Προς το περιεχόμενο

Θορυβος σκληρου και ποντικιου απο τα ηχεια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους..

Εχω ενα θεμα..Ακουω τον σκληρο δισκο οταν διαβασει απο τα ηχεια και οταν κουναω το ποντικι κατι σαν παρεμβολες.Το κουτι ειναι κοντα στα ηχεια.Αλλα και οταν το απομακρυνα δεν αλλαξε κατι..Οταν δηλαδη σερνω ενα παραθυρο ή ανοιγω ενα αρχειο κανει κατι σαν buzz..

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει;

Gaping the mind..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας το "κουτί" εννοείς οτι ο υπολογιστής είναι πύργος? εγώ για παράδειγμα σε ένα notebook

άκουγα τον σκληρό δίσκο και το πληκτρολόγιο απο τα ηχεία... απλά είχε ξεμείνει κάπως το μικρόφωνο ανοιχτό... να απομακρύνεις τα ηχεία δοκίμασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε άλλους Drivers για την κάρτα ήχου που έχεις. Μετα δοκίμασε και ένα φορμάτ.

Το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα με μια κάρτα ήχου και το ποντίκι για αυτό στο λέω.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά σου είναι ground loop.

Δεν είναι σωστά γειωμένο το κουτί σου. Υποθέτω οτι είσαι σε desktop και όχι σε laptop.

Αν για παράδειγμα απομονώσεις την γείωση από την πρίζα του tower (με μονωτική ταινία στις επαφές του σούκο) ο θόρυβος λογικά θα εξαφανιστεί. Αυτό βέβαια είναι μόνο για διαγνωστικούς σκοπούς καθώς δεν πρέπει ποτέ να απομονώνουμε τη γείωση και πάντα ενέχει ένα ρίσκο.

Αν έτσι είναι τα πράγματα πρέπει να κοιτάξεις τα ακόλουθα:

τη γείωση του κουτιού σου,

μετά να αλλάξεις τη συνδεσμολογία στα πολύμπριζα

να πάρεις ρεύμα από άλλη πρίζα/ες

 

Για όλα τα ανωτέρω θεωρώ δεδομένο οτι τα monitor σου είναι συνεδεδεμένα με την κάρτα ήχου με balanced συνδέσεις.

 

αν τίποτα από αυτά δε δουλέψει, δοκίμασε αν πας το tower σου για έλεγχο σε κάποιον εξειδικευμένο σε audio PC όπως πχ www.pcmajor.gr

 

Αυτά

Φιλικά Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Γιαννη πως μπορώ να γειώσω τον υπολογιστή μου;

Ειναι  desktop.Τα ηχεια παιρνουν απο ρευμα απο ups.Γενικα εχω ψιλοδοκιμασει τα σχεδον τα παντα..

Gaping the mind..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αν θες μια απλή δοκιμή :

άνοιξε το volume controls και δοκίμασε να κάνεις 1-1 mute στα κανάλια π.χ στο CD-Audio,  SW synth κτλ. Μήπως σταματάει ο θόρυβος με κάποιο από αυτά (εκτός από το master εννοείται) ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με τα ηχεία.

Η παρεμβολή είναι κάθε φορά που ενεργοποιείται ο σκληρός σου.

Πως παρισφρύει ο θόρυβος στη θύρα του audio, δεν ξέρω ακόμα.

Όπως κατάλαβες, μου συμβαίνει και εμένα.  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου