Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής + πεταλιέρα (budget 700-800e)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Θέλω να αγοράσω τον πρώτο μου λαμπάτο ενισχυτή, καθώς και μια πεταλιέρα. Μ' ενδιαφέρει ένα σετ το οποίο να μπορεί να ανταποκριθεί σε rock/blues/metal με αξιοπρέπεια(πάνω κάτω να κάνει τα πάντα δηλαδή :P) και να μπορεί να με καλύψει σε ενδεχόμενο live.

 

Ενδεικτικά σκεφτόμουν τον bugera v22 μαζί με μια hd500x. Ουσιαστικά θέλω να "ψαχτώ" αρκετά στο θέμα του ήχου, γι αυτό και περιορίζω το κόστος του ενισχυτή. Πρακτικά ο ενισχυτής θα λειτουργεί σαν "πεταλομηχανή".

 

Η κιθάρα μου είναι μια prs se custom 24.

 

Σύμφωνα με αυτό που θέλω να κάνω πως σας φαίνονται οι συγκεκριμένες επιλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Θα σου πρότεινα να δεις τις αγγελίες του φόρουμ. Ο Bugera v22 είναι καλό και τίμιο μηχάνημα αλλά χωρίς χαρακτήρα, υπερβολικά καθαρός και δεν τον προτείνω για μέταλ κτλπ. Είχα τον V55 και δεν ξετρελάθηκα. Για μένα αυτο ειναι απο τα καλύτερα που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στις αγγελίες απο άποψη ολοκληρωμένου ήχου που κάνει τα πάντα.

http://smart.noiz.gr/details.php?id=217803

 

για πεταλιέρα (που θα τη χρησιμοποιήσεις μονο για τα εφέ της καθώς τα γκάζια του παραπάνω ενισχυτή είναι πολύ καλύτερα απο οποιαδήποτε πεταλιέρα)

εγώ χρησιμοποιώ αυτή εδώ και 5 χρόνια και είναι πραγματικά πολυ αξιόπιστη, με καταπληκτικό ήχο, ιδίως φοβερό κομπρεσορα και ντιλέυ, και μπορείς να τη χρησιμοποιείς σαν να έχεις 4 πεταλάκια στη σειρά που τα χειρίζεσαι real time. (εγώ έτσι τη δουλεύω)

http://smart.noiz.gr/details.php?id=221135

 

και σου μένουν και λεφτά για καραμέλες!  ;)

 

αν σώνει και καλά θες καινούρια, πάλι τα ίδια θα σου πρότεινα, απλά υπολόγισε το 800ρι να φύγει ασάλιωτο και μαλλον δεν θα φτάσει κιόλας...

 

edit 968 euro με την me80, η 70 σταμάτησε να παράγεται...

338 euro λιγότερα...παίρνεις αλλη μια κιθάρα  ;D

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σκεφτόμουν τον bugera ακριβώς επειδή απ, ό,τι μπόρεσα να καταλάβω από reviews και βιντεάκια είναι πολύ καθαρός, ώστε να χρησιμοποιούσα το modelling της πεταλιέρας για να βγάλω ήχους και να μην την έχω μόνο για τα εφέ. Θα ήθελα επίσης να μπορεί να μπει και καρφωτή σε pa αν χρειαστεί. Αυτός είναι και ο λόγος που δίνω έμφαση στην πεταλιέρα και συμβιβάζομαι με έναν οικονομικό ενισχυτή

 

Τώρα εγώ είχα ενδεικτικά στο μυαλό μου την hd500x επειδή για την boss έχω διαβάσει ότι υστερεί στα βρώμικα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω την boss gt-100 στο καθαρο καναλι ενος bugera v22( δανεικου!)απο την πεταλιερα ειμαι ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ απο τις προσομοιωσεις ενισχυτων.Αρκει να εισαι προετοιμασμενος για ατελειωτο tweaking!Οταν ομως βρεις τον τονο σου θα εισαι πολυ οκ!Τη συστηνω ανεπιφυλλακτα.Απο την αλλη ο ενισχυτης ειναι αξιοπρεπης και τιμιος για τα λεφτα του με καλο καθαρο για να του κωτσαρεις την πεταλιερα(με λιγο eqing απο τον ενισχυτη ερχεται ακριβως σε οτι ακους απο τα ακουστικα βαλμενα στην πεταλιερα) αλλα επειδη τυχαινει να τον εχω χρησιμοποιησει σε μερικα liveθα σου πω οτι υστερει σε headroom...για εντασεις δωματιου φυσικα και ειναι οκ...ακομα νοσταλγω το  headroom ενος ταλαιπωρου marshal valvestate 80 που ειχα...αλλα μετα σκεφτομαι οτι τον ανταλλαξα με τη  boss gt -100 και μου περναει.Προτεινω λοιπον την συγκεκριμενη πεταλιερα με  εναν ενισχυτη με περισσοτερα watt.Πχ καποιον απο τους αλλους μεταλομπουγκερα που κυκλοφορουν εκει εξω.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ξεκαθαρο οτι δεν γνωριζεις τις τεχνολογιες που θες να αγορασεις και τα εχεις σκεφτει καπως λαθος.

 

Ενας καλος λαμπατος θα σου δωσει ηχο φοβερο αλλα με συγκεκριμενο χαρακτηρα αναλογα το μοντελο. ΠΧ ο v22 θα παιξει καθαρα, αντε και λιγο αρπαγμενος. Επισης θα δεχτει πολυ ωραια τα αναλογικα πεταλακια μπροστα του ωστε να παρεις το γκαζι που του λειπει. Ο blackstar πχ που προταθηκε θα σου δωσει και γκαζια αλλα οχι τοσο "στρογγυλα" καθαρα οσο ο v22. Γενικα εχε στο μυαλο σου οτι ο καθε ενισχυτης εχει τον ηχητικο του χαρακτηρα.

 

  Η πεταλιερα που αναφερεις, οπως και καθε πεταλιερα/πολυεφε ειναι πολυπλοκα μηχανηματα που δυναται να αντικαταστησουν ολοκληρο το rig σου (εκτος κιθαρας :P). Δλδ μπορεις να καρφωσεις την κιθαρα σου πανω, να διαλεξεις τι εφε και τι ενισχυτη/καμπινα θα εξομοιωσει και θα παιξεις, αλλα οχι μπροστα απο ενισχυτη. Για να εκμεταλευτεις αυτες τις δυνατοτητες θα πρεπει να συνδεσεις την πεταλιερα με ακουστικα η με pa και ιδανικα πανω σε FRFR monitor. Μπορεις επισης να τη συνδεσεις σε loop "return" ενισχυτη με πολυ καλα αποτελεσματα.

  Αν συνδεσεις την πεταλιερα μπροστα απο εναν ενισχυτη και ενεργοποιησεις την προενισχυση της, θα εχεις δυο προενισχυσεις σε σειρα με "παραξενα" αποτελεσματα. Θα την ρυθμισεις πανω στον ενισχυτη σου να παιζει αποδεκτα αλλα οταν θα την βαζεις μπροστα απο αλλο ενισχυτη θα ειναι χαλια. Μπορεις ωστοσο να την συνδεεις στο loop "send-return" του ενιχυτη σου και να επιλεγεις μονο τα modulation εφε της με καλα αποτελεσματα. Αυτο ομως σημαινει οτι δεν θα περνεις ουτε overdive ουτε wah απο την πεταλιερα και φυσικα οχι προσομοιωσεις ενισχυτων. Επισης εχε στο μυαλο σου οτι εκει που "πονανε" ολα τα πολυεφε αυτης της τιμης ειναι στον ad/da converter, ο οποιος αλλοιώνει αισθητα (προς το χειροτερο) το σημα που περναει απο τον ενισχυτη.

 

Θα σου προτεινα να επενδύσεις σε καποιον πολυκαναλο λαμπατο ή σε καποια πεταλιερα για χρηση σε pa...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Θέλω να αγοράσω τον πρώτο μου λαμπάτο ενισχυτή, καθώς και μια πεταλιέρα. Μ' ενδιαφέρει ένα σετ το οποίο να μπορεί να ανταποκριθεί σε rock/blues/metal με αξιοπρέπεια(πάνω κάτω να κάνει τα πάντα δηλαδή :P) και να μπορεί να με καλύψει σε ενδεχόμενο live.

 

Ενδεικτικά σκεφτόμουν τον bugera v22 μαζί με μια hd500x. Ουσιαστικά θέλω να "ψαχτώ" αρκετά στο θέμα του ήχου, γι αυτό και περιορίζω το κόστος του ενισχυτή. Πρακτικά ο ενισχυτής θα λειτουργεί σαν "πεταλομηχανή".

 

Η κιθάρα μου είναι μια prs se custom 24.

 

Σύμφωνα με αυτό που θέλω να κάνω πως σας φαίνονται οι συγκεκριμένες επιλογές;

 

 

Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνεσαι. Σοβαρά μιλάω. Κάνε αυτό που έχεις στο μυαλό σου και βλέπεις πώς πάει. Ό,τι δεν σου κάνει, στο μέλλον το αλλάζεις. Αλλά σαν γενικότερο setup, μια χαρά μου ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με τη σειρα μου θα συμφωνησω στα περισσοτερα με τον kkmspm αλλα θα διαφωνησω σε εκφρασεις του στυλ "ο λαμπατος εχει φοβερο ηχο".Ειναι ολα σχετικα...βλεπε axe fx η πχ τον ηχο του dimebag.Τα οποια κατα κοινη ομολογια ειναι υπεροχα αλλα ψηφιακα.Δεν ειναι λαμπολατρης η τραντζιστορλατρης...ειμαι λατρης του "δικου μου καλου" ηχου.πχ η ηχοι που μου δινει ο blackstar για τα " δικα μου" γουστα ειναι αθλιοι σε σχεση και με την boss gt-100 καρφωμενη σε PA...βασικο να εχεις τον ηχο που θες μονιμα  στα αυτια σου...και να ξερεις με τα εκαστοτε μηχανηματα που διαθετεις πως να κινηθεις προς τα εκει...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις ωστοσο να την συνδεεις στο loop "send-return" του ενιχυτη σου και να επιλεγεις μονο τα modulation εφε της με καλα αποτελεσματα. Αυτο ομως σημαινει οτι δεν θα περνεις ουτε overdive ουτε wah απο την πεταλιερα και φυσικα οχι προσομοιωσεις ενισχυτων.

 

Αν τη συνδέσει στο loop-return του ενισχυτή, θα παίρνει ΟΛΑ όσα έχει να προσφέρει η πεταλιέρα, και overdrive και wah και προσομοιώσεις και απ' όλα. Θα αποκλειστεί βέβαια έτσι η προενίσχυση του ενισχυτή. Αλλά αυτή είναι και η χρήση "πεταλομηχανής" που ζητάει ο ΟΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !!!!

Όπως είδα κάπου που ανέφερε ένας φίλος, ο κάθε ενισχυτής ,πόσο μάλλον ένας λαμπάτος,έχει τον δικό του "χαρακτήρα".Θέλω να πω κάτι πάνω σε αυτό..

 

Άμα βάλεις πάνω στον v22 αυτήν την πεταλιέρα,μάλλον και την οποιαδοίποτε πεταλιέρα, ενδεχομένως να τον "αλλοιώσεις" με αποτέλεσμα να μην παίρνεις την χροιά του ενισχυτή αλλά κάτι τελείως ψηφιοποιημένο που θα τον "ρίχνει".

 

Κατ'εμέ, ο ενισχυτής αυτός είναι πιο πολύ για καρφί στην κιθάρα ,ή κάποιο-κάποια πετάλια για να boost-άρεις το γκάζι χωρίς να μπαίνεις στο "Ψηφιακό" τριπάκι. Επίσης θα συμφωνήσω για τα αναλογικά πετάλια που ανέφερε ένας φίλος.

 

Νομίζω κάθε τι σε πεταλιέρα απλά δεν θα κολάει.Ο v22 δεν είναι τόσο all around ενισχυτής ( και για μέταλ και για blues , και και).Είναι για πιο blues ύφος νομίζω και μόνο. Ίσως κάποιος marshall ή peavey να σου έκανε περισσότερο φαντάζομαι.

 

Βέβαια ... αν το έχεις δοκιμάσει και σου κάθεται ωραία ... ότι και να λέμε είναι περιττό !!!  :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου