Προς το περιεχόμενο

Μήπως it's time να ξαναμάθουμε την γλώσσα μας man?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεράστια απάτη...

Λιακοπουλαίοι' date=' Γεωργιάδηδες κ το υπολοιπο στρουμφοχωριό, ενωθείτε!!![/quote']

Μην κατακρινεις καποιον αν δεν καταλαβαινεις τις προθεσεις και

τα πιστευω του... :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μετά από αυτό,

προβληματίστηκα γιατί κάθε φορά που μας λένε κάτι «ωραίο στα αυτιά»

οι περισσότεροι το καταπίνουμε αμάσητο;

 

Γιατί δεν έλεγξα καθόλου την σοβαρότητα του mail που έλαβα

αλλά βιάστηκα μάλιστα να το διαδώσω;

 

Και τελικά σε τι σκόπευε αυτός που το κατασκεύασε;

Υπ όψιν πως δεν είναι όλο το κείμενο ψεύτικο,

αλλά απλά υπερβάλει αρκετά.

 

Εγώ βρήκα εδώ κάποιες απαντήσεις.

http://www.gepiti.com/filoi/articles/fanatics.htm

Ρίξτε μια ματιά. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα κείμενο γραμμένο με τη γνωστή πια "Λιακοπουλική πονηράδα": ανακατεύουμε λίγη αλήθεια (πχ τα στατιστικά στοιχεία για τις γλώσσες) με τα δικά μας φίδια -κι όποιος τσιμπήσει. Σου πετάει μέσα κι ένα "συνεργάζονται κορυφαίοι επιστήμονες" και ψαρώνει ο βλάχος...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου έκανε κλίκ η πάρα κάτω φράση.

 

Οι άνθρωποι αυτοί διέθεταν μόρφωση, ικανότητες και θέληση, αλλά χτυπημένοι από απρόσωπες δυνάμεις που δεν κατανοούσαν (ελλειμματικό εμπορικό ισοζύγιο, συναλλαγματική αστάθεια, καλπάζων πληθωρισμός κ.λπ.), βυθίζονταν όλο και περισσότερο στην ανέχεια, χάνοντας σιγά σιγά κάθε ίχνος αξιοπρέπειας.

Αρκεί να δει κάποιος τις φωτογραφίες αυτών των ζητιάνων με κουστούμι και καλογυαλισμένα παπούτσια, για να καταλάβει ότι οι απελπισμένοι εκείνης της εποχής αποτελούσαν ένα διαφορετικό είδος ανθρώπων.

 

Και πού τους οδήγησε αυτή η κατάσταση;

 

Έσπευσαν να ενστερνιστούν τη μόνη ιδεολογία που τους ξανάδωσε την αυτοπεποίθησή τους "διδάσκοντάς τους" πως:

• Είναι ανώτεροι απ' τον υπόλοιπο κόσμο και πρέπει να διαφυλάξουν την καθαρότητά τους

• Δικαιούνται να κατέχουν τα αγαθά που τώρα απολαμβάνουν άλλοι

• Όλα τα προβλήματά τους θα λυθούν όταν ξεριζώσουν την ύπουλη συνομωσία που τους πολεμά

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς την έχουν πατήσει και κάποια Α.Ε.Ι. μ'αυτήν την ιστορία. Προβάλανε το κείμενο στις ιστοσελίδες (και νομίζω σε διάφορα συνέδρια, δεν είμαι σίγουρος) με αποτέλεσμα για άλλη μια φορά να ξεκουμπώσουμε τις ρόμπες μας διεθνώς.

 

Ρόμπαξ ξεκούμπωτοι κοινώς.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου έκανε κλίκ η πάρα κάτω φράση.

 

Δε λέω...

Τα κείμενα αυτά είναι πλέον στημένα με πονηριά κι (ας πούμε) εξυπνάδα, για να πείθουν κι όσους δεν είναι τελείως αφελείς (έχω την αίσθηση ότι κάμποσα χρόνια πριν, ο κόσμος τα "έτρωγε" πιο εύκολα αυτά.)

 

Απλά, επειδή είναι "περίεργες" οι μέρες, είμαι επιφυλακτικός με τέτοιου είδους "αποκαλύψεις". :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατι σαν κι αυτο το παραμυθι που ειχε βγει μια εποχη οτι για

μια ψηφο (ενος Ε#ραιου) δε μιλαει ολη η υφηλιος Ελληνικα? :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν μπορώ να καταλαβω γιατι ο συγχρονος Έλληνας θα έπρεπε να χαρεί αν αυτή η ιστορία ήταν αληθινή.

Υποτίθετε, συμφωνα με το αρθρο, οτι επιλεγεται η γλώσσα μας επειδή ειναι νοηματικη.

Εμεις όμως (η εστω η συντριπτική πλειοψηφία) χρησιμοποιουμαι την γλώσσα μας ως σημειολογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι οσο για την ιστορια με την μια ψήφο (τον εβραιο που τον ξεφυτρωσαν?) η αλήθεια είναι η εξής: Στις ψηφοφορίες που έγιναν ανα πολιτεία για να επιλεγεί η επισιμη γλώσσα, σε μια μονο πολιτεια (και οχι στο συνολο) η αγγλικη κερδισε με μια ψηφο διαφορα, με δευτερη την ελληνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου