Προς το περιεχόμενο

Πως θα κανω το Fantom-G να λειτουργει και ως MIDI interface?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Πηρα χθες το DSI Poly evolver rack. Ομως στην καρτα ήχου εχω ενα πορτ, οποτε δε μπορώ να δουλέψω μαζί τον editor του και το cubase.

 

Γνωριζω ότι μπορώ να κάνω το φαντομ να λειτουργει και ως midi interface (ωστε να το χρησιμοποιω στο cubase) αλλα δεν ξερω πως. Εγκατεστησα το driver του, αλλά απο κει περα τι? Που το βρισκω?  ???

 

Επίσης, απο τη στιγμή που θεσω το πορτ της Emu στον εντιτορ και του cubase στο φαντομ, πως θα μπορω να χειριζομαι μεσω του cubase με midi το poly evolver?  ;D

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Από τη στιγμή που έχεις εγκαταστήσει τον USB driver του Fantom-G, το μόνο που χρειάζεται είναι να το συνδέσεις με USB στον υπολογιστή σου. Μετά φυσικά θα πρέπει να το επιλέξεις ως MIDI port μέσα στο Cubase. Αυτό γίνεται μέσα από τη σελίδα:

Devices > Device Setup > MIDI > MIDI Port Setup.

Από εκεί και πέρα, όταν σετάρεις ένα οποιοδήποτε MIDI ή Instrument track, ως MIDI Input θα μπορείς να επιλέξεις το Fantom-G, δηλαδή για να το χρησιμοποιήσεις ως ελεγκτή MIDI (πλήκτρα, sliders, knobs, pedals, D-Beam κλπ).

 

Συγκεκριμένα για την περίπτωση που θες να ελέγξεις ένα εξωτερικό synthesizer, δημιουργείς ένα MIDI track στο Cubase. Ως MIDI είσοδο επιλέγεις τον controller της επιλογής σου και ως MIDI έξοδο επιλέγεις το Fantom-G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μάλλον κάτι δεν κάνω καλά ;D Αυτα τα ήξερα ;D

 

Μηπως αυτος που κατεβασα δεν είναι ο USB driver?

http://www.rolandus.com/support/downloads_updates/eula.php?FileName=Fantom_G_WIN_1.00.zip

 

Γιατί πραγματικά δεν μπορώ να το βρω μεσα στο προγραμμα.

 

 

Οσο για το άλλο, εννοεις να επιλέξω ως εξοdo του καναλιου το φαντομ και απο την εξοδο του φαντομ το Εβολβερ? Αυτο δεν γίνεται γιατι θέλω να χρησιμοποιήσω και τις 2 θύρες του Εβόλβερ για να επικοινωνεί με τον Editor. :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αλήθεια, πρέπει κάτι να γίνεται με το που πρωτοβλέπει το Cubase σαν διαθέσιμο I/O MIDI port το Fantom-G, αλλά έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι όλη τη διαδικασία. Πάντως για να έχεις διαθέσιμο το Fantom-G ως MIDI Input και MIDI Output, θα πρέπει να το αναγνωρίσει το Cubase μέσα στη σελίδα του MIDI Device Setup που σου παρέθεσα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το ξέρω οτι πρέπει να παω στο device setup, το προβλημα είναι ότι δεν μου το βλέπει εκει.

 

Επέλεξα το σωστό λειτουργικό, αυτό είναι σίγουρο.

 

Μηπως επειδή το συστημα είναι παμπαλαιο? Λετε να'χει πάνω τίποτα USB 1.0 και αυτο να είναι το πρόβλημα? ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το ξέρω οτι πρέπει να παω στο device setup, το προβλημα είναι ότι δεν μου το βλέπει εκει.

 

Επέλεξα το σωστό λειτουργικό, αυτό είναι σίγουρο.

 

Μηπως επειδή το συστημα είναι παμπαλαιο? Λετε να'χει πάνω τίποτα USB 1.0 και αυτο να είναι το πρόβλημα? ???

 

 

 

Έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις το Fantom-G ως ΜIDI controller σε άλλη DAW εφαρμογή ή σε κάποιο standalone VST instrument; Αν εκεί το βλέπει, τότε φταίει κάτι στο Cubase, πιθανώς κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή. Αν δεν σου το βλέπει καμία μουσική εφαρμογή, τότε πιθανώς να μην εγκαταστήθηκε σωστά ο USB driver του Fantom-G. Σε αυτή την περίπτωση, απεγκατάστησέ τον (καλού-κακού κάνε και κανένα registry cleanup αμέσως μετά) και έπειτα εγκατάστησέ τον ξανά.

 

Μία άλλη λύση που σκέφτομαι ότι θα μπορούσες να δεις (αν και κάπως "μπακαλίστικη"  ;D) είναι να αποσυνδέσεις όλες τις συσκευές MIDI από τον υπολογιστή σου και να ανοίξεις το Cubase. Αν θυμάμαι καλά, θα σου πετάξει ένα popup για επιλογή MIDI devices, οπότε κλείσε το Cubase ξανά. Σύνδεσε μόνο το Fantom-G και ξαναάνοιξε το Cubase. Στο ίδιο popup επίλεξε το Fantom-G ως MIDI port. Μετά είναι σίγουρο ότι θα μπορείς να το δεις μέσα στη σελίδα MIDI device setup. Μετά από αυτό μπορείς να ξανασυνδέσεις όλες τις συσκευές MIDI του συστήματός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου