Προς το περιεχόμενο

Λαμποπροβληματα!!!!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα....εχω τον koch studiotone που αν και υπεροος ενισχυτης τελευταια αντιμετωπισω προβλημα με θορυβους....τους εχω ηχογραφησει και ποσταρει παρακατω...ξεκινησα να αλλαζω λαμπες μπας και εξαφανιστει...αλλαξα τις τελικες αλλα τπτ....οταν πηγα να αλλαξω τις προενισχυτριες συνεβει το εξης...παρηγγειλα μια τριαδα jj ecc83s,τις οποιες οταν τοποθετησα δεν ακουγοταν κανενας ηχος απο τον ενισχυτη...απο τις μαμα λαμπες μονο η μια εχει επιγραφη με τον τυπο της,η οποια απ'οτι καταλαβα ειναι η phase inverter tube...ακομα κ στις μαμα λαμπες,αν αλλαξω θεση μεταξυ τους δεν ακουγεται τπτ!ειναι φυσιολογικο αυτο?Συγχωρεστε την αγνοια μου!Στη φωτο οι παν ειναι οι μαμα λαμπες και οι κατω αυτες που αγορασα!

20141113_204759.thumb.jpg.0746da0797e998dbcb17be29c9e1aae0.jpg

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι φυσιολογικο αυτο?

 

Οχι.Πηγαινε τον ενισχυτη σε καποιον τεχνικο να τον δει,ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ECC83 και να βαλεις σε οποιαδηποτε θεση ο ενισχυτης πρεπει να παιζει.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω...επειδη ειμαι επαρχια θελω να εξαντλησω ολες τις αλλες πιθανοτητες,πριν τραβηχτω αθηνα!Ειναι πολυ περιεργο προβλημα να μην παιζει με καμια αλλη λαμπα!!!!Παρεπιπτοντως ποσταρω κ το ηχητικο με τους ενοχλητικους θορυβους

00002.mp3

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα να αναφερω...αλλαζοντας τις μαμισιες μεταξυ τους,εχω κανονικο ηχο στο καθαρο καναλι,αλλα στο 2ο κ 3ο εχω πεσμενη ενταση και καθολου gain!!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ξεχασα να αναφερω...αλλαζοντας τις μαμισιες μεταξυ τους,εχω κανονικο ηχο στο καθαρο καναλι,αλλα στο 2ο κ 3ο εχω πεσμενη ενταση και καθολου gain!!!!

Πρωτα δες στο manual αν ειναι ολες οι μικρες ιδιες.ΟΙ πλεον συνηθεις ειναι οι :

12αχ7= Ecc83 me amplification factor 100

12at7=ecc81                                  60

12au7=ecc82                                  17

υπαρχουν κι αλλες πολλες διπλοτριοδες που μπορει να παιξουν με αυξομειωσεις οπως 7025,12βη7α κλπ.δες το manual η βρες τι λαμες φοραει στο ιντερνετ! Αλλα το σωστο ειναι να το δει τεχνικοςκαι προς Θεου μη βαλεις χερι μεσα ...παιζουν θανατηφορες τασεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα δες στο manual αν ειναι ολες οι μικρες ιδιες.ΟΙ πλεον συνηθεις ειναι οι :

12αχ7= Ecc83 me amplification factor 100

12at7=ecc81                                   60

12au7=ecc82                                   17

υπαρχουν κι αλλες πολλες διπλοτριοδες που μπορει να παιξουν με αυξομειωσεις οπως 7025,12βη7α κλπ.δες το manual η βρες τι λαμες φοραει στο ιντερνετ! Αλλα το σωστο ειναι να το δει τεχνικοςκαι προς Θεου μη βαλεις χερι μεσα ...παιζουν θανατηφορες τασεις!!

εγινε σε ευχαριστω πολυ!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου