Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!η Fender εκανε compound radius!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εισακουσθηκαν οι προσευχες μου και η fender εκανε 9,5 με 14 (!!) compound radius μανικια.

τερμα τα ψηλα set up και τα bends που η νοτα κοβεται!

ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩ

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0119102720

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εισακουσθηκαν οι προσευχες μου και η fender εκανε 9,5 με 14 (!!) compound radius μανικια.

τερμα τα ψηλα set up και τα bends που η νοτα κοβεται!

ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩ

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0119102720

 

(Μην τα πάρεις προσωπικά τα παρακάτω, προς θεού!  ;D)

 

Πρέπει να ζω σε άλλο... σύμπαν, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τον φρενήρη ενθουσιασμό για τις "εξελίξεις" που παρουσιάζει η 7ender.

 

- Συνεχίζει να βγάζει την ίδια κιθάρα που βγάζει εδώ και δεκαετίες

 

- ΑΛΛΑ, μέσα στα χρόνια, υιοθέτησε (και συνεχίζει να υιοθετεί) τις βελτιώσεις που έκαναν πρώτοι διάφοροι... αντιγραφείς. Για παράδειγμα, μεγαλύτερα τάστα, locking κλειδιά, "κόψιμο" στην ένωση μπράτσου/σώματος, noiseless μαγνήτες, εξεζητημένα ηλεκτρικά και τώρα, compound radius.

 

Συμπέρασμα: όταν το κάνουν άλλοι είναι φαιδροί αντιγραφείς, όταν τους αντιγράφει η ίδια η 7ender είναι μέσα στην πρωτοτυπία.  ::) ::) ::)

 

Αλλά φυσικά είναι 7ender, ως γνωστόν όλα τα υπόλοιπα είναι για πέταμα.  8)

 

Το μόνο παρήγορο με τις νέες deluxe είναι πως είναι τουλάχιστον σωστά τιμολογημένες.

 

Όσο για το compound, χωρίς να το υποτιμώ, δεν θεωρώ ότι είναι και απαραίτητο για να έχεις χαμηλό action. Αν είναι σωστά τα τάστα ο,τιδήποτε στις 10" και πάνω μπορεί να έχει πολύ χαμηλό action... και προσωπικά δε με στεναχώρησε ποτέ να έχω 10 ή 12" στα πρώτα τάστα...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το compound, χωρίς να το υποτιμώ, δεν θεωρώ ότι είναι και απαραίτητο για να έχεις χαμηλό action. Αν είναι σωστά τα τάστα ο,τιδήποτε στις 10" και πάνω μπορεί να έχει πολύ χαμηλό action... και προσωπικά δε με στεναχώρησε ποτέ να έχω 10 ή 12" στα πρώτα τάστα...

 

+1. Eιναι πιο βολικο, δε λεω. Αλλα αν δεν μπορεις να κανεις bend στα ψηλα ταστα με 9.5 radius σε καλοσεταρισμενη κιθαρα, δε φταει το radius.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ζω σε άλλο... σύμπαν, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τον φρενήρη ενθουσιασμό για τις "εξελίξεις" που παρουσιάζει η 7ender.

 

Γιατι μια "μπουτικοκιθαρα" με τα ιδια χαρακτηριστικα μιας Deluxe Fender θα ειναι τουλαχιστον 50% πανω σε τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μια "μπουτικοκιθαρα" με τα ιδια χαρακτηριστικα μιας Deluxe Fender θα ειναι τουλαχιστον 50% πανω σε τιμη.

 

Δεν διαφωνώ (το έγραψα εξάλλου για την τιμή, που η 7ender μπορεί να πετύχει, προφανώς, λόγω ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ).

 

To ζήτημα είναι βεβαίως, αν ΕΣΥ ή ΕΓΩ μπορούμε να δούμε και να εκμεταλευτούμε διαφορές (αν υπάρχουν, υποκειμενική η άποψη εδώ), ανάμεσα σε μια deluxe και σε μια Suhr Pro (50-60% πάνω σε τιμή), σε μια Anderson (100% πάνω σε τιμή), ή σε μια Tyler (150-200% πάνω σε τιμή). Οι συγκρίσεις ανάμεσα σε κιθάρες είναι 90% υποκειμενικές και δεν γίνονται από τα spec sheets.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ζήτημα είναι βεβαίως, αν ΕΣΥ ή ΕΓΩ μπορούμε να δούμε και να εκμεταλευτούμε διαφορές (αν υπάρχουν, υποκειμενική η άποψη εδώ), ανάμεσα σε μια deluxe και σε μια Suhr Pro (50-60% πάνω σε τιμή), σε μια Anderson (100% πάνω σε τιμή), ή σε μια Tyler (150-200% πάνω σε τιμή). Οι συγκρίσεις ανάμεσα σε κιθάρες είναι 90% υποκειμενικές και δεν γίνονται από τα spec sheets.  ;)

 

Εγω μαλλον δυσκολα, μπασο παιζω. :P Περα απο την πλακα ομως, πολλες περισσοτερες Deluxe Fender θα φτασουν στα χερια κιθαριστων σε σχεση με Suhr και Anderson (και οχι μονο λογω τιμης), οποτε περισσοτεροι κιθαριστες θα μπορουν πλεον να "απολαυσουν" μπουτικο-features. Ειναι σα να λεμε οτι πλεον ειναι "mainstream".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μαλλον δυσκολα, μπασο παιζω. :P Περα απο την πλακα ομως, πολλες περισσοτερες Deluxe Fender θα φτασουν στα χερια κιθαριστων σε σχεση με Suhr και Anderson (και οχι μονο λογω τιμης), οποτε περισσοτεροι κιθαριστες θα μπορουν πλεον να "απολαυσουν" μπουτικο-features. Ειναι σα να λεμε οτι πλεον ειναι "mainstream".

 

+1  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι american deluxe ειναι για μενα οτι καλυτερο εχει φτιαχτει........

 

 

παλι εξοδα μαμω την τρελα μου???????? η τιμη δεν ειναι λιγο τσιμπημενη? ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου