Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Drum Mics για extreme metal


morello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρέα

 

Εδω και αρκετά χρόνια εχω το δικό μου home studio

(το οποιο σύντομα πρόκειται να το μεγαλώσω , θα φτιάξω δηλαδή 2ή αίθουσα μονο για recording και αυτη που έχω θα την έχω σαν control room γιατι μέχρι τώρα τα χω όλα σε ένα  ;D)

οπου ηχογραφώ για τις μπάντες μου , και ήρθε η ώρα να κάνω μια αναβάθμιση στα μικρόφωνα που χρησιμοποιώ.

Εχω ήδη κάνει αρκετή έρευνα και εχω διαβάσει και τα περισσότερα εδω στο noiz σχετικά άρθρα αλλα δεν έχω καταλήψη ακόμη σε ολα κάπου.

 

Έχω 16 κανάλια (2 x Mackie Onyx Blackbird) που τα χρησιμοποιώ όλα και χρειάζομαι αλλα 6 οπότε μάλλον είτε θα πάρω άλλη μια Blackbird είτε θα πάω και εκεί σε μια αναβάθμιση αν βρω έξτρα χρήματα (για Midas Venice F32 με βλεπω)

 

Οπως αναφέρω το ειδος που γράφω είναι κυρίως extreme metal/metal , οπότε προτεραιότητα δίνω σε μικρόφωνα που ταιριάζουν πιο καλα σε αυτή την φάση.

 

Για snare εχω 2 SM57 και ισως να τσιμπήσω και ενα Audix i5 κάποια στιγμή γιατι μου άρεσε σε κατι samples που το χω ακούσει.

 

Για τα tom/floor δεν μπορώ να αποφασίσω. Είμαι ανάμεσα σε Sehnheizer e604 ,Shure SM57 , Audix D2/D4 , Beyerdynamic TG D57C/D58c , shure beta 56a

 

Τα e604 ομολογώ μου αρέσουν πολυ και στα +++ ειναι οτι έχουν και τα rim clamps οποτε γλιτώνεις βάσεις και χώρο , κατι πολυ σημαντικό για μένα γιατι έχω πολυ μεγάλο σετ με πολλά πιάτα.

Ακούγεται βέβαια οτι με τα rim-clamp έχεις και κάποιο θόρυβο/κραδασμο που μεταφέρεται στο μικρόφωνο αλλα δεν νομίζω να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Τα SM57 ίσως να μου αρέσουν λίγο περισσότερο , αλλα στα --- ειναι οτι είναι σχετικά μεγάλα και θα με ενοχλούνε λίγο. Έχω βρεί και γι αυτά όμως rim clamps , αυτα που βγάζει η shure τα οποια τα πίανεις όπου θες , οπότε πάλι γλυτώνω τις βάσεις τουλάχιστον.

 

Τα Audix απο την άλλη είναι και αυτα πολύ καλά , και έχω την ιδεά οτι με το eq που έχουνε σαν να κάνουν λίγο καλύτερα για μέταλ. Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθως αλλα ετσι μου φάνηκε. Απο την άλλη με χαλάει και λίγο αυτό γιατί δεν έχουν τοσο φυσικό ήχο οσο τα υπόλοιπα. Eq μπορω να πειράξω και γω όταν θέλω και όποτε θέλω αν κριθει αναγκαίο.Δεν με καίει να είναι όλα τέλεια out of the box.

 

Τα Beyerdynamic TG D57C/D58C τα ακουσα τωρα τελευταία και τα έψαξα λίγο και μου άρεσαν και αυτα αρκετά. Έχουν και αυτά rim clamps και ειναι και πολυ μικρά.

 

Ιδια φάση και με τα Shure beta 56a , μου άρεσαν και αυτά.

 

Για kick το D-112 δεν με τρελαινει. Εκεί είμαι ανάμεσα σε Shure beta 52a και Audix D6.

Επισης τα kick τα τριγκαρω και πολλές φορές δεν βάζω καν μικρόφωνο , οποτε τα μικρόφωνα για τα kicks πολλες φορες θα χρησιμοποιούνται για τα floor , και τα Shure beta 52a μου αρεσαν για αυτή την δουλειά.

 

Οverheads εχω τα Rode NT-5 αλλα εδώ και καιρό ψήνομαι να δοκιμάσω και τα Oktava , ετσι , χωρις λόγο  :P

 

Room χρησιμοποιω τα t-bone SC400 και ειναι οκ.

 

θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας όπως και τις δικές σας προτάσεις.

Εκτος απο αυτα που έχω καταλήξει εγώ υπάρχουν και άλλα άπειρα mic εκει έξω που μπορεί να μου κάνουν  8)

 

Ευχαριστω  :)

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα δει το post σου την ημέρα που το είχες ανεβάσει ήθελα να σου γράψω πως οι λέξεις noiz και metal δεν πάνε τόσο πολύ μαζί, ειδικά όταν έχει να κάνει με micing για metal drums, οπότε το να σου απαντήσει κάποιος το βλέπω εξαιρετικά απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν είχα δει το post σου την ημέρα που το είχες ανεβάσει ήθελα να σου γράψω πως οι λέξεις noiz και metal δεν πάνε τόσο πολύ μαζί, ειδικά όταν έχει να κάνει με micing για metal drums, οπότε το να σου απαντήσει κάποιος το βλέπω εξαιρετικά απίθανο.

 

+10.000

 

Ίσως ο digisilence θα μπορούσε να σε βοηθήσει,ή ο DimitrisVoutsas.Προσπάθησε να έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους.

 

Πάντως με το 57αρι ή το 56αρι της Shure,you can't go wrong που λένε και στο χωριό μου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στε καλα παιδια , και γω αυτό κατάλαβα τόσες μέρες που περιμένω :P

Και γω φίλε μου κατα κει με βλέπω μου φαίνεται , 57άρια παντού να ησυχάσω , ειναι και το πιο οικονομικό B|

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια πολλά

 

Μετά απο άπειρο ψάξιμο , κάψιμο και mic shootouts κατέληξα σε 6 Shure SM57 και 2 Shure Beta 52a.

Τα βρήκα επίσης σε φοβερή τιμή αλλα δεν έχει να κάνει αυτό με την απόφαση που πήρα , πιστεύω οτι είναι ότι καλύτερο γι αυτό που τα θέλω.

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου