Προς το περιεχόμενο

New Moog.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτελους και ενα moog για εμας τους φτωχους.

 

http://www.moogmusic.com/detail.php?main_product_id=227

 

Σε κανα δυο μηνες που θα ερθει θα θυσιασω το Alesis Micron(θα το δειτε στις αγγελιες) για να εχει μια πιο σοβαρη παρεα το Evolver μου.

 

:P

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θα δωσεις 1500 ευρω για να παρεις ενα μηχανημα με 1 note polyphony? Και για να το περασεις απο true analog στην 24 bit sound card σου για να το κανεις master με 24 bit proccessing? Και τι κερδιζεις? Χμμ αδεια τσεπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι 1500 ευρώ αλλα δολαρια κ μαλιστα σε τιμή λιανικής....

 

οποτε για βαλτο σε ευρω κ τιμη γερμαναρα κ δες μετα το 1000

 

 

ta VA του λαού απειλουνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θα δωσεις 1500 ευρω για να παρεις ενα μηχανημα με 1 note polyphony? Και για να το περασεις απο true analog στην 24 bit sound card σου για να το κανεις master με 24 bit proccessing? Και τι κερδιζεις? Χμμ αδεια τσεπη?

 

Θα τα δωσω για να παιζω ΤΗΝ νοτα, για να φτιαχνω ΗΧΟΥΣ, για να το βλεπω και να αρωσταινω. Ξερω οτι πληρωνω και ονομα και ιστορια, αλλα βρες μου κατι που να ακουγεται σαν moog.

Εξαλου και στην fender και στην gibson πληρωνεις ονομα αλλα πολυ τις αγοραζουν.

Εξαλου δεν συγκρινω αυτο τον ηχο(αυτο ειναι η προσωπικη μου αποψη) με κανενα αλλο :

 

http://www.sonicstate.com/news/shownews.cfm?newsid=2881#

 

Αλλωστε εχω σταματησει να δουλευω plug ins απο την στιγμη που το kurzweil ακουγεται πολυ καλυτερα μεσα στην μιξη.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι είδα πατάς την παράμετρο που θες και μετά κάνεις editting με το knob.. Με χαλάει λίγο ρε γαμώτο αλλά από επιλογές έχει αρκετά!

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο ειναι και φτηνοτερο.

Εχει σε καθε section καποια κουμπια λειτουργιων, πχ στο envelope του φιλτρου εχει κουμπια attack, decay, sustain, release. Πατοντας το καθε κουμπι και γυρνοντας το ποντεσιομετρο του καθε section καθοριζεις την τιμη του. Το μονο κακο μ'αυτο ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις real time ελεγχο σε πολλες παραμετρους ταυτοχρονα. Στον προγραμματισμο ομως ειναι ok.

 

Με χαλάει λίγο ρε γαμώτο αλλά από επιλογές έχει αρκετά!

 

Αμα σε χαλαει πρε το voyager. :lol:

Δεν φτανει που μας δεινουν ενα φτηνο moog παραπονιομαστε και πο πανω. :wink:

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν θα με χαλαγε αν μου το εκαναν δωρο αλλα θα με χαλαγε να το πληρωνα.

 

Με την ιδια λογικη η ελλαδα σαν θεμα ιστοριας και ονοματος σε περιπτωση πολεμου θα πολεμαμε με τα ροπαλα και το υγρο πυρ. :P αστειακι.

 

Ειναι καβλα ναι αλλα οπως και να το κανουμε οπως λες και συ εβγαλαν ενα μηχανημα για τους φτωχους με τα μισα λεφτα και παραμετρους αλλα οχι για να μας κανουν πλουσιους οπως τους πλουσιους (βλεπε moog οπως voyager).

 

Οπως πχ korg triton extreme me korg triton le = καμια σχεση απο κατασκευη μεχρι ηχους. Πιστευω παντος οτι το le απο το extreme κατασκευαστικα βαρια να εχει 100 ευρο διαφορα γιαυτους αλλα 1000+ ευρω για μας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω οτι το παραδειγμα στεκει με το moog γιατι εδω ο ηχος(σαν γεννητριες) παραμενει ιδιος ανεξαρτητα απο τις λιγοτερες παραμετρους κατασκευης του.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο ειναι και φτηνοτερο.

Εχει σε καθε section καποια κουμπια λειτουργιων' date=' πχ στο envelope του φιλτρου εχει κουμπια attack, decay, sustain, release. Πατοντας το καθε κουμπι και γυρνοντας το ποντεσιομετρο του καθε section καθοριζεις την τιμη του. Το μονο κακο μ'αυτο ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις real time ελεγχο σε πολλες παραμετρους ταυτοχρονα. Στον προγραμματισμο ομως ειναι ok.

 

Με χαλάει λίγο ρε γαμώτο αλλά από επιλογές έχει αρκετά!

 

Αμα σε χαλαει πρε το voyager. :lol:

Δεν φτανει που μας δεινουν ενα φτηνο moog παραπονιομαστε και πο πανω. :wink:

 

Προτιμώ να πάρω μεταχειρισμένο κάποιο παλιό moog..

Είπε κανείς οτί παραπονιέμαι.. :roll: αλλά ναι αν είχα τα λεφτά θα έπαιρνα το voyager που είναι και πολύ εργαλείο!

 

Και κάτι άσχετο έχω μια απορία γενικότερα στα αναλογικά, τι μπορείς να κάνεις με τις CV inputs..για παράδειγμα το moog απ'ότι είδα έχει Pitch, Volume, Filter CV. Μπορείς να το συνδέσεις δηλαδή με άλλα analog?

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου