Προς το περιεχόμενο

12-χορδη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ομως ακομη δεν καταλαβαινω γιατι ειναι απαραιτητο να γνωριζουμε ακουστικη..

 

για να παιζουμε ανετα και στο σπιτι μας,για να γυμναζουμε τα δακτυλα μας (ειναι σαν να κανεις βαρη σε σχεση με την ηλεκτρικη),για να καθαριζει το κεφαλι μας απο τη βαβουρα,για να ανακαλυψουμε την ομορφια του ξυλινου ηχου,για να ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ,και βεβαια το σημαντικοτερο για να ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΜΕ στην παρεα και ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (κανενα κοριτσι δεν ειπε ΠΟΤΕ οχι σε ενα "θλιμμενο" ακουστικο κιθαριστα.... :lol: )

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι η εκτελεση κομματιων απο ΠΥΞ ΛΑΞ & ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑ τιμωρειται με ΘΑΝΑΤΟ! :lol: :lol:(εκτος κι αν το κοριτσι "λεει" πολυ οποτε χαλαλι να παει την "αναμορφωνεις" αργοτερα! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευζαριστώ για τις απαντήσεις σας

λοιπον, η κιθαρα ειναι μαρκας stagg (μη γελατε!!!). δεν την κανω 6-χορδη για δυο λογους. επειδη θα ξενερώσω απο τον ήχο, και επειδη εχει πλατυ μπατσο και φοβαμαι οτι αν συνηθίσω να παιζω σε τοσο πλατυ μπρατσο με 6 χορδες μετα θα αγωνιζομαι να μαθω να παιζω σε κανονικο. η αλήθεια ειναι οτι ψιλοπήσμωσα και κατι εχω αρχισει να βγαζω, εχω ομως δρομο ακομα (ατιμο μπαρε). επισης εγραψα και τραγουδι με τίτλο I can't play barre. μεγαλη επιτυχια αλλα δεν μπορω να το παιξω γιατι εχει μια συχορδια με barre.

 

Να ρωτήσω και κατι αλλο?

έχετε υπόψιν σας αυτά τα pick-up - μαγνήτες που ειναι για ακουστικες και προσαρμόζονται στο ηχείο? (εννοω αυτη την τρύπα, ελπίζω να το ειπα σωστα). Προφανώς θα τα ξέρετε.

η απορροιες μου ειναι οι εξής:

τι ήχο δινουν αυτα? θα ειναι σαν ηλεκτρική η σαν ηλ/ακουστικη?

ενα τετοιο θα μπορει να μπει σε 12-χορδη?

αν βαλω και κανενα εφφε θα ειναι πατατα ο ήχος?

Μονο μη μου πειτε για τιποτα πανακριβα, δεν ειμαι και κανας παμπλουτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλω και κανενα εφφε θα ειναι πατατα ο ήχος?

 

ναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ερωτήσεις!!!! και μου απαντησες μονο σε αυτήν που ημουνα σιγουρος για την απαντηση(ήταν ρητορική ερώτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχω δει να το κανουν... προφανώς κατι αλλο παιζει εκει ας μου το εξηγήσει καποιος. πχ nirvana στο unplugged(αν και νομιζω οτι εκει το ηχειο το εχουν κλεισει και εχουν βαλει μαγνητες ηλεκτρικής) και gilmour στο gilmour in concert.( εδω σε ολο το τραγουδι η ηλ/ακουστικη ακούγεται σαν ηλ/ακουστικη, και στο σολο ακουγεται κλασσικος gilmourikος ηχος ηλεκτρικής και ολα αυτα με την ιδια ηλεκτροακουστική κιθαρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου δωσω απαντηση σε αυτα που ρωτας με μια απλη λυση:

-παρε μια ηλεκτρικη φθηνη (ακομη και καποιες HARLEY BENTON ειναι

ικανοποιητικες για τα λεφτα τους) και παιζε εκει. Αμα μπορεις, οικονομικα,

μη πουλας την STAGG σου! Χρισουγεννα ερχονται......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αναφορικά με τις ασκούμενες πιέσεις για barre αλλά και καταπόνηση των δακτύλων,έιναι πολύ σημαντικό να την έχεις χορδίσει σωστά.Κι όχι μόνον γι αυτό αλλά και γιατί οι ασκούμενες πιέσεις στο όργανο θα το καταστρέψουν σύντομα.Προσοχή λοιπον!Η 12χορδη χορδίζεται ένα τόνο κάτω,δηλαδή η Μι η έκτη (μπάσσο) θα πρέπει να γίνει Ρε,και πάει λέγοντας.Φυσικά μετά βάζεις capotasto στο δεύτερο τάστο για να μην είσαι offset με όλα τά άλλα όργανα.Εχω δεί αρκετές τεχνικές,αλλά εγώ κατέληξα να βάζω το capotasto και μετά να την χορδίζω κανονικά σε Λα,όπως όλες τις κιθάρες.Μετά απο αυτό,θα έχεις πολύ γλυκό χειρισμό στην ταστιέρα.Προσωπικά δεν θα την έδινα με τίποτε,μπορείς να παίξεις σχεδόν τα πάντα εκτός απο lead solos,γιατί εκεί η θα πρέπει να γράψεις εσύ κάτι πρωτοποριακό για να το ερμηνεύει σωστά το όργανο και να είναι και ακουστικά αρεστό (αλλιώς ακούγεται σαν μπουζούκι).Αν το κατέχεις το άθλημα στο ξαναλέω μπορείς να πάιξεις σχεδόν τα πάντα,με πολύ αρμονικό και πλούσιο ήχο.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με τις ασκούμενες πιέσεις για barre αλλά και καταπόνηση των δακτύλων' date='έιναι πολύ σημαντικό να την έχεις[b'] χορδίσει σωστά[/b].Κι όχι μόνον γι αυτό αλλά και γιατί οι ασκούμενες πιέσεις στο όργανο θα το καταστρέψουν σύντομα.Προσοχή λοιπον!Η 12χορδη χορδίζεται ένα τόνο κάτω,δηλαδή η Μι η έκτη (μπάσσο) θα πρέπει να γίνει Ρε,και πάει λέγοντας.

 

Για μισο λεπτό...

 

Και οι 12χορδες κουρδίζονται οπως οι 6χορδες "κανονικά"...

 

Τωρα αν εσύ θελεις να την κουρδίσεις εναν τονο χαμηλοτερα το κανεις οχι επειδή "οι ασκούμενες πιέσεις στο όργανο θα το καταστρέψουν σύντομα" ουτε επειδή ετσι είναι το "σωστό" ή ετσι "πρεπει" οπως το παρουσιάζεις τουλαχιστον...

 

Την 12χορδη μου προσωπικά την εχω 2 ολοκληρους τονους χαμηλοτερα αλλά οχι επειδή ετσι είναι το "σωστο" κουρδισμα και σιγουρα όχι για να μην καταστραφει το όργανο αλλά για δικους μου λογους... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά ναι,ουσιαστικά διαφωνώ,άν θές δες εδώ

http://www.tle.se/wstandar.html

 

Tune down all strings on the guitar a whole step

This will give the guitar a much deeper sound. It is also very common on 12-strings to avoid neck and top damage. Remember you can always put a capo on the 2:nd fret to play in standard tuning.

 

 

Θα το δείς σε πάρα πολλά sites που αφορούν χόρδισμα 12χορδης.Γιατί σου φαίνεται περίεργο ? έχει πολύ μεγαλύτερη τάση απο 6 χορδές.

Τελείως φιλικά,Δημήτρης

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου