Προς το περιεχόμενο

Ποιόν λαμπάτο ενισχυτή, ελαφρύ με ένα καθαρό κανάλι και effects loop!


Indiana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά δεν μπορεί να χρησιμοποιήσεις το τελικό στάδιο αλλά κρίμα δεν είναι να παρακάμψεις μια λαμπάτη προενίσχυση?

Βέβαια γούστα είναι αυτά και η άποψη του psycho969 σεβαστή!

 

Αααααααακριβώς... η προενίσχυση μπορεί να μπει "στη μέση" και να χαλάσει λίγο τους ήχους της πεταλιέρας όταν δίνει έναν ήχο overdriven, όταν όμως δίνει απλό καθαρό ήχο σε συνεργασία με τον poweramp τότε μπορεί κάλλιστα να βγάλει πολύ ωραιότερο ήχο από τον poweramp σκέτο.

 

Και βασικά το θρεντ έχει κάπως οξύμωρο ερώτημα γιατί μέχρι σήμερα δεν έχω συναντήσει κανέναν λαμπάτο ενισχυτή με ένα κανάλι που να διαθέτει effects loop...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

 

αυτος εχει ενα καναλι και εχει και effects loop.

 

Όπως επίσης και αυτός...

http://www.thomann.de/gr/fender_vibro_king_custom_blonde.htm

...αλλά όχι λύση για τον συμφορουμίτη για ευνόητους λόγους........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βασικά το θρεντ έχει κάπως οξύμωρο ερώτημα γιατί μέχρι σήμερα δεν έχω συναντήσει κανέναν λαμπάτο ενισχυτή με ένα κανάλι που να διαθέτει effects loop...

 

και ο peavey windsor studio έχει! Χά!!! Bloody sunday(αν και καθόλου bloody σήμερα, καθώς είναι ηλιόλουστη!lol) στην είπαμε X 3!!!

 

Οσο για το effects loop το πιασα ότι το θέμα είναι ότι στη βρωμιά μπαίνουμε ανάμεσα σε προενισχυτή και τελικό, αλλά στα καθαρά δεν υπάρχει θέμα. Τέλεια γιατί έτσι αυξάνονται οι επιλογές μου καθώς όπως ξαναείπα μπορεί τον bloody sunday να τον έχουμε 3-0 στο θέμα "effects loop Και μονοκάναλος" αλλά στην πραγματικότητα είναι πάρα πολύ λίγοι αυτοί οι ενισχυτές.

Στο θέμα τώρα που έθεσε ο psycho περί return και τελικού έχει δίκιο και καλά έκανε και το είπε(γι' αυτό μ' αρέσει να ακούω πολλές γνώμες!) αλλά τίθεται ζήτημα προτεραιοτήτων. Δηλαδή, αφού θα έχω έναν λαμπάτο, ελαφρύ και με καλό καθαρό και τα εφέ μου θα είναι ok, τότε είναι 2ρεύον το να έχω πρόσβαση στον τελικό του! To οποίο θα μου χρειαστεί κυρίως για να βάλω κάποιο ψηφιακό distortion ή κάτι παρόμοιο. Πάντως αν τύχει(αν και δύσκολο το βλέπω) να έχει και effects loop τότε απλά θα έχω και μία δυνατότητα παραπάνω.Thanks psycho!

 

Τώρα επί του θέματος. Τι προτείνετε;;;; 8 Απαντήσεις στο θέμα και από προτάσεις μόνο μία για τον Fender Blues junior! Για ό,τι τέτοιους ενισχυτές έχετε ακούσει, πείτε γνώμη και κυρίως θα με ενδιέφερε μια συγκριτική γνώμη, π.χ. ο τάδε είχε καλύτερο καθαρό απ' τον τάδε.

 

Και να θέσω και ένα άλλο ζήτημα. Ένας φίλος μου είπε να μην πάρω ενισχυτή κλάσης Α αλλά Α/Β γιατί οι κλάσεις Α βγάζουν περισσότερες αρμονικές κι επομένως θα μου ταίριαζε καλύτερα ένας κλάσης Α/Β. Έχετε καμιά γνώμη επί του θέματος? Μην κολήσετε πάντως εκεί(εγώ τουλάχιστον δεν πρόκειται να κολλήσω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ντιφεντερ τον ειχα και εγω.....

ειναι πραγματι παναλαφρος και γενικα αξιοπρεπης.....!

και κανει και για ''βρωμικες'' καταστασεις! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ντιφεντερ τον ειχα και εγω.....

ειναι πραγματι παναλαφρος και γενικα αξιοπρεπης.....!

και κανει και για ''βρωμικες'' καταστασεις! :)

 

όταν λες βρώμικες καταστάσεις τι εννοείς?Οτι είναι καλός με τα distortion πετάλια ή ότι βρωμίζει ο ήχος του(με κάποιο τρόπο);

 

Και όποιος άλλος έχει ή  είχε κάποιον απ' τους προαναφερόμενους ενισχυτές ας μιλήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mmm.....

εννοουσα κυριως πως παιρνει ωραια τα πεταλια....!

αλλα αν πατησεις το κουμπακι του μαστερ, εχεις και ωραια ''βινταζ-κραντι''χροια!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mmm.....

εννοουσα κυριως πως παιρνει ωραια τα πεταλια....!

αλλα αν πατησεις το κουμπακι του μαστερ, εχεις και ωραια ''βινταζ-κραντι''χροια!

 

α, ok! Για τα πετάλια ενδιαφέρομαι! θέλω να έχει πεντακάθαρο κανάλι ακόμα και πολύ δυνατά! Όσο για το κουμπάκι του μάστερ που αλλάζει τη χροιά, μάλλον δε θα το χρησιμοποιήσω, αλλά κλα΄έκανες κι ενημέρωσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου