Προς το περιεχόμενο

Esp Ltd Ec 330 vs Epiphone Les Paul Standard - Nεα κιθαρα ??


Page66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να παρω κιθαρα γυρω στα 300-350 ευρω και ειμαι αναμεσα σε Epophone Les Paul Standard και Esp Ltd Ec-330.Παιζω ροκ και μεταλ, τι μου προτείνετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αισθητικής άποψης, πρέπει να τις δοκιμάσεις και τις 2 , για να δεις ποια σου κάθεται καλύτερα στο χέρι και τ' αυτί...μετά διαλέγεις αν θες στην ταστιέρα το λεπτό U shape neck της Ltd ή το D shape της epiphone..Πάντως προσωπικά εμένα οι μαγνήτες της έπιφον μου φάνηκαν σφιχτοί και μουντοί....αλλά οκ γούστα είναι αυτά (στο λέω ως κάτοχος έπιφον)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καμια epiphone les paul με καπως πιο λεπτο μπράτσο;

 

Αυτο που καποιες gibson στα specs τους ονομαζουν 60s neck αν δεν κανω λαθος.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσοτερς epiphone εχουν 60's  slim D profile μανικι, το οποιο ομως ειναι ελαφρως πιο παχυ απο οτι κλασικο 60's  αλλα εχουν και ελαφρως πιο στενο string spacing απο οτι μια gibson.

με την  les paul ( ειτε epiphone ειτε gibson) θα εχεις λιγο δυσκολη προσβαση ταστα κοντα στο σωμα καθως το neck joint ειναι λιγο τουβλο.

απο την αλλη οι κιθαρες που εχεις διαλεξει ειναι εντελως διαφορετικες

24 ταστα η esp, 22 η epi, active μαγνητες η esp, passive και πιο κλασσικους η epi,

επισης η esp εχει ακομα πιο στενο μπρατσο απο την epi.

γενικος η esp δειχνει πιο μεταλοκιθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω εγω.....

εγω μια les paul studio αγορασμενη απο αθηνα οταν ημουν 16...

την ειχα παρει 1500

μερικα χρονια μετα πηρα μια esp eclipse (πρωτη γενια) ειχε ξεμεινη στοκ σε μαγαζι φιλου μου στη γαλια και αυτη την πηρα 1500

 

 

ε τι να λεμε η ι-εσ-πι φτιαχνει οργανα ...

 

καμια σχεση το ενα με το αλλο η γκιπσον ηθελε ταστα μεσα σε 4 χρονια πεξιματος

η ι εσ πι ακομα δε εχει φθορα...τωρα και οι 2 εχουν το ιδιο παχος λαιμου αλλα η γιαπωνεζα ειναι λιγο πιο φαρδια και απογειωνει το παιξιμο... αν ισχυει η διαφορα και στα φτηνοτερα μοντελα που θες τοτε ι-εσ-πι με κλειστα ματια

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου