Προς το περιεχόμενο

12-χορδη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη για τήν επανάληψη,αλλά το ίδιο κι εδώ.

 

http://www.nmyworld.com/wordpress/archives/2005/12/tuning-a-12-string-105/

 

 

!important! First: capo your guitar on second or tune everything while holding the second fret. This will save your guitar’s neck, as (in my opinion) a 12-string guitar should NEVER be tuned to full standard. The stress is just too great and you could warp your guitar.

 

κι όπως προείπα,και σε πολλά άλλα sites.Εχω χάσει 12χορδη παλιά απο αυτό δεν το πάιζω έξυπνος,επίσης,άν προσέξεις σε videos και lives,σχεδόν πάντα είναι καποταρισμένη στο δεύτερο εκτός αν άλλοι λόγοι (τονικόι κ.α.)

επιβάλλουν να είναι ψηλότερα.Αν κάνω λάθος διορθώστε με,άν όμως έχω δίκιο,είναι πολύ σημαντικό να το μεταδώσουμε.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατα πρώτον κανεις δεν ειπε ή υπονόησε οτι το παιζεις εξυπνος, τουλαχιστον οχι εγώ... :wink:

 

Ας μην ξεχνάμε οτι και οι 12χορδες έχουν βέργα που ρυθμίζεται (ακόμα και η φθηνιάρικη Stagg των 200 ευρώ που έχω)... :wink:

 

Επίσης σύμφωνα με αυτή την λογική τοτε και το 6χορδο μπασο που είχα θα επρεπε να το κουρδίζω χαμηλότερα για να μην καταστραφεί...παρά την θηριώδη βέργα που είχε και την οποία φυσικά και μπορεις να ρυθμισεις... :wink:

 

Και εν πασει περιπτώση εχω την εντύπωση οτι οι κατασκευαστές έχουν προβλέψει...

 

Απο εκει και περα ναι, το να κουρδίζεις πιο χαμηλά για τον ήχο ή το playability φυσικά και είναι λογικό...

 

Οπως είπα η 12χορδη μου ειναι μονίμως 2 τονους χαμηλοτερα οπως και η στρατ μου μισό ημιτόνιο χαμηλότερα...ο λόγος που το έκανα ήταν το αντίκτυπο στον ήχο και στο playability...οχι για να μην καταστραφουν... :wink:

 

Ευχαριστώ για τα links... :D

 

ΥΓ: δεν ξερω πως το βλέπεις εσύ φιλε μου, αλλα σε καποια θεματα υπαρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις απο το "σωστός" και "λαθος"...τα links που ποσταρες θα τα διαβάσω με προσοχή... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,κανένα πρόβλημα,εγώ ευχαριστώ για την προσοχή.Στο συγκεκριμμένο θέμα,ξεκολλάει ο καβαλάρης απο το καπάκι του αντηχείου,δεν είναι τόσο θέμα ταστιέρας.Πολύυυς πόνος,γιατί εκτός αυτού αρκετές φορές δημιουργεί και ένα εξόγκωμα στο καπάκι,δεν ξέρω πως να το πώ..πιτσιρικάδες λέγαμε...έκανε ....βυζί η σαμπρέλλα :) ..κάτι παρόμοιο

 

ααα ρε ηλεκτρικές......αλλή ράτσα αλλά πολύ γαιδούρια....παρόλα αυτά

λατρέυω το ζεστό ήχο μιας ακουστικής..

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμμένο θέμα' date='ξεκολλάει ο καβαλάρης απο το καπάκι του αντηχείου,δεν είναι τόσο θέμα ταστιέρας.Πολύυυς πόνος,γιατί εκτός αυτού αρκετές φορές δημιουργεί και ένα εξόγκωμα στο καπάκι,δεν ξέρω πως να το πώ..πιτσιρικάδες λέγαμε...έκανε ....βυζί η σαμπρέλλα :) ..κάτι παρόμοιο[/quote']

 

Οπα, καταλαβαίνω γιατί πραγμα μιλας... 8O

 

Αλλά μηπως ήταν κατασκευαστικό πρόβλημα? :?:

 

Μηπως ήταν αυτό που λεμε, "ετυχε"? :roll:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς 'έτυχε' εκτός απο μένα να το δώ και σε δύο άλλες 12ρες.Εντάξει δεν ήταν θεικά μοντέλλα αλλά κατι yamaha των 700Ε και μιά άλλη που δέν θυμάμαι μάρκα κάπου στα μισά λεφτά.Κι εκέινοι πιτσιρικάδες,όπως εγώ τότε,μόνον που,τις αγόρασαν χορδισμένες μάλλον σωστά απ ότι μου είπαν,αλλά με τη μία τις πήγαν σε λα.Αν είναι έτσι,φέρουν ευθύνη και οι πωλητές που δεν ενημερώνουν.Τώρα θα μου πεις αν είσαι μουσικός η έστω λάτρης του σπόρ και δεν γνωρίζεις.Εγώ πχ δέν γνώριζα,κι άν τελικά έχω δίκιο,πόσοι το γνωρίζαμε ??? Αν είναι έτσι πρόκειται για τις πιο.....αδικοχαμένες κιθάρες,μια πολυ....ηλίθια περίπτωση...κρίμα ειναι...

Εγώ προσωπικά και κιθάρα των 80Ε δεν αντέχω να την βλέπω σε άσχημη κατάσταση...

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου