Προς το περιεχόμενο

fender japan


Elixir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

oταν ειχα ''αρχισει'' στο φορουμ υπηρχε ενα ''σπρωξιμο'' προσ τα γιαπωνεζικα οργανα απεναντι στα αμερικανικα θα το δειτεσε θεματα του 08 και του 09...

 

να σας πω εγω την μονη συγκριση που εχω δει με τα ματια μου αναμεσα σε αμερικανικο με μεξικανικο  ηταν πως το μεξικανικο ηταν ποιο μπασος γενικα ο ηχος του...ποιο σκοτεινος .οποτε περι ορεξεως...

 

 

αν εχετε την διαθεση θα ηθελα  μερικες λεπτομερειες για μια συγκρηση αναμεσα σε aerodyne και τα ακριβοτερα μεξικανικα(geddy lee,marcus miller) οσον αφορα την κατασκευη...

 

η συγκριση αυτη πιστεω ειναι εγκυρη δυοτι με εξερεση το μιλλερ τα υπολοιπα κυμαινονται απο 800 εως 850ε  (κυριολεκτικα η διαφορα χρηματικα σχεδον δεν υπαρχει)

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα ακριβοτερα μεξικανικα(geddy lee,marcus miller)

 

μια χαρα ειναι ολα πλεον,ο ανταγωνισμος και τα μπινελικια στα φορουμ εκαναν τη Fender να σοβαρευτει...

 

απο εκει και περα..παιζεις και αποφασιζεις.

 

τα μεξικανικα σιγουρα θα εχουν καλυτερα ηλεκτρικα μια και φορανε τα ιδια με τα αμερικανικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oταν ειχα ''αρχισει'' στο φορουμ υπηρχε ενα ''σπρωξιμο'' προσ τα γιαπωνεζικα οργανα απεναντι στα αμερικανικα θα το δειτεσε θεματα του 08 και του 09...

 

να σας πω εγω την μονη συγκριση που εχω δει με τα ματια μου αναμεσα σε αμερικανικο με μεξικανικο  ηταν πως το μεξικανικο ηταν ποιο μπασος γενικα ο ηχος του...ποιο σκοτεινος .οποτε περι ορεξεως...

 

 

αν εχετε την διαθεση θα ηθελα  μερικες λεπτομερειες για μια συγκρηση αναμεσα σε aerodyne και τα ακριβοτερα μεξικανικα(geddy lee,marcus miller) οσον αφορα την κατασκευη...

 

η συγκριση αυτη πιστεω ειναι εγκυρη δυοτι με εξερεση το μιλλερ τα υπολοιπα κυμαινονται απο 800 εως 850ε   (κυριολεκτικα η διαφορα χρηματικα σχεδον δεν υπαρχει)

Βρε συ Ελιξήριε έχεις πάρει σβάρνα τα threads ρωτώντας για μπάσο από τη μία άκρη στην άλλη.

 

Πάρε ένα αξιοπρεπές (ας μην είναι σουπερ ντούπερ) μπασάκι να σε εξυπηρετεί και να κάνεις τη δουλειά σου και σιγά - σιγά, με την προσωπική σου εμπειρία, με διάβασμα, προσωπική εμπειρία, συμβουλές από τα φόρουμ/φίλους και προσωπική εμπειρία, θα αρχίσεις να ξεχωρίζεις αυτά που, από προσωπική εμπειρία, παίζουν ρόλο για σένα στο όργανο και πως επιδρούν σε σένα και στο παίξιμο ή/και ήχο σου.

 

Για τα φέροντα logo Fender και για τον μέσο όρο πάντα (και όχι το περιστασιακό χρέπι) , και τα Μεξικάνικα είναι πολύ καλά για αυτά που ζητάνε και τα Κινεζοινδονησιακά είναι μια χαρά (και βάλε) για αυτά που ζητάνε όπως επίσης και τα Ιαπωνικά είναι πάρα πολύ καλά. Τα USA είναι σαφώς πολύ καλά, απλώς κατά τη γνώμη μου, ζητάνε αρκετούτσικα για διαφορές που, αν υπάρχουν, στον δικό μου παικτικό κόσμο, δεν κάνουν διαφορές αλλά όπως όλοι ξέρουμε, αν το οργανάκι (και μεταχειρισμένο να ναι) γράφει επάνω usa, ε, πως να το κάνουμε, ο εγκέφαλος δίνει εντολή στο χέρι να πάει λίγο πιο βαθιά στη τσέπη αν η τσέπη διαθέτει βέβαια βάθος. Οι λόγοι γνωστοί και να μην κάνουμε πάλι την ίδια κουβέντα.

 

Διαφορές έχουν αλλά επέτρεψέ μου να πω, ότι βάσει της εμπειρίας που εικάζω πως έχεις, δεν θα της καταλάβεις ακόμα για αν στις πει κάποιος και οι οποίες ποικίλοουν από μοντέλο σε μοντέλο

 

Αν απομακρυνθείς από το εν λόγω logo (καλό ε; ) τα πράγματα γίνονται ακόμα καλύτερα στη σχέση ποιότητας τιμής αλλά θα λείπει (αν σου λείπει) το ονοματάκι στο μπράτσο και οι επιλογές ατελείωτες σε όλα τα μήκη και πλάτη γούστου και budget.

 

Τώρα τα περί "σκοτεινών" και "λαμπερών" μην τα λες και πολύ δυνατά, γιατί μιλάς για ένα σκασμό (ηλεκτρικά να τονίσω, άρα βλέπε "μαγνήτης") μοντέλα με 100 παραλλαγές το καθένα για κάθε χώρα, άρα και πάρα πολύ διαφορετικούς ήχους.

 

Όσο για τα aerodyne, έχουν 3-4 μοντέλα μεταξύ τους, με διαφορές ανάμεσά τους  και άρα διαφορετικό ήχο. Και τα Marcus Miller και τα Geddy Lee εiναι διαφορετικά και μεταξύ τους αλλά και τελείως διαφορετικά από το Aerodyne.

 

Πάρτο σιγά και βήμα - βήμα. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου