Προς το περιεχόμενο

New Moog.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη θα δωσεις 1500 ευρω για να παρεις ενα μηχανημα με 1 note polyphony? Και για να το περασεις απο true analog στην 24 bit sound card σου για να το κανεις master με 24 bit proccessing? Και τι κερδιζεις? Χμμ αδεια τσεπη?

 

Δηλαδή κάτι άτομα που έχουν χαθεί σε κάτι modular συστήματα τεράστια τι να πούνε?10000 ευρώ για 1 νότα πολυφωνία?Το πως ακούγεται αυτή η νότα είναι όλο το θέμα!

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άσχετο έχω μια απορία γενικότερα στα αναλογικά, τι μπορείς να κάνεις με τις CV inputs..για παράδειγμα το moog απ'ότι είδα έχει Pitch, Volume, Filter CV. Μπορείς να το συνδέσεις δηλαδή με άλλα analog?

 

Μπορεις να ελεγξεις με πεταλια πχ ολες αυτες τις παραμετρους και να περασεις αλλες πηγες μεσα απο το Pitch και το φιλτρο του moog.

 

Παντως διαβασα οτι μετα την πωληση ων 1200 της tribute edition θα κυκλοφορησει η stage edition η οποια θα εχει πλαστικα αντι για ξυλο, δεν θα εχει φοτιζομενα pitch και modulation wheels και καποιες αλλες διαφορες και η τιμη του θα ειναι κοντα στα 1000 δολαρια.

 

Φυσικα σαν κολημενος πληκτρας θα προτιμησω την tribute edition εαν βρω τα χρηματα.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άσχετο έχω μια απορία γενικότερα στα αναλογικά' date=' τι μπορείς να κάνεις με τις CV inputs..για παράδειγμα το moog απ'ότι είδα έχει Pitch, Volume, Filter CV. Μπορείς να το συνδέσεις δηλαδή με άλλα analog?[/quote']

 

Μπορεις να ελεγξεις με πεταλια πχ ολες αυτες τις παραμετρους και να περασεις αλλες πηγες μεσα απο το Pitch και το φιλτρο του moog.

 

Παντως διαβασα οτι μετα την πωληση ων 1200 της tribute edition θα κυκλοφορησει η stage edition η οποια θα εχει πλαστικα αντι για ξυλο, δεν θα εχει φοτιζομενα pitch και modulation wheels και καποιες αλλες διαφορες και η τιμη του θα ειναι κοντα στα 1000 δολαρια.

 

Φυσικα σαν κολημενος πληκτρας θα προτιμησω την tribute edition εαν βρω τα χρηματα.

 

thanx..

εε ναι το ξύλο είναι πολύ πιο όμορφο!

με το Micron που έχεις τι παίζει?το είδα στο site και είναι υπερβολικά μικρό..σαν παιχνιδάκι!

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το Micron που έχεις τι παίζει?το είδα στο site και είναι υπερβολικά μικρό..σαν παιχνιδάκι!

 

Για παιχνιδακι ειναι πολυ δυνατο.

 

http://www.soundonsound.com/sos/jan05/articles/alesismicron.htm

 

To ειχα παρει επειδη δεν ειχα λεφτα να παρω το voyager. Ηταν στην ιδια κατηγορια τιμης με το micro Korg αλλα για μενα το micron ειναι πολυ ανωτερο.

 

Τωρα που βγηκε το καινουργιο Moog σκεφτομαι να το δωσω.

To micron μπηκε σε αγγελια, οποιος ενδιαφερεται μπορει να επικοινωνησει μαζι μου να ερθει να το ακουσει.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάτι άτομα που έχουν χαθεί σε κάτι modular συστήματα τεράστια τι να πούνε?10000 ευρώ για 1 νότα πολυφωνία?Το πως ακούγεται αυτή η νότα είναι όλο το θέμα!

 

Ειναι 4 νοτες οχι μια. Αυτη την εντυπωση εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάτι άτομα που έχουν χαθεί σε κάτι modular συστήματα τεράστια τι να πούνε?10000 ευρώ για 1 νότα πολυφωνία?Το πως ακούγεται αυτή η νότα είναι όλο το θέμα!

 

Ειναι 4 νοτες οχι μια. Αυτη την εντυπωση εχω.

 

Τα moog modular systems είχαν μία νότα πολυφωνία σίγουρα.

Αν εννοείς τώρα για software όπως το Arturia Moog Modular VST, ναι έχει polyphony.

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και κάτι άσχετο έχω μια απορία γενικότερα στα αναλογικά' date=' τι μπορείς να κάνεις με τις CV inputs..για παράδειγμα το moog απ'ότι είδα έχει Pitch, Volume, Filter CV. Μπορείς να το συνδέσεις δηλαδή με άλλα analog?[/quote']

 

Πριν το midi έλεγχες το σήμα με τάση aka control voltage. Συνήθως αποτελείται απο μια είσοδο cv που λέει στο synth πια νότα παίζεις με αναλογική διαδικασία -αυτό που του "έλεγες" ήταν ίδιο με αυτό που "άκουγες"- και μια είσοδο trigger ή gate η οποία έλεγε στο synth πότε "ξεκίνησες" να παίζεις τη νότα και πότε "σταμάτησες".

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου