Προς το περιεχόμενο

Αλλοίωση ήχου από την κάρτα ήχου


publius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εκ μέρους φίλου...

 

Όπως λέει και ο τίτλος διαπίστωσα οτι στο σύστημα ενός φίλου υπάρχει πραγματικά αισθητή αλλοίωση του playback ήχου από την κάρτα ήχου του υπολογιστή. Είναι σίγουρο οτι μιλάμε μόνο για τον ήχο αναπαραγωγής και όχι ηχογράφησης.

 

Ο λόγος είναι οτι όλες οι ηχογραφήσεις γίνονται με ενα αξιόλογο πολυκάναλο εγγραφέα σκληρού δίσκου της Korg και μετά τα περνάει μέσω USB στο PC του. Η αναπαραγωγή του ήχου από το Korg είναι πραγματικά πολύ καλή και θα έλεγα και αρκετά ζεστή όσο μπορεί βέβαια ένας ψηφιακός εγγραφέας να κάνει.

 

Σε σχέση με τον ήχο αναπαραγωγής του PC η διαφορά είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα.

 

Έτσι λόγω κάποιας εμπειρίας και γιατί μου αρέσει τα πράγματα να γίνονται σωστά και νόμιμα του επεσήμανα δύο πράγματα.

 

1. Το cubase sx που έχει να το αγοράσει και να μην χρησιμοποιεί σπασμένη έκδοση.

2. Να αλλάξει την κάρτα ήχου του. Έχει μια Terratec 24/96.

 

Υπόψιν ο υπολογιστής είναι αρκετά δυνατός και αντέχει.

 

Έχετε να προτείνετε εσείς κάποιον άλλο λόγο που να παίζει τόσο σημαντικό ρόλο στην αναπαραγωγή του ήχου?

Επίσης το παλικάρι δεν ενδιαφέρεται (ακόμα) να κάνει ηχογραφήσεις μέσω του υπολογιστή αλλά μόνο edit και μίξη. Έχετε να προτείνεται κάποια κάρτα ήχου που να έχει πραγματικά καλή αναπαραγωγή ήχου - εννοείται οτι αυτή η κάρτα θα πρέπει να έχει ASIO2/WDM τελος πάντων να μην είναι direct x απλά?

 

Το budget καλό είναι να μην ξεπερνάει τα 400-500Ευρώ

 

 

 

Υ.Γ. Το αποτέλεσμα της χάλια αναπαραγωγής είναι οτι χάνονται οι μπάσες και χαμηλομεσσαίες με αποτέλεσμα να τις προσθέτει μόνος του και η αναπαραγωγής σε κάποιο μέσο να είναι αρκετά μπάσα και λασπωμένη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεία είναι συνδεδεμένα και στην κάρτα ήχου και στην κονσόλα οπότε δεν παίζει να είναι τα ηχεία, κατι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι η αναπαραγωγή είναι χάλια όταν "παίζει" μέσω Cubase ή γενικότερα σε όλα τα media players; Αν ισχύει το τελευταίο, δεν βλέπω γιατί το να πάρει Original Cubase θα βοηθούσε (πέρα από το ότι είναι "σωστό" να το κάνει έτσι κι αλλιώς, αλλά για άλλους λόγους)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τσεκάρει λοιπούς media player γιατί λογικά για να καταφέρω να δω διαφορές θα πρέπει να φορτώσω λογικά ενα αρχείο σίγουρα καλό στο εκάστοτε media player αλλά και στο cubase. Βάσει του γεγονότος οτι οι ηχογραφήσεις γίνονται 24/48 υπολογίζω οτι είναι ένα καλό αρχείο σχετικά το οποίο όμως δεν μπορεί να γίνει αναπαραγωγή από έναν οποιονδήποτε media player.

Αν είναι να του κατεβάσω την απόδοση τοτε είναι δώρον άδωρον γιατί θα πρέπει η συσχέτιση να γίνει με καλή απόδοσης αρχεία.

 

Εγώ το αποδίδω στην κάρτα που είναι σίγουρα 8 και παραπάνω ετών. Όπως επίσης οτι για να μπορεί να ακούσει το παλικάρι από τα ίδια ηχεία κάρτα και κονσόλα, περνάει το output της κάρτας μέσα από κανάλι (subchannel) της κονσόλας ξερά χωρίς εφέ και εννοειταί σε unity gain κάτι όμως μάλλον παίζει με αυτά τα κανάλια ή εντέλει με την κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ψηφιακός εγγραφέας παράγει ένα αρχείο, έτσι δεν είναι;

 

Έχεις δοκιμάσει τα παραγόμενα αρχεία να τα δοκιμάσεις σε άλλα μηχανήματα;

 

Αν ναι και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο προβληματικό τότε έχει πρόβλημα ο εγγραφέας.

 

Αν ναι και το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό τότε υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα του υπολογιστή.

 

Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχουν δύο υποπεριπτώσεις. 1) Πρόβλημα στα ηχεία. 2) Πρόβλημα στην κάρτα ήχου. Και στις δύο περιπτώσεις δοκίμασε άλλα ηχεία. Αν το πρόβλημα παραμένει φταίει η κάρτα αν όχι φταίνε τα ηχεία. Σε αυτήν την δοκιμή όμως πρέπει να ξέρεις τι να περιμένεις από αυτά τα ηχεία από άποψη ποιότητας.

 

Το λογισμικό πολύ δύσκολα να ευθύνεται εκτός από 1) Αν μιλάμε για media players μπορεί να υπάρχει θέμα με τους codecs. 2) Αν μιλάμε για το Cubase μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τους ASIO drivers και τις ρυθμίσεις αυτών.

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κάνεις δοκιμές και σε άλλα συστήματα ώστε να αποκλείσεις ενδεχόμενα.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολλά (ειδικά παλιότερα) μοντέλα από stand alone ψηφιακούς εγγραφείς σε σκληρό δίσκο, χρησιμοποιούσαν συμπιεσμένα lossy formats ή (και) χαμηλότερα sampling rates προς εξοικονόμηση χώρου...σε ένα τέτοιο σενάριο είναι πολύ λογικό η αναγκαστική μετατροπή κατά την "είσοδο" στο DAW να δικαιολογεί την πτώση στην ποιότητα του ηχογραφημένου σήματος. Άρα θα πρέπει κατ'αρχάς να μάθετε σε τι φορμά δουλεύει ο εγγραφέας και αν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής uncompressed wav.

 

Αν τα παραπάνω δεν ισχύουν, μπορείς να εξετάσεις το ενδεχόμενο της κάρτας ήχου πολύ απλά αντιστρέφωντας την διαδικασία....δηλαδή αφού έχεις περάσει τα tracks στο DAW κάνεις export ένα στερεο μιξ το οποίο ξαναπερνάς στο hard disc recorder και συγκρίνεις τα αποτελέσματα....αν και πάλι τομιξ που εχει δημιουρηθεί στο DAW ακούγεται καλύτερα στο HD recorder τότε θα πρέπει κατ'αρχάς να εξετάσεις τον τρόπο με τον οποίο είναι διασυνδεδεμένο το όλο σύστημα και στην συνέχεια την ίδια την κάρτα ως αιτίες του προβλήματος.

 

edit: με βάση αυτά που μόλις έγραψες,θα υπέθετα ότι δεν τίθεται θέμα lossy compressed format από πλευράς recorder....από την άλλη νομίζωπως το πιο πιθανό είναι  κάποιο mismatch στην διασύνδεση κάρτας κονσόλας...και εννοώ σε σχέση με operating levels, ballancing κλπ κλπ .....ίσως το καλύτερο είναι πρώτα να συνδέσετε την κάρτα απ'ευθείας στα ηχεία (σωστά) ώστε να αποκλείσετε αυτό το σενάριο (του προβλήματος στην διασύνδεση μέσω κονσόλας) καιμετά να στραφείτε στο θέμα ποιότητας της ίδιας της κάρτας.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τσεκάρει λοιπούς media player γιατί λογικά για να καταφέρω να δω διαφορές θα πρέπει να φορτώσω λογικά ενα αρχείο σίγουρα καλό στο εκάστοτε media player αλλά και στο cubase. Βάσει του γεγονότος οτι οι ηχογραφήσεις γίνονται 24/48 υπολογίζω οτι είναι ένα καλό αρχείο σχετικά το οποίο όμως δεν μπορεί να γίνει αναπαραγωγή από έναν οποιονδήποτε media player.

Αν είναι να του κατεβάσω την απόδοση τοτε είναι δώρον άδωρον γιατί θα πρέπει η συσχέτιση να γίνει με καλή απόδοσης αρχεία.

 

Εγώ το αποδίδω στην κάρτα που είναι σίγουρα 8 και παραπάνω ετών. Όπως επίσης οτι για να μπορεί να ακούσει το παλικάρι από τα ίδια ηχεία κάρτα και κονσόλα, περνάει το output της κάρτας μέσα από κανάλι (subchannel) της κονσόλας ξερά χωρίς εφέ και εννοειταί σε unity gain κάτι όμως μάλλον παίζει με αυτά τα κανάλια ή εντέλει με την κάρτα ήχου.

 

Για να πω την αλήθεια, με μπέρδεψες περισσότερο!  :)

Αν γίνεται, διευκρίνησε το εξής:

Όταν λες "χάλια", εννοείς το "χάλια" που θα καταλάβαινε ένας μέσος χρήστης, ή "χάλια" σε σχέση με την αναπαραγωγή που κάνει το Korg;

 

edit: Τα έγραψα ταυτόχρονα με τους "από πάνω", οπότε βλέπω ότι δεν έχει νόημα το ποστ μου πλέον...  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις τόσες και έγκαιρες απαντήσεις, όλους σας.

 

to Nikodemos

είχα ήδη ψάξει το θέμα των compressed format για το Korg και όμως δεν ήταν αυτό.

Τα ηχεία του τα είχα δώσει και στο δικό μου συστημα που είναι αντίστοιχης λογικής συνδέσεων αλλά με άλλα εργαλεία κάρτες ήχου και πολλά άλλα, παίζουν μια χαρά.

Ξέχασα να πω οτι τα ηχεία είναι nearfield αυτοενισχυόμενα αν και δεν νομίζω οτι επηρεάζει την 'εξίσωση'

 

Τα σήματα του τα έχω κάνει εγώ balanced μέσω εξωτερικής γεννήτριας όπως έχω κάνει και τα δικά μου, όχι μέσω κάποιου embeded generator που προσφέρουν όλα DAW. Είναι σίγουρο οτι έχουν γίνει σωστά. Αυτό που δεν ξέρω και δεν μπορώ καν να υποθέσω είναι εάν αυτά τα sub channels τα οποία συνήθως χρησιμοποιούνται για συνδέσεις οπτικής ίνας, είναι αν αυτά κάνουν κάποιο real time compression του ήχου πράγμα που δεν διευκρινίζεται στο manual εννοείται.

 

to apos

δυστυχώς πλέον δεν μπορώ να κρίνω σαν ένας μέσος ακροατής αλλά πιστεύω οτι είναι υπερβολικά 'εμφανής' αυτή η διαφορά που ακόμα και ένα κακός ακροατής θα καταλάβαινε οτι κάτι δεν παει καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επόμενο βήμα που θα κάνω για να επιβεβαιώσω τις υποψίες μου είναι να συνδέσω την κονσόλα αλλά και την κάρτα ήχου  με τα ίδια ηχεία αλλά χωρίς το output της κάρτας ήχου να περναει μέσα από την κονσόλα, μέσω κάποιου patch bay. Το πρόβλημα που υπάρχει σε αυτή την περίπτωση βέβαια είναι πως θα διατηρήσω το unity gain ιδίως σε ένα σύστημα που πρέπει να γίνονται αυξομειώσεις στις εντάσεις κατα τη διάρκεια της μίξης. Πιστεύω όμως θα βρω την άκρη.

 

Σύντομα ελπίζω να έχω και νεότερα για να σας βοηθήσω και να με βοηθήσετε να του το φτιάξουμε του χριστιανού μπας και "ακούσει" μια άσπρη μέρα  :)  

 

 

Υ.Γ. Ούτε θέμα καλωδιών τίθεται διότι και τα μεν (κονσόλα-->ηχεία) και τα δε (καρτα ήχου-->κονσόλα) είναι το ίδιο αισχρά και unbalanced. Ακόμα και όταν άλλαξα τα καλώδια τα ίδια αποτελέσματα είχαμε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου