ να τις φυτέψω μέχρι μέσα αυτές τις βίδες ή θα γίνει ζημιά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντυπωσιασμένος  :o

 

Αν δεν είναι ήδη έτσι, βάλε 3 ελατήρια παράλληλα, στις άκρες και στην μέση. Εχω διαπιστώσει ότι είναι καλλίτερα απο το να είναι σε γωνία, αλλα είναι και θέμα γούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω άλλη απορία… αν το δούμε ανάποδα οι 2 ξυλόβιδες που κρατάνε την μεταλλική πλάκα(ελατήρια) έχουν σπείρωμα μέχρι ενός σημείου από εκεί και πέρα έχει τον μεταλλικό κορμό(χωρίς σπείρωμα) της βίδας και στο τέλος την κεφαλή της βίδας.

 

Το ερώτημα είναι μπορώ να τις φυτέψω μέχρι μέσα αυτές τις βίδες ή θα γίνει ζημιά;

 

 

Μπορείς, αλλα αν κρίνω απο την δική μου δεν χρειάζεται να πάει μέχρι μέσα. Μάλλον 1 ή 2 χιλιοστά θα πρέπει να απέχει. Ποσα ελατήρια έχεις τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ελατήρια έχει ήταν παράλληλα όπως περιέγραψες αλλά εγώ τα έβαλα σε σχήμα τρίγωνο γιατί έχω την εντύπωση πως τραβάνε καλύτερα το τρέμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ελατήρια έχει ήταν παράλληλα όπως περιέγραψες αλλά εγώ τα έβαλα σε σχήμα τρίγωνο γιατί έχω την εντύπωση πως τραβάνε καλύτερα το τρέμολο.

 

Πράγματι τραβάνε λίγο περισσότερο, αλλα δεν πειράζει ιδιαίτερα το πως θα μπούν, θέμα γούστου είναι. Εγω τα προτιμώ παράλληλα, αν δεν βρίσκουν στα πλάγια για κάποιο λόγο.

 

Οταν κάνεις ρυθμίσεις στο τρέμολο να θυμάσαι να ξεκλειδώνεις τις χορδες απο το nut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

1. Βάζω ένα μολύβι ...

2. Περνάω τις νέες ....

3. Αν έχεις αλλάξει ..

4. Βιδώνω μισή στροφή ....

5. Αφήνω την κιθάρα ....

6. Ξανακάνω τα βήματα ...

7. Βιδώνω το nut.

Οταν απλώς αλλάζω χορδές ....

 

 

 

Αυτος ειναι ενας σωστος τροπος αλλα δεν ξερω αν θα τον καταλαβει γραπτα.

Μπραβο σου ομως που ειχες το κουραγιο να τα γραψεις.

Πωπω τι μου θυμισες τωρα!! :'(

Κατι μαυρες εποχες ('80s) που ειχα μια Kramer Usa με Floyd 1 Original και οταν ηθελα να αλλαξω χορδες πηγαινα πρωτα για εξομολογηση.

Ουφ γλυτωσα. :D :D :D :D

Χαχαχα  ;D Ναι,ναι Running with the devil και τετοια!!

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου