Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής + πεταλιέρα (budget 700-800e)


alchon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γειές η boss! Καινούρια τη πήρες? Τελικά ξεπαραδιάστηκες?  ;D

 

Ευχαριστώ! Ναι καινούρια την πήρα

 

Οσο για το φόβο σου με τα μεταχειρισμένα...τι να σου πω...δεν τον καταλαβαίνω... εχουν περάσει πολλά πολλά καλούδια απο τα χέρια μου δεν είχα ποτέ θέμα (αν παιξεις με τον ενισχυτη πριν το παρεις μπορεις ευκολα να καταλάβεις σε τι φάση βρίσκεται...)

Good luck οπως και να έχει! ;)

 

Ο φόβος μου προκύπτει από το γεγονός ότι ο ενισχυτής που θα πάρω θα είναι ο πρώτος μου λαμπάτος, οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβω και πολλά από μια δοκιμή. Γι' αυτό σκέφτομαι να πάρω καινούριο. Αν και να σου πω την αλήθεια έχει αρχίσει να με ψήνει κ αυτό: http://smart.noiz.gr/details.php?id=224140

 

Εγω σου ειχα γραψει παραπανω για το Loop του V22.

 

Δεν κατάλαβα πόσο πρόβλημα είναι που δεν έχει loop volume. Αφού έχει δικό της volume η πεταλιέρα. 

 

Γενικά και τον v55 τον σκέφτομαι σαν επιλογή, για να είμαι άνετος σε περίπτωση που κάνω κάποιο live, αλλά φοβάμαι ότι θα 'ναι τέρας για το σπίτι. Για mesa δεν το συζητώ θα πάω φυλακή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τον ΜΑ50c τον δουλευα με μια GT8 με 4cm. Ειχαν τεριαξει πολυ καλα! Ο MA ειναι ενας πολυ ωραιος marshall που δεν πούλησε μαλλον γιατι ηταν φθηνος. Εχει ωραια marshall καθαρα με απειρο headroom, τελειο crunch καναλι που παιζει απο ελαφρα σπασμενο μεχρι κλασικο rock ηχο. Πολυ καλες δυναμικες χωρις πολυ κομπρεσσαρισμα. Το μονο που χαλαει την τελεια εικονα ειναι το Boost του , το οποιο δεν ρυθμιζει καπως. Ειναι απλα ενας διακοπτης που αυξανει το gain...η λουπα του δε ειναι απολυτα συνεργασιμη.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον V22 δύο χρόνια και μου εβγαλε live και συναυλίες σε ανοιχτούς χώρους πολύ πολύ ικανοποιητικά χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα με το headroom.

 

Φυσικά με τον πιο καθιερωμένο τρόπο με μικρόφωνο στη γρίλια και απο εκει στο pa.

 

Τον είχα για μόνιτορ πάνω στη σκηνή. Δεν "εσπασε" ποτέ το headroom του. (με stratocaster)

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικα καταληξεις στον V22 ο τροπος που περιγραφει ο φιλος stepar10 πιο πανω για να βγαλεις live ειναι πολυ καλη λυση.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κάνω μια διαφορετική πρόταση! Δε λέω, καλά παίζουν όλες οι πεταλιέρες με λαμπάτους αλλά δεν έχουν φτιαχτεί για αυτό, αντιθέτως έχουν φτιαχτεί για line ήχο! Οπότε η πρόταση μου είναι μια πεταλιέρα πχ. http://www.thomann.de/gr/line6_pod_hd500x.htm με ένα frfr (full range flat response) σαν κι αυτό http://www.thomann.de/gr/alto_ts112a_v2.htm Με αυτόν τον τρόπο θα εκμεταλεύεσαι πλήρως τις δυνατότητες τις πεταλιέρας (προσομοιώσεις κλπ), θα έχεις διαφορά στους ήχους σου (ενώ με το λαμπάτο ο ήχος σου θα χρωματίζεται από τον τελικό του και το μεγάφωνο του) ενώ οι ήχοι που θα φτιάχνεις στο συγκεκριμένο θα είναι σχεδόν ίδιοι με αυτούς που θα ακούει ο κόσμος στα live, δεν θα χρειάζεσαι να έχεις διαφορετικές ρυθμίσεις όταν θα παίζεις στο λαμπάτο και διαφορετικές στα live.

 

Ορίστε και 3 βιντεάκια για να πάρεις μια ιδέα:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ συμφωνώ με τη παραπάνω πρόταση, και επίσεις σου προτείνω  ενα rocktron velocity 100  (353€) ο οποίος είναι πολύ καθαρός τελικός,  και  ένα  cabinet  της αρεσκείας σου  1χ12 ή  2χ12 ανάλογα το τι γουσταρεις να ακούς και να κουβαλάς. Καλή συνέχεια ;D

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ συμφωνώ με τη παραπάνω πρόταση, και επίσεις σου προτείνω  ενα rocktron velocity 100  (353€) ο οποίος είναι πολύ καθαρός τελικός,  και  ένα  cabinet  της αρεσκείας σου  1χ12 ή  2χ12 ανάλογα το τι γουσταρεις να ακούς και να κουβαλάς. Καλή συνέχεια ;D

 

Συμφωνείς με την παραπάνω πρόταση αλλά η δικιά σου διαφέρει, αφού οι καμπίνες που γράφεις δεν είναι FRFR...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνείς με την παραπάνω πρόταση αλλά η δικιά σου διαφέρει, αφού οι καμπίνες που γράφεις δεν είναι FRFR...  ;)

Ισως να μην εκφράστικα σωστά.....συμφωνώ και προτείνω και κάτι άλλο

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To  http://www.thomann.de/gr/alto_ts112a_v2.htm που προτεινε ο φιλος πιο πριν ειναι fr/fr?Στο λινκ που παραθετει απο Θωμα στα σπεκς δεν το αναφερει καπου.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου