Προς το περιεχόμενο

Ποιόν λαμπάτο ενισχυτή, ελαφρύ με ένα καθαρό κανάλι και effects loop!


Indiana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα επί του θέματος. Τι προτείνετε;;;; 8 Απαντήσεις στο θέμα και από προτάσεις μόνο μία για τον Fender Blues junior!

 

μόλις έψαξα για

 

λαμπάτος "καλό καθαρό κανάλι"

 

και βρήκα 8 απόλυτα σχετικές συζητήσεις  ;)

 

http://www.google.gr/cse?cx=partner-pub-1669316481094425%3A7et681-5bvf&ie=ISO-8859-7&q=%EB%E1%EC%F0%DC%F4%EF%F2+%22%EA%E1%EB%FC+%EA%E1%E8%E1%F1%FC+%EA%E1%ED%DC%EB%E9%22&sa=%C1%ED%E1%E6%DE%F4%E7%F3%E7&siteurl=www.noiz.gr%2Findex.php%3Faction%3Dunread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πράγματι, δεν ήξερα για κανέναν από τους 3 ότι έχουν effects loop. Όσο για την μόλις μια πρόταση από τις 8 απαντήσεις, κάνε μια βόλτα απ'το ψαχτήρι... Από την φορά υπ'αριθμόν τρία εκατομμύρια εξακόσια ογδονταεφτά χιλιάδες διακόσια εβδομηνταπέντε που έγινε η ίδια ερώτηση στο φόρουμ, έχει κάπως... χαθεί η προθυμία από μερικούς να επαναλάβουν όσα έχουν πει τόσες φορές στο παρελθόν!

 

Και να θέσω και ένα άλλο ζήτημα. Ένας φίλος μου είπε να μην πάρω ενισχυτή κλάσης Α αλλά Α/Β γιατί οι κλάσεις Α βγάζουν περισσότερες αρμονικές κι επομένως θα μου ταίριαζε καλύτερα ένας κλάσης Α/Β. Έχετε καμιά γνώμη επί του θέματος? Μην κολήσετε πάντως εκεί(εγώ τουλάχιστον δεν πρόκειται να κολλήσω!)

 

Για ποιο λόγο θα σου ταίριαζαν... λιγότερες αρμονικές?  ??? Και αυτές σαν διαφορά μεταξύ Class A και Class AB είναι τόσο ανεπαίσθητες που τις ακούς μονάχα σε καθαρό ήχο και περισσότερο σε πιο ακριβούς Class A και όχι τόσο στους smile price που συζητάμε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο θα σου ταίριαζαν... λιγότερες αρμονικές?  ??? Και αυτές σαν διαφορά είναι τόσο ανεπαίσθητες που τις ακούς μονάχα σε καθαρό ήχο και περισσότερο σε πιο ακριβούς Class A και όχι τόσο στους smile price που συζητάμε.

 

Γενικά σα σκέψη μου το είπε και κυρίως μου το τόνισε για το όταν θα βάζω τη βρωμιά απ' το πετάλι. Αλλά η τοποθέτησή σου περί τιμής και Class Α μου φαίνεται ότι μπαίνει στην ουσία του θέματος και ξεκαθαρίζει τα πράγματα!

 

Πάντως απ' αυτά που βρήκα, πηγαίνω προς kustom defender ή fender blues jr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι πηγαινε να ακουσεις τον kustom defender πολυ καλος ενισχυτης και καταπληκτικα καθαρα

 

αλλα οπως θα σου πει και ο κουρμπης δεν ειναι για πολλα πολλα γκαζια μεταλ επειδη ειναι open back και οτι αλλα......

βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει και μαλιστα σιγουρα θα βρεθουν ατομα που θα σου πουν βαλε οσα γκαζια θες δεν παιζει προβλημα κανενα, και αλλη το αντιθετο με επιχειρηματα κατα βαση σωστα και απο τις δυο μεριες, κατα αποψη μου παντα!

 

παρε και το πεταλι σου λοιπον και κρινε στη δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις αρμονικές τις κυνηγάμε, δεν τις... παραμερίζουμε. Ιδού δυο αναφορές που δίνουν πολύ καλά την ηχητική διάστασή τους σε ένα λαμπάτο:

 

*AMPS....if you've ever owned a GREAT amp, like a Marshall 18 watt, a VOX AC15, a Marshall JTM45 and if you have a place where you can crank them up loud, then you know what I'm talking about...

 

Smack a power chord and you (not only) hear the fundamental notes...but you get (count 'em) 4, 5, even 6 additional overtones ringing into a feedback... notes that you can whistle if your ear is good enough!

(από http://www.fulltone.com/ocd.asp)

 

The operating Class is switched to Class A, which is far less efficient - but produces smooth, rich, silky harmonics and warm low end. Many vintage amplifiers were built with this operating class.

 

Now here is where we get tricky and is the basis of our patent. The wiring configuration is switched as well - from Push-Pull to Single-Ended. This configuration - the first way tubes were ever wired – is again far less efficient but puts emphasis on the even order harmonics. These are the second harmonic that lives one octave above the notes that are being played and they’re the most pleasing of all harmonics. They sound sweet and add a fullness to the sound like no other, almost like a super subtle octaver that is way back in the mix.

 

Push-Pull circuits cancel out this second harmonic when the wave form is split in half and each half is amplified separately, and the sweet second harmonic is replaced by the punchier odd-order third harmonic… thus the substantially louder impact of the Push-Pull configuration.

(από http://www.mesaboogie.com/manuals/ExpressSers.pdf)

 

Για Class A διάβασε: http://www.mesaboogie.com/US/Smith/ClassA-WebVersion.htm

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη η ιστορία είναι αυτες οι αρμονικές...Εγω ως ευχαριστημένος χρήστης προτείνω και τον peavey classic τον οποιο μεταχειρισμένο τον βρίσκεις σε αυτά τα λεφτα.Αλλά και ο blues junior είναι μια χαρά.Για τον defender δεν ξέρω αλλά ολοι λένε καλά λόγια οποτε θα λέει.Παίζει και με 6l6 απο όσο ξέρω.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως στα χρήματα που λες μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο Tiny Terror σχετικά εύκολα.

 

http://www.thomann.de/gr/orange_tiny_terror_combo.htm

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι crunch machine και ως εκ τούτου καθόλου καθαρός όσο απαιτεί μια πεταλιέρα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως στα χρήματα που λες μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο Tiny Terror σχετικά εύκολα.

 

http://www.thomann.de/gr/orange_tiny_terror_combo.htm

 

Το σκέφτηκα αλλά αφενός βγαίνει εκτός budget(και μεταχειρισμένος να είναι θα είναι οριακά μέσα) και αφετέρου απ' ό,τι κατάλαβα δεν έχει ένα πεντακέθαρο κανάλι που θέλω εγώ!

 

Σχετικά με τους defender και blues jr  που έχω "καταλήξει" μπορεί κάποιος να τους κρίνει ως προς το κατασκευαστικά τους χαρακτηριστικά ή/και ως προς τις λάμπες που έχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου