Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής + πεταλιέρα (budget 700-800e)


alchon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τη συνδέσει στο loop-return του ενισχυτή, θα παίρνει ΟΛΑ όσα έχει να προσφέρει η πεταλιέρα, και overdrive και wah και προσομοιώσεις και απ' όλα. Θα αποκλειστεί βέβαια έτσι η προενίσχυση του ενισχυτή. Αλλά αυτή είναι και η χρήση "πεταλομηχανής" που ζητάει ο ΟΡ.

 

Δεν λεμε κατι διαφορετικο.....εγραψα και για αυτη την περιπτωση απλα δεν το προσεξες  ;)

 

  Η πεταλιερα που αναφερεις, οπως και καθε πεταλιερα/πολυεφε ειναι πολυπλοκα μηχανηματα που δυναται να αντικαταστησουν ολοκληρο το rig σου (εκτος κιθαρας :P). Δλδ μπορεις να καρφωσεις την κιθαρα σου πανω, να διαλεξεις τι εφε και τι ενισχυτη/καμπινα θα εξομοιωσει και θα παιξεις, αλλα οχι μπροστα απο ενισχυτη. Για να εκμεταλευτεις αυτες τις δυνατοτητες θα πρεπει να συνδεσεις την πεταλιερα με ακουστικα η με pa και ιδανικα πανω σε FRFR monitor. Μπορεις επισης να τη συνδεσεις σε loop "return" ενισχυτη με πολυ καλα αποτελεσματα.

 

Μπορεις ωστοσο να την συνδεεις στο loop "send-return" του ενιχυτη σου και να επιλεγεις μονο τα modulation εφε της με καλα αποτελεσματα. Αυτο ομως σημαινει οτι δεν θα περνεις ουτε overdive ουτε wah απο την πεταλιερα και φυσικα οχι προσομοιωσεις ενισχυτων.

 

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν προγραμματισεις ΣΩΣΤΑ την πεταλιερα σου δεν θα εχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα αν τη βαλεις ΜΠΡΟΣΤΑ απο τον Buggera χρησιμοποιωντας φυσικα ΜΟΝΟ το ΚΑΘΑΡΟ καναλι του (ετσι θα παρεις και τον ηχο της ΛΑΜΠΑΤΗΣ προ-ενισχυσης του Buggera που ειναι κριμα να παει χαμενη ειδικα αν θες να εχεις πολυ καλο καθαρο ηχο,αλλα βοηθαει και στον βρωμικο)

 

Φυσικα ΔΕΝ θα χρησιμοποιησεις ΚΑΘΟΛΟΥ το βρωμικο καναλι του Buggera ΕΚΤΟΣ και αν η πεταλιερα σου μπορει να συνδεθει με 4 cable method (δηλ. να στειλεις τα ovedrive/distortion/wah ΠΡΙΝ την προενισχυση του ενισχυτη και τα modulation/delay/reverb μετα απο αυτη).

 

Δεν ξερω αν η πεταλιερα που εχεις επιλεξει μπορει να το κανει αυτο (νομιζω οτι μπορει )

 

Φυσικα μια και η πεταλιερα σου εχει....1 εκατομμυριο   ;D μπανκες...θα πρεπει να προγραμματισεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ presets & ηχους για χρηση με τον ενισχυτη ,χρηση με PA,χρηση κατευθειαν στη λουπα κτλ.

 

Το κακο με τις πεταλιερες ειναι οτι θελουν ΧΡΟΝΟ,ΔΟΥΛΕΙΑ,ΠΕΙΡΑ και ΓΝΩΣΕΙΣ για να τις κανεις να ακουστουν σωστα (για αυτο αλλωστε πολλοι....αδαεις... (ή απλα τεμπεληδες ;D) τις κατηγορουν για "πσηφιακο" ηχο....

 

Αν ασχοληθεις ΣΟΒΑΡΑ πιστεψε με δεν θα εχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα στη χρηση της ψηφιακης  πεταλιερας σου μαζι με τον λαμπατο ενισχυτη σου.

 

Ουσιαστικά θέλω να "ψαχτώ" αρκετά στο θέμα του ήχου, γι αυτό και περιορίζω το κόστος του ενισχυτή

 

ΤΡΑΓΙΚΟΣ τροπος σκεψης....μια και ο ενισχυτης ειναι το Α & το Ω στον κιθαριστικο ηχο....χωρις καλο ενισχυτη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχεις ποτε σου ηχο της προκοπης (ευτυχως για εσενα ο ενισχυτης που επελεξες ειναι αξιοπρεπεστατος).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θέλω να επέμβω σε 2 πραγματάκια...Καταρχήν σου προτεινα τον blackstar γιατί είναι ένας οικονομικός ενισχυτής με πραγματικά all around φυση και πραγματικά απαλάσεσαι απο το να κάνεις άπειρα πειράματα με άπειρα πεταλάκια και πεταλιέρες για το τέλειο γκάζι (αλλα και βάθος καθώς έχει πολύ καλό). Αν θα έχεις αυτον τον ενισχυτή και βάλεις γκάζι απο τη πεταλιέρα νομίζω θα είναι τουλάχιστον λίγο περίεργο...

 

Το δεύτερο που θέλω να πω ειναι για τον v22. Οταν είχα τον v55 με πεταλιέρα μπροστά τον λυπόμουν.. Κρίμα ο κρυσταλλο ήχος, κρίμα οι λάμπες κρίμα όλα... ο ενισχυτής αυτός είναι καρφί στη κιθάρα για καμια μπλουζιά με πολύ βάθος (πολύ μέτριο) με καμια τελεκάστερ...αυτα... το να τη κάνεις απλη πεταλομηχανή οκ θα τη κανει τη δουλεια τέλεια αλλά μη πας σε λαμπα, πάρε ένα καλό valvstate παλι κ ίσως ταιριάξει και καλύτερα  ;). Τον ενισχυτή τον ευχαριστιόμουν όταν ηχογραφούσα καρφί τη τέλε στο καθαρό κανάλι, σε καμιά μπλουζιά. Αυτή είναι η γνώμη μου βασισμένη σε προσωπική εμπειρία, απο κει και περα εσύ αποφασίζεις. Καλό είναι όμως πριν αποφασίσεις απο του youtube ή ακούγοντας τη λαλακία του κάθενός μας, κάνε μια βόλτα και ακουσε τους, να δεις τι σου ταιρίαζει!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΡΑΓΙΚΟΣ τροπος σκεψης....μια και ο ενισχυτης ειναι το Α & το Ω στον κιθαριστικο ηχο....χωρις καλο ενισχυτη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχεις ποτε σου ηχο της προκοπης (ευτυχως για εσενα ο ενισχυτης που επελεξες ειναι αξιοπρεπεστατος).

 

Μάλλον δεν το έγραψα κ εγώ όπως έπρεπε. Ο λόγος που θέλω να δώσω περισσότερα λεφτά σε μια πεταλιέρα αυτή τη στιγμή είναι επειδή θα μου δώσει πολλούς διαφορετικούς συνδυασμούς, θα μπορώ να ηχογραφώ αυτό που έχω στο μυαλό μου γρήγορα, και θα μπορώ να κάνω εξάσκηση χωρίς να με διώξουν απ το σπίτι μου  :P

 

Σκοπεύω φυσικά να δώσω πολύ χρόνο στη μελέτης της ίδιας της πεταλιέρας. Θέλω όμως και έναν αξιοπρεπή λαμπάτο ενισχυτή, κυρίως για την αίσθηση που δίνει ένας ενισχυτής στο χώρο.

 

Από κει και πέρα στόχος μου είναι να βελτιωθώ πρώτα σαν παίκτης και όταν ξέρω ακριβώς τι θέλω να επενδύσω σε κάποιον καλό ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω φυσικά να δώσω πολύ χρόνο στη μελέτης της ίδιας της πεταλιέρας.

 

Τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ θα βγαλεις μια χαρα ηχο,ΕΙΔΙΚΑ αν χρησιμοποιησεις εναν αξιοπρεπη ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα σωστά τα σκέφτεσαι αλλά δεν θα σου πρότεινα να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις καινούρια πεταλιέρα. Υπάρχουν πολλά καλά μοντέλα στις αγγελίες κατα καιρούς με σημαντικά χαμηλότερη τιμή από τα 460 που κοστίζει η HD500x.

Καλύτερα κοίτα κάποια μεταχειρισμένη HD400 ή HD500 και δώσε τα υπόλοιπα σε έναν λαμπάτο ενισχυτή με καλό καθαρό κανάλι. Καλό είναι να έχει και ένα αξιοπρεπές βρώμικο κανάλι σε περίπτωση που το χρειαστείς και σε αυτή τη περίπτωση απαραίτητα και fx loop.

Καλό θα είναι να έχει και περίσσιο headroom γιατί από τη στιγμή που θες να τον χρησιμοποιήσεις με πεταλιέρα σε live δεν θες να σπάει ο ήχος του σε δυνατές εντάσεις.

 

Μια χαρά θα παίζει η πεταλιέρα σου στο καθαρό κανάλι ενός καλού λαμπάτου.

Έχω ακούσει αντίστοιχα την ME70 στον bugera V22 και την HD500 στο καθαρό ενός epiphone BC30 με πολύ καλό αποτέλεσμα. Όλες οι συγχρονες πεταλιέρες μπορουν να ακουστούν πολύ καλά και να ματσάρουν με ένα καλό καθαρό κανάλι απλά θέλουν ψάξιμο και tweaking για να απόδωσουν σαν ήχος και εννοείτε διαφορετικά preset για χρήση σε PA. Μπορεί κάποια όντως να ματσάρει καλύτερα (πιο εύκολα ίσως, με λιγότερο tweaking) με κάποιον solid state ενισχυτή αλλά σε λίγο καιρό που θα την βαρεθείς και θα αρχίσεις να ψάχνεσε με πεταλάκια κτλ. θα ψάχνεις εκ νέου ενισχυτή.

 

Οπότε ψηφίζω καλή σύγχρονη πεταλιέρα μεταχειρισμένη απο αγγελίες και καλό λαμπάτο ενισχυτή κατα προτίμηση 30+βατ με αξιοπρεπές βρώμικο κανάλι και fx loop. (πχ. Peavey classic 30)

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :) Θα σκεφτώ αυτά που μου είπατε και χαζεύοντας τις αγγελίες θα αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

 

Αγόρασα τελικά την προηγούμενη βδομάδα την boss gt100 και ξεκίνησα να τη μαθαίνω. Έμεινε λοιπόν η αγορά του ενισχυτή.

 

Σκεφτόμουν εκτός από τον v22 και τον laney cub 12 που είναι περίπου στα ίδια λεφτά. Αυτή τη στιγμή μπορώ να δώσω περίπου 300 ευρώ. Έγραψε πιο πάνω κάποιος ότι ο v22 δεν έχει loop volume. Αυτό έχει σημασία;

 

Είδα και στις αγγελίες έναν marshall MA 50c. Έχω διαβάσει για τους marhall ότι είναι πιο δεκτικοί σε πετάλια/πεταλιέρες.  Έχει κανένας άποψη γι' αυτόν; (αν και για να πω την αλήθεια το φοβάμαι λίγο να πάρω μεταχειρισμένο λαμπάτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειές η boss! Καινούρια τη πήρες? Τελικά ξεπαραδιάστηκες?  ;D

 

Τον laney cub 12 δεν το προτεινω. Ειναι πολυ καλός ενισχυτής (εως καταπληκτικός θα έλεγα) για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ΠΡΑΓΜΑ. Ποιό? Να παίζεις μέσα στο σπίτι σου σε μία ένταση παραπάνω απο ικανοποιητική είτε καθαρά είτε βρώμικα, αλλα ΕΙΔΙΚΑ στα βρώμικα του, ο ενισχυτής σκοτώνει. Γιατί δεν τον προτείνω? Γιατί είναι ένας ΜΟΝΟΚΑΝΑΛΟΣ που βρωμίζεις τον ήχο του με ένα gain knob, το οποίο αρχίζει και βρωμίζει απο το 3.....το αποτέλεσμα είναι αν κουμπώσεις τη πεταλιέρα σου πάνω και θες πχ έναν καθαρό ήχο απο τη πεταλιέρα σου, ή θα παίξεις σε χαμηλή ένταση το gain (εως 3) και ψηλά το volume, που και πάλι το αποτέλεσμα είναι καλά για σπίτι αλλά μέχρι εκεί, (με τίποτα πρόβα με ντράμερ κτλπ) ή θα τα ακούς όλα cruntchy! Εγώ τον είχα αυτον τον ενισχυτή σε κεφάλι και λυπήθηκα πολύ που τον έδωσα, αλλά ήταν πολυτέλεια μονο για το σπίτι...τον πήγα σε πρόβα, αναγκάστηκα να γυρίσω το gain στο 5, και πάλι δεν άκουγα και είχα και μονιμα παραμορφωνένο ήχο! Οπότε για ποιά δουλειά είναι? Εξάσκηση στο σπίτι και πολλύ πολύ ωραία γκάζια για ηχογράφηση με μικρόφωνο σε home studio...Εκτός αν του αλλάξεις προενισχύτριες λάμπες με πιο χαμηλού gain, πας τον gain να τσιμπάει απο το 5-6 (το είχα δοκιμάσει και δούλεψε) αλλά χάνεις και λίιιιγο σε τελική ενταση..όπως κ να έχει είναι μόνο για σπιτι...

 

Ο V22 είναι πεντακάθαρο το ένα απο τα 2 κανάλια του και κουμπώνει επάνω του πολύ καλά όλες τις πεταλιέρες. Ο 55ρης που είχα δεν με ξετρέλανε και τον έδωσα και αυτόν, αλλά μπορώ να πω πως για τη δουλειά που τον θέλεις θα κάνει. Τωρα αν σε λάιβ θα σε βγάλουν τα 22βατ για να τον έχεις σαν μονιτορ πάνω στη σκηνή, πιστεύω οριακά (αν παίζεις ροκιες βαριές με ντράμερ που να βαράει όχι να χαιδέυει) θα ακούς, αλλα θα τον ζορίζεις. Πάντως ο 55ρης που είχα (σε κεφάλι πάντα) δεν έπαιξε ποτέ πάνω απο το 3....ατελείωτο headroom!!!

 

Οσο για το φόβο σου με τα μεταχειρισμένα...τι να σου πω...δεν τον καταλαβαίνω... εχουν περάσει πολλά πολλά καλούδια απο τα χέρια μου δεν είχα ποτέ θέμα (αν παιξεις με τον ενισχυτη πριν το παρεις μπορεις ευκολα να καταλάβεις σε τι φάση βρίσκεται...)

Good luck οπως και να έχει! ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου ειχα γραψει παραπανω για το Loop του V22.Κοιτα εγω ειχα εναν Marshall valvestate 8080.Στο καθαρο του κουμπωνα μια Zoom G71.Ut και ημουν πολυ ευχαριστημενος.Μετα τον ανταλλαξα με μια Boss gt-100 και ετσι εκανα update σε πεταλιερα και ξεμεινα απο ενισχυτη!!!!!!(μαζευω και ειμαι στου δρομου τα μισα για τον Dual rectifier με μια 2χ12...anyway).Tωρα εχω την boss gt-100 σε ενα δανεικο V22 και εχω κανει και 3 live με αυτο το setup.Για εντασεις δωματιου ειναι οκ ο v22 αλλα για live και εντασεις μπαντας με drummer σε hard rock υφος...δεν.Ζοριζοταν παρα πολυ και εσπαγε το headroom πολυ πριν πιασει τις εντασεις που επρεπε με αποτελεσμα και τα εφε της Boss να ακουγονται......BLUES!!!Τελικα τον χρησιμοποιησα σαν μονιτορ και ετρεξα την boss κατευθειαν στο P.A και ηταν μια χαρα.Παρ οτι πραγματι το καθαρο του καναλι ειναι "αρκετα καθαρο" (οχι φεντερισιο παντως) προσωπικα δεν τον συνιστω...Σιγουρα ο 55ρης που ανεφερε και ο φιλος πιο πανω θα κανει τη δουλεια καλυτερα.(Στα δικα μου τα αυτια και ο valvestate συμπεριφεροταν πολυ καλυτερα ΜΕ την πεταλιερα...και ας μην ηταν full tube.)

 

PS.Μιας που εχουμε πλεον την ιδια πεταλιερα μπορω οτι ωρα θελεις να σου στειλω τις απειρες ωρες tweaking μου....εεεε....δηλαδη τα patch μου!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου