Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για αγορα Λαμπατου Ενισχυτη Κιθαρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλημερα

Εχω ξεμεινει απο ενισχυτη το τελευταιο χρονικο διαστημα και αρχισα να ψαχνω για τον επομενο ενισχυτη μετα το Fender twin που πουλησα.Επειδη το μπατζετ ειναι περιορισμενο αντε να φτασει τα 400 ευρω και λιγο παραπανω θα ηθελα μερικες προτασεις.

  Δεν παιζω χεβι μεταλ και θελω ο ενισχυτης να ειναι σχετικα ελαφρυς γιατι το τουιν δεν κουβαλιεται ,επισης να εχει καθαρο headroom για να μπορω να το χρησιμοποιησω στο home studio και για να γραφω και κανα μπασο ,οπως εκανα με το twin .Μαλον παω για δυο καναλια .Σκεφτομουν το bugera v22 γιατι τον βρισκω και μεταχειρισμενο στα 250 ευρω και θα μεινει και κανα φραγκο για μια κιθαρα .Βεβαια δεν μου ειπαν καλα λογια ,δεν αρεσει σε κιθαριστες δηλ απο την αλλη ειδα καλα reviews ειδικα αν αλαγχουν και οι λαμπες .

  Εσεις τι εχετε να προτεινεται.

 

Fuzzz Offff!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ηθελα να το γραψω οτι ψηνω και κανα Vox .Μεταχειρισμενο θα βγει στο 500αρικο αλλα κατι συγκριτικα που βλεπω youtube με αποθαρυνουν ,δεν ακουγεται καλα και  μια φορα ψιλοεπαιξα μονο και δεν τον καταλαβα.

Fuzzz Offff!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον VHT Special 6 Ultra. Στην περίπτωσή μου είναι head και συνδέεται σε μια 1x12 καμπίνα με Celestion V-30. Επίσης μπορείς να ψάξεις και τον VHT Special 6 μη-Ultra, που είναι πάνω-κάτω ο ίδιος ενισχυτής απλά μονοκάναλος.

 

Pros

- Πανάλαφρος

- Πολύ ωραία καθαρά

- Αρκετά ευέλικτος ήχος (tone, depth, texture controls)

- Ενσωματωμένο boost

- Φθηνός

- Effects loop

- Handwired αν σε ενδιαφέρει για εύκολες μόντες κτλ

 

Cons

- Δεν ξέρω πόσο σε καλύπτουν τα 7 watt του - αν και είναι δυνατός

- Για home studio είναι μια χαρά, για live δεν έχει αρκετό headroom αν θες να μην σπάνε τα καθαρά, αν και λογικά θα παίζεις με μικρόφωνο οπότε είσαι μια χαρά

- Ο combo έχει 10'' μεγάφωνο, και δεν ξέρω πόση διαφορά έχει με το 12'' που συνδέω εγώ σε χροιά/ένταση κτλ

- Το drive κανάλι είναι πολύ vintage sounding, προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ ποτέ

- Τα δύο κανάλια δεν είναι footswitchable

- Δεν έχει reverb

 

Good luck στην αναζήτηση!

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Custom" guit. amp all tube 50 W. !350 eu. - Ενισχυτές Οργάνω

 

Marshall JCM2000 DSL401 - Ενισχυτές Οργάνων

 

Με αυτους θα εισαι ΠΑΣΑΣ.

 

 

για να μπορω να το χρησιμοποιησω στο home studio και για να γραφω και κανα μπασο

 

γιατι να κανεις κατι το τοσο πολυ ΑΚΥΡΟ?

 

Δεν εχει προενισχυση η καρτα ηχου σου ωστε να γραψεις σαν ανθρωπος connect?

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Tον VHT τον ειχα στην απλη κομπο εκδοση των 6 wat και ειμουν ευχαριστημενος αλλα για αυτο που θελω δεν κανει ,ισως μονο για φυσαρμονικα που ψιλοπαιζω σε μια μπλουζ μπαντα.Θα με ενδιεφερε το rt 20 αν δεν κανω λαθος με το σερφ βαθακι και το τρεμολο αλλα δεν βλεπω να βγαινει αλλο.

Ψαχνω κατι που να βγαζει ανετα προβα και λαιβ με μικροφωνο δηλ γυρω στα 20 wat απο οτι το κοβω.

    Ευχαριστω για τις προτασεις.Για το bugeraki δεν εχει να πει κανεις κατι ,Δεν ξερω αλλα τον ψηνω πολυ και εννοειτε οτι θα αλαξω σχεδον αμεσως τις στοκ λυχνιες μιας και βλεπω οτι εκει λενε πολυ οτι εχει θεμα.Βασικα ακουγομαι σαν να το εχω αποφασισει αρα γιατι σας ρωταω αλλα δεν ειναι ετσι απλα μου φαινεται σαν μια καλη φθηνη λυση με βαρος που μπορω να σηκωσω με καθαρο και βρωμικο καναλι και wat που θα με βγαλουν ανετα σχετικα σε ενα Stage των 200 ανθρωπων χωριτηκοτητας .

Fuzzz Offff!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον bugera v22 τον εχω εγώ και πολλες φορές τον προτιμώ από τον JCM2000  μου. Θεωρώ οτι ειδικά με τα overdrive-distortion πετάλια μου συνεργάζεται καλύτερα από τον Marshall. Βεβαια ο Marshall εχει καλύτερα crunch&distortion καναλια απο τον bugera αν θες να χρησιμοποηεις το drive του ενισχυτή.

 

Λάμπες του εχω αλλάξει, δεν θα δες διαφορά ιδιαίτερη. Επενδυσε σε κανενα ηχειο καλύτερα αν καταλήξεις στον v22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα δεν ειμαι τοσο Marshall τυπος οχι οτι τους εχω παιξει γενικα .Κυριως το feedback που εχω ειναι απο καποια plugins που χρησιμοποιω.Σιγουρα εχουν χαρακτηριστικο βρωμικο καναλι αλλα παλι και εγω εχω τα πεταλια μου επομενως ενα καλο καθαρο καναλι ειναι καλα για μενα και μπορω να φτιαξω και ενα crunch καναλι στο δευτερο καναλι του ενισχυτη και να το μπουσταρω με κανα απο τα πεταλια μου .

  Παντως βλεπω οι επιλογες δεν ειναι και πολλες

Aυτο λεει τπτ σαν μηχανημα .φαινεται βαρυ παντως

Ashdown Peacemaker 60(Tube Class A) - Ενισχυτές Οργάνων

Fuzzz Offff!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα δεν ειμαι τοσο Marshall τυπος οχι οτι τους εχω παιξει γενικα

 

???

 

O DSL 401  που σου προτεινα εχει θαυμασιο καθαρο καναλι ,οπως και οι περισσοτεροι Marshall αλλωστε.

 

 

Aυτο λεει τπτ σαν μηχανημα .φαινεται βαρυ παντως

 

για 370 ευρω μαμει και δερνει.....

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου