Προς το περιεχόμενο

Ποιόν λαμπάτο ενισχυτή, ελαφρύ με ένα καθαρό κανάλι και effects loop!


Indiana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και από μένα! Μετά από πολλές πολλές ώρες στο Noiz κι έχοντας ψάξει αρκετά για ενισχυτές, θέλω κάποιοι(ελπίζω να είναι πολλοί) να με κατατοπίσουν στο εξής:

Ψάχνω για ενισχυτή λαπμάτο που να έχει τα εξής:

1)Ένα καθαρό κανάλι!

2)Ελαφρύς = 18kg και κάτω

3)Effects loop οποσδήποτε!

4)Κατά προτίμηση 12άρι ηχείο

 

και όλα αυτά με 300-500€!

To ένα καθαρό κανάλι το θέλω γιατί έχω το fat foot(Tellegun) και στα λίγα λεφτά που θα δώσω θέλω να πάνε όλα για ένα όσο το δυνατόν καλύτερο καθαρό κανάλι

Το να είναι ελαφρύς είναι ευνόητοι οι λόγοι! Ομοίως και για το effects loop!

Και 12 άρι ηχείο (είναι πιο προαιρετικό θέμα) είναι για να βγάζει καλύτερα τα μπάσα.

Γενικά προορίζεται για χρήση κυρίως μέσα στο σπίτι αλλά και για Live όπου έχουν ενισχυτές που δεν παλεύονται!

Το στυλ που παίζω είναι progressive rock/metal (δεν ξέρω αν έχει σημασία βέβαια αφού ψάχνω απλά για ένα καλό καθαρό κανάλι καθώς η βρωμιά μπαίνει απ' το fat foot).

Απ' το ψάξιμο που έκανα κατέληξα στον Peavey windsor studio(τα έχει όλα αυτά που θέλω αλλά υπάρχουν ενστάσεις για το πόσο καθαρά είναι τα καθαρά του!). Επίσης o BLACKHEART LITTLE GIANT BH5-112 έχει πρωταθεί γενικά αλλά δεν έχει effects loop! O Fender Blues Junior επίσης έχω ακούσει ότι έχει καλό καθαρό αλλά και πάλι δεν έχει effects loop!

 

Γενικά με τα watt ξέρω τι παίζει οπότε δε χρειάζεται να εξηγείτε(Ναι, και με 5 watt λαμπάτα σου κάνουν άνετα έξωση και κουφαίνεις άνετα και τον drummer).

Και παίζω με Carvin κιθάρες κι άρα μιλάμε για πολύ σήμα(αυτοί οι Carvin μαγνήτες είναι τουμπανιασμένοι!)

 

Υ.Γ.:Όχι, δεν έχω ακούσει κανένα απ' αυτούς, απλά τώρα μαζεύω γνώμες και με το που θα τελειώσει η εξεταστική θα πάρω την κιθάρα και το fat foot στον ώμο και θα ακούσω ότιδήποτε θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για αγορά σύμφωνα με τα παραπάνω

Υ.Γ.2: Αμάν με αυτή την εμμονή σας ότι οι μεταλάδες δεν θέλουν καλά καθαρά!(Αν και εδώ που τα λέμε, υπάρχουν μεταλάδες και μεταλάδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ομοίως και για το effects loop!

 

για ποιο λογο θελεις ενα effect loop σε εναν ενισχυτη που θα εχει ενα καθαρο καναλι?δεν τον λυπασαι τον ηχο σου?

 

το effect loop ειναι χρησιμο σε δικαναλους/τρικαναλους ενισχυτες οπου χρησιμοποιεις βρωμικους ηχους απο την προενισχυση τους και οπου οντως τα εφε ακουγονται απαισια αν τα βαλεις "μπροστα" απο τον προενισχυτη τους ,απο τη στιγμη που ο ενισχυτης θα παραμενει καθαρος γιατι να στερησεις απο τα εφε σου το λαμπατο προενισχυτικο σταδιο του ενισχυτη σου?

 

παρε εναν ενισχυτη ΧΩΡΙΣ effect loop & βαλε ολα τα πεταλια σου μπροστα του,οσο λιγοτερα τζιμπραγκαλα εχει τοσο καλυτερος θα ειναι και ο ηχος του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το effect loop ειναι χρησιμο σε δικαναλους/τρικαναλους ενισχυτες οπου χρησιμοποιεις βρωμικους ηχους απο την προενισχυση τους και οπου οντως τα εφε ακουγονται απαισια αν τα βαλεις "μπροστα" απο τον προενισχυτη τους ,απο τη στιγμη που ο ενισχυτης θα παραμενει καθαρος γιατι να στερησεις απο τα εφε σου το λαμπατο προενισχυτικο σταδιο του ενισχυτη σου?

 

Δεν το έπιασα! Οπότε πάμε με παράδειγμα! Αν θέλω chorus στο καθαρό(κλασικά!) δεν πρέπει να το βάλω μεταξύ προενίσχυσης και τελικού? Και το καθαρο κανάλι δεν έχει προενίσχυση και τελικό(ή είμαι τόσο άσχετος)?

Όσο για το βρώμικο(καθώς θα βγαίνει από πετάλι)απ'οσο ξέρω βάζω απλά πρώτα το πετάλι και μετά τα υπόλοιπα, οπότε είμαι ok,ε;(θα είναι σαν βρώμικο ενισχυτή με εφέ στη λούπα)

Μιλάμε για εφέ: chorus,delay,flanger,phaser και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω chorus στο καθαρό(κλασικά!) δεν πρέπει να το βάλω μεταξύ προενίσχυσης και τελικού?

 

οχι φυσικα,μεχρι να βγουν τα effect loops μια χαρα επαιζαν (και παιζουν) χιλιαδες κιθαριστες με τα εφε μπροστα απο τον ενισχυτη,μαλιστα με εξαιρεση το Heavy metal & παρεμφερη ειδη σε ελαχιστα ειδη χρησιμοποιουνται τα effect loop μια και οι περισσοτεροι κιθαριστες χρησιμοποιουν πεταλια και για τα βρωμικα τους.

 

τα effect loop χρειαζονται μονο αν εχεις ενισχυτη με βρωμικα καναλια (τα οποια βεβαια χρησιμοποιεις).

 

αν ο ενισχυτης σου εχει ενα καθαρο καναλι ειναι παντελως αχρηστα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινει να κανεις λαμπατο τον ηχο σου σε ολη την αλυσιδα.Κιθαρα και εφε δηλαδη κ να τα βαλεις στο Input.Οι περισσοτεροι αυτο κανουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok μ' αυτό, απλά ήξερα ότι κάποια εφέ τα χρησιμοποιούμε μετά την προενίσχυση κι επειδή το pod xt που έχω(το χρησιμοποιώ μόνο για τα εφέ πλέον) το έβαζα στη λούπα, νόμιζα ότι αυτό έπρεπε να γίνει και για τα καθαρά και για τα βρώμικα. Απ' ό,τι καταλαβαίνω τώρα αυτό ισχύει μόνο για τα βρώμικα,ε? Γι' αυτό σκέφτηκα ότι θέλω να έχει και effects loop. Βέβαια με είχε παραξενέψει ότι οι περισσότεροι μονοκάναλοι ΔΕΝ είχαν οπότε κάτι είχα υποψιαστεί!

Τέσπα, άρα τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια άλλη συζήτηση γράφτηκαν τα εξής:

"Πολύ απλά έβαζες την πεταλιέρα προφανώς κατευθείαν στο input του ενισχυτή και πιθανότατα είχες ενεργοποιημένες προενισχύσεις (προσωμοιώσεις ενισχυτών) και καμπίνες, και ουσιαστικά έδινες δύο ξεχωριστές προενισχύσεις στο τελικό στάδιο του ενισχυτή, άρα με έκανες ένα ωραιότατο stacking και ήταν απολύτως λογικό να'χεις χάλια ήχο - αν όχι τραγικές τσιρίδες απ'τον ενισχυτή."

Σε ερώτηση μου για το αν με έναν ενισχυτή HARLEY BENTON GA5H http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h.htm που έχει μόνο ένα input  μπορούμε να βάλουμε πεταλιέρα μου απάντησαν τα παιδιά πως μπορώ να την έχω μόνο για τα εφέ της κ οχι για τις προσομοιώσεις ενισχυτών, πράγμα που μου φάνηκε πολύ λογικό.

Τελικά ισχύει κάτι τέτοιο ή το καθαρό κανάλι δεν έχει ανάγκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστοσο χωρις effects loop δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις μονο τον poweramp του ενισχυτη που μερικες φορες ειναι πολυ χρησιμο.Π.χ αν εχεις μια πεταλιερα με εξομοιωσεις ενισχυτων συνδεεσαι απ'ευθειας στο effects return και παρακαμπτεις την προενισχυση.Για μενα το effects loop ειναι απαραιτητο εργαλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λογο θελεις ενα effect loop σε εναν ενισχυτη που θα εχει ενα καθαρο καναλι?δεν τον λυπασαι τον ηχο σου?

 

το effect loop ειναι χρησιμο σε δικαναλους/τρικαναλους ενισχυτες οπου χρησιμοποιεις βρωμικους ηχους απο την προενισχυση τους και οπου οντως τα εφε ακουγονται απαισια αν τα βαλεις "μπροστα" απο τον προενισχυτη τους ,απο τη στιγμη που ο ενισχυτης θα παραμενει καθαρος γιατι να στερησεις απο τα εφε σου το λαμπατο προενισχυτικο σταδιο του ενισχυτη σου?

 

παρε εναν ενισχυτη ΧΩΡΙΣ effect loop & βαλε ολα τα πεταλια σου μπροστα του,οσο λιγοτερα τζιμπραγκαλα εχει τοσο καλυτερος θα ειναι και ο ηχος του.

 

+1000

Και ένα από αυτά τα "τζιμπράγκαλα" είναι και το fx loop (σε μονοκάναλο ενισχυτή).

 

Τα modulation (chorus/tremolo/flanger/phaser...) και delay/reverb effects μπαίνουν στην αλυσίδα μετά την παραμόρφωση (distortion/overdrive/fuzz). Σε δικάναλους/τρικάναλους ενισχυτές, (που χρησιμοποιείς την παραμόρφωσή τους), είναι αναγκαίο το fx loop έτσι ώστε να έχεις τη δυνατότητα να τοποθετήσεις τα effects σου μεταξύ του προενυσχιτικού σταδίου (δηλ. μετά την παραμόρφωση) και του τελικού.

Σε έναν μονοκάναλο ενισχυτή τα βρώμικα θα τα πάρεις από κάποιο/α πετάλι/α συνεπώς δεν είναι αναγκαίο το fx loop γιατί πολύ απλά στο pedaltrain σου τα modulation/delay/reverb effects θα τα βάλεις μετά τα distortion/overdrive pedals.

 

Συνεπώς αυτό που προτείνω είναι να από τη στιγμή που σε ενδιαφέρουν πολύ τα καθαρά (προσωπική μου άποψη βαδίζεις σε καλά μονοπάτια), ο Fender Blues Junior είναι μια αξιολογότατη επιλογή και στα πλαίσια του budget που διαθέτεις.

Επειδή όμως υπάρχουν καθαρά και καθαρά και η ηχητική "καλαισθησία" διαφέρει από αυτί σε αυτί, όπως είπες και εσύ κιθαρούλα - fat foot στον ώμο και βούρ....!!!

Μόνο που τώρα θα ψάχνεις για ενισχυτή με:

1)Ένα καθαρό κανάλι!

2)Ελαφρύς = 18kg και κάτω

3)Effects loop οποσδήποτε!

4)Κατά προτίμηση 12άρι ηχείο

 

Good Luck!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστοσο χωρις effects loop δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις μονο τον poweramp του ενισχυτη που μερικες φορες ειναι πολυ χρησιμο.Π.χ αν εχεις μια πεταλιερα με εξομοιωσεις ενισχυτων συνδεεσαι απ'ευθειας στο effects return και παρακαμπτεις την προενισχυση.Για μενα το effects loop ειναι απαραιτητο εργαλειο

 

Σωστά δεν μπορεί να χρησιμοποιήσεις το τελικό στάδιο αλλά κρίμα δεν είναι να παρακάμψεις μια λαμπάτη προενίσχυση?

Βέβαια γούστα είναι αυτά και η άποψη του psycho969 σεβαστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου