Προς το περιεχόμενο

Τι επιλογές έχει ενας συνθέτης σήμερα;


panosdk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μη σας πάρω στον λαιμό μου ε; Την εμπειρία μου λέω απλά. Το σωστό που έχει να κάνει κάποιος πιστεύω ειναι να στείλει το ντέμο του σε όποια εταιρια του ταιριάζει. Απο εκει και πέρα η απάντηση που παίρνεις είναι για σένα. Μην ακούς εμένα και λες "α έτσι θα είναι αφού έγινε σε αυτόν αρα δεν στέλνω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμμ … καλό Θέμα …  ::)

 

Αν ήμουν στη Θέση σου (και στη θέση του Δημιουργού) θα έκανα τα εξής :

 

1. Θα καθόριζα ποιο (θέλω να) είναι το προϊόν (πχ αν είναι CD τότε έχω αρκετό υλικό ;  ή απλά κομμάτι για ραδιόφωνο κλπ) και επικεντρώνομαι σ΄αυτό και στα χαρακτηριστικά του (Προϊόν, χαρακτηριστικά, τρόποι προώθησης/πώλησης, διαφήμηση κλπ) . Ανάλογα με αυτήν την απόφαση θα διαμορφώνονταν και οι επόμενες ενέργειες.

 

2. Επιλογή Συνεργατών (Ερμηνευτών, Ηχοληπτών, Studio’s, Στιχουργών κλπ) έτσι ώστε να ολοκληρωθεί το προϊόν σύμφωνα με το badget που μπορώ να διαθέσω !! Αν δεν μπορώ να διαθέσω καθόλου χρήματα, ή ψάχνω για χρηματοδότες, ή προσπαθώ να υποκαταστήσω κάποιους από τους συνεργάτες μου με εμένα !! (πχ. γίνομαι ψιλο-ηχολήπτης αφού δεν μπορώ να πληρώσω πραγματικό, ή γράφω ο ίδιος στίχους ή αν πρέπει να μάθω πως "κόβονται" τα CD ναι θα το μάθω, και θα τα κόψω/κάψω μόνος μου κλπ). Είναι βέβαια ευνόητο ότι η τελική «ποιότητα» του προϊόντος μου θα διακατέχεται ήδη από τους παραπάνω συμβιβασμούς …

 

3. Προσπαθώ να κάνω γνωστό το προϊόν μου και να το «περάσω» από κανάλια διανομής !!  Εδώ περιλαμβάνονται μια σειρά από ενέργειες όπως παρουσίαση σε σχετικά sites, forums κλπ, παραγωγή Video Clip για το Youtube, κρούση σε ραδιοφωνικούς σταθμούς και σε εταιρείες (με το προϊόν στο χέρι όμως), ακόμα και άμεση διάθεση διαδικτυακά ή σε δισκάδικα (αν υπάρχουν).

 

4. Μαζεύω σχόλια, προτάσεις για συνεργασία, χρήματα (μακάρι), προτάσεις για χρηματοδότηση τα οποία χρησιμοποιώ στην επόμενη δουλειά μου !! (ότι μαζέψω τέλος πάντων … )  ::)

 

/Πέτροc  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι πέτρο. Ειδικά το δεύτερο είναι αυτό που κάνω στα περισσότερα κομμάτια. Έγινα και ψιλο ηχολήπτης και ψιλό μπασίστας και ψιλό ντραμίστας (ψιλό κιθαρίστας και ψιλό πληκτράς ήμουν ήδη lol) αλλά τώρα θέλω ένα βιολί. Να γίνω και ψιλο βιολιστής; Fuck my life που λένε και στο χωρίο μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου