Προς το περιεχόμενο

Cubase 6 - ProjectMix I/O


lock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες. Μετά από μικρή αποχή (κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου και χώρου) ετοιμάζω ένα project studio.

 

Προσπαθώ να συνδέσω το http://www.m-audio.com/products/en_us/ProjectMixIO.html με την cubase 6 που μόλις αγόρασα. 2 προβλήματα. Αφού ρυθμίσω το projectmix από το device setup της cubase και είναι όλα καλά:

 

1. Την ώρα της ηχογράφησης δεν έχω ήχο στα ακουστικά. (Στην αναπαραγωγή όλα κανονικά).

 

2. Κάθε φορά πρέπει να ρυθμίζω το projectmix από το device setup της cubase. Βρίσκει μόνο τα πρώτα 2 tracks από τα 8.

 

Βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

1. Την ώρα της ηχογράφησης δεν έχω ήχο στα ακουστικά. (Στην αναπαραγωγή όλα κανονικά).

 

Εδώ κάτι παίζει με το direct monitoring . Είναι πατημένο το ηχειάκι στο cubase κατά την ηχογράφηση και ταυτόχρονα απότσεκαρισμένο το "direct monitoring " στο devices;(δες photos). Στο playback, το αποτσεκάρουμε το ηχειάκι.

 

 

2. Κάθε φορά πρέπει να ρυθμίζω το projectmix από το device setup της cubase. Βρίσκει μόνο τα πρώτα 2 tracks από τα 8.

 

Αυτά τα 2 κανάλια που σου βρίσκει μάλλον είναι το master in και το master out (της κονσόλας του cubase).

 

Αν έχει την ίδια μανούρα στο στήσιμο το ProjectMix I/O με το BCF2000 της behringer, θα σε ταλαιπωρήσει λίγο, αλλά μετά θα σε αποζημίωσει.

Δεν έχω καθόλου χρόνο τώρα , για να το δούμε step by step, αλλά θα δω αν μπορέσω να το δω αργότερα

cubase_monitor.jpg.834a769d033131dbbb7f0363790da288.jpg

cubase_monitor_2._jpg.jpg.8a64c0889c109c3e864b057a26eb34a4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτά που σου λέω, τα κάνουμε για να δούμε πως θα έχεις ήχο  στο recording (δεν ασχολούμαστε ακόμα με to mapping της κονσόλας σου)

1. Στην καρτέλα της τρίτης φωτογραφίας σου τσέκαρε το:

«Release Driver when Application is in Background»

 

2.

Στην καρτέλα της έκτης (τελευταίας φωτογραφίας)

Στο ASIO Input και ASIO  Output

Επίλεξε και στα δύο

«Not Connected»,

Με πάντα απότσεκαρισμένο το "direct monitoring " στο devices (φώτο).

Τώρα έχεις ήχο στα ακουστικά ή στα monitor όταν γράφεις;

cubase_monitor_4._jpg.jpg.c5c55c5268e02303bcf4e1d4f7b50ff0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε LK δυστυχώς δε βρίσκομαι μπροστά στον υπολογιστή του στούντιο αυτή τη στιγμή. Θα ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες σου και θα επανέλθω το συντομότερο (κάποια στιγμή σήμερα). Σε ευχαριστώ πολύ.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες σου και έχω ήχοοοο  ;D ;D

Ευχαριστώ πολύ.

 

Μένει αν γνωρίζεις, να δούμε και το γιατί χρειάζεται κάθε φορά να κάνω mapping την κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες σου και έχω ήχοοοο  ;D ;D

Ευχαριστώ πολύ.

 

Μένει αν γνωρίζεις, να δούμε και το γιατί χρειάζεται κάθε φορά να κάνω mapping την κονσόλα.

 

Ευχάριστον!!

Κοίτα , τώρα που έχεις ήχο, γράψε πέντε- έξι hits  ;D, γιατί το άλλο θα με πάρει ώρα, πρέπει να ξεθάψω τις σημειώσεις μου ;D.

Έτσι απ’  έξω, απ’ έξω.

1ον Βεβαιώσου ότι δουλεύεις σε Mackie control στο cubase (αλλά και στην m-audio)

2ον Ψάξε στο net (κυρίως στο site της m-audio), αν υπάρχει κανένα αρχείο, που μέσω midi με SysEx, το ρίχνεις στο cubase για αυτόματα mapping, γιατί αν αρχίζουμε με τα “learn” ζήτω που καήκαμε! (δεν το νομίζω πάντως)

Δεν την έχω δουλέψει την κονσόλα σου, αλλά όσο μπορώ (εν καιρώ) θα προσπαθήσω να βοηθήσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, τα hits τα έχω στο συρτάρι, έτοιμα για ηχογράφηση... Μένει να λύσουμε το θέμα.

 

Δουλεύω με mackie control.

 

Έχει προκύψει και ένα άλλο θέμα. Όλα καλά μέχρι που κάθε 2' εξαφανίζεται το transport panel και χάνω τον ήχο πάλι  :o, λές και απενεργοποιείται ολόκληρο το παράθυρο του cubase. Πρέπει να ξανακάνω κλικ με το ποντίκι σε οποιοδήποτε μέρος του cubase, εμφανίζεται πάλι το transport panel και όλα καλά. Αυτό πολύ συχνά. Καμιά ιδέα;

 

Θα ψάξω για αρχείο για αυτόματο mapping και θα σε κρατήσω ενήμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Έχει προκύψει και ένα άλλο θέμα. Όλα καλά μέχρι που κάθε 2' εξαφανίζεται το transport panel και χάνω τον ήχο πάλι  :o, λές και απενεργοποιείται ολόκληρο το παράθυρο του cubase. Πρέπει να ξανακάνω κλικ με το ποντίκι σε οποιοδήποτε μέρος του cubase, εμφανίζεται πάλι το transport panel και όλα καλά. Αυτό πολύ συχνά. Καμιά ιδέα;

 

 

Αν και δεν θα έπρεπε να χάνεις τον ήχο, ακόμα και αν εξαφανίζεται, σε τι ανάλυση οθόνης δουλεύεις; Δοκίμασε να ρίξεις λίγο την ανάλυση σου (αυτό έχει αναφερθεί ως πιθανό bug).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου