Προς το περιεχόμενο

tom αντί για kick!!!


Honor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μου πείτε, τι είπα τώρα ε;;;;

Έχω μια e-drum roland td-5 και μου λείπει το kick pad. (είναι πανάκριβα)

Μου ''περισσεύει'' ένα tom pd-7. Εάν το έβαζα με μια βάση να το χρησιμοποιήσω αντί για pad σαν kick pad, θα δούλευε σωστά ή δεν κάνει ο ήχος του για μπότα;;; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω πως μπορεί ακριβώς να μεταφερθεί η ιδέα σε ηλεκτρονικά τύμπανα, αλλά σε φυσικά όχι μόνο γίνεται, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ακούγεται εξαιρετικά! (πχ σε μικρούς χώρους, μαγαζιά με μικρή χωρητικότητα, street musicians κλπ)

Οπότε γιατί όχι, ειδικά αν μιλάμε για βαθύ τομ που έχει περίπου ίδια χαρακτηριστικά και βρίσκεται συχνωτικά σε παρόμοιο χώρο με μία μπότα, δεδομένου πάντα πως μιλάμε για sample με πολύ μικρή "ουρά".

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να προγραμματίσεις το tom έτσι ώστε να αντιστοιχεί στον ήχο της μπότας. Το κάθε pad δίνει 1 ή περισσότερα σήματα (πχ ταμπούρο και στεφάνι ταμπούρου, ride edge ή ride bell κτλ, στις περιπτώσεις των pads με περισσότερων του ενός αισθητήρων). Δεν έχω ηλεκτρονικές drums, ωστόσο εάν είναι ο εγκέφαλος περίπου όπως το superior drummer που χρησιμοποιώ, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις ποιά νότα (ή τέλος πάντων κάποιου είδους αντιστοίχιση) έχει ως έξοδο ο αισθητήρας του pad σου, και να ορίσεις τον ήχο της μπότας να συνδέεται με αυτή. Δε γνωρίζω εάν αυτό γίνεται εσωτερικά από τον εγκέφαλο ή απλά αλλάζεις μια συνδεσμολογία καλωδίων καθώς δεν έχω ασχοληθεί με ηλεκτρονικές drums. Εάν ο εγκέφαλός σου δε σε αφήνει να το κάνεις αυτό, τότε ναι, θα μπορούσες τουλάχιστον να χρησιμοποιήσεις κάποιο βαθύ.

 

Ως προς τη φυσική τοποθέτηση του pad κάτω όπως μια κανονική μπότα και τη χρήση πεταλιού (εάν εννοούσες αυτό δηλαδή) δε γνωρίζω αν ενδείκνυται, τόσο για το tracking που θα έχει, όσο και για την καταπόνηση από τον κόπανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω πως μπορεί ακριβώς να μεταφερθεί η ιδέα σε ηλεκτρονικά τύμπανα, αλλά σε φυσικά όχι μόνο γίνεται, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ακούγεται εξαιρετικά! (πχ σε μικρούς χώρους, μαγαζιά με μικρή χωρητικότητα, street musicians κλπ)

Οπότε γιατί όχι, ειδικά αν μιλάμε για βαθύ τομ που έχει περίπου ίδια χαρακτηριστικά και βρίσκεται συχνωτικά σε παρόμοιο χώρο με μία μπότα, δεδομένου πάντα πως μιλάμε για sample με πολύ μικρή "ουρά".

Γες Γες Γες,Σωστος ο Βαγγος.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται αλλάζοντας απλώς το καλώδιο. Θα πρέπει όμως να βρεις μια πατέντα για να στήσεις το pad του τομ στο δάπεδο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το έβαζα με μια βάση να το χρησιμοποιήσω αντί για pad σαν kick pad, θα δούλευε σωστά ή δεν κάνει ο ήχος του για μπότα;;; ???

 

Να το βαλεις. Το στηριζεις καλα, το συνδεεις στην εισοδο της μποτας, εκει που γραφει 1/KICK και καλη διασκεδαση!

 

Ο γρηγορος ντραμερ φαινεται! ;D Με προλαβε ο Haris.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το βαλεις. Το στηριζεις καλα, το συνδεεις στην εισοδο της μποτας, εκει που γραφει 1/KICK και καλη διασκεδαση!

 

Ο γρηγορος ντραμερ φαινεται! ;D Με προλαβε ο Haris.

Όπως φαίνεται και ο σωστός μηχανικός ήχου που δίνει πιο λεπτομερείς πληροφορίες!  :)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου