Προς το περιεχόμενο

Χειροκρότα λίγο ρε γύφτο...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλήθεια το 'χω απορία, στο εξωτερικό τα κανάλια πετσοκόβουν έτσι τις ταινίες όπως εδώ;

Οχι. Κανουν κατι πολυ χειροτερο: καταστρεφουν την ταινια ντουμπλαροντας τις πραγματικες φωνες των ηθοποιων με φωνες ηθοποιων της χωρας τους. Ξερεις ποσα εκατομμυρια Γερμανων, Ιταλων, Ισπανων, Γαλλων, Αυστριακων κλπ δεν εχουν ακουσει ποτε στη ζωη τους τις φωνες των, πχ, Al Pacino, Anthony Hopkins, Clint Eastwood, Dustin Hoffman? Ξερεις τι ωραια ειναι να βλεπεις τον "Νονο" και αντι για τη φωνη του Marlon Brando να ακους τον Χ ασχετο Γερμανο/Ισπανο/Ιταλο ηθοποιο?

Παλι καλα που τα soundtracks τα αφηνουν στη θεση τους...eyeroll.gif

 

Γ. Χειροκροτουμε παντα ενα θεαμα;

 

Όχι. Δεν θες να χειροκροτήσεις; Δεν χειροκροτάς. Δεν σε αναγκάζει κανείς. Γιουχάρεις κιόλας άμα λάχει. Γιατί όμως να φύγεις σαν κυνηγημένος;

Δηλαδη εσυ δεν εχεις προβλημα με το γιουχαρισμα σε μια παρασταση/συναυλια (μια πραξη που εγω προσωπικα βρισκω εντελως απαραδεκτη) αλλα εχεις προβλημα με το οτι καποιοι φευγουν νωριτερα ή δεν χειροκροτουν. Στο επομενο σου live, φανταζομαι δεν θα σε πειραξει αν καποιοι σε γιουχαρουν για τους ΧΨ λογους, αλλα θα σε πειραξει αν τους δεις να φευγουν στα μισα ενος κομματιου.

 

Λιγο προσοχη στους τιτλους. Απο τους OP, απο τη διαχειριση, δεν ξερω...

Ναι, ας αλλαξει καποιος αυτο το "γυφτο" με τη λεξη "Ρομα", μη μας πουν και ρατσιστες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πείτε ΝΑΙ στον πατσά.

 

Για κανένα λόγο. Προτιμώ να φάω road kill.

;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ας αλλαξει καποιος αυτο το "γυφτο" με τη λεξη "Ρομα", μη μας πουν και ρατσιστες...

 

Το θεμα, waterfall, δεν ειναι οτι τους λεει ''γυφτους'' ή ''ρομα'' η ''τσιγγανους'', αλλα οτι χρησιμοποιει αυτη την ονομασια για να αποδωσει καποιο κακο χαρακτηριστικο σε καποιους ανθρωπους. Συμφωνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οχι. Κανουν κατι πολυ χειροτερο: καταστρεφουν την ταινια ντουμπλαροντας τις πραγματικες φωνες των ηθοποιων με φωνες ηθοποιων της χωρας τους.

 

Πόσες φορές σε ταξίδια μου σε Γερμανία, Γαλλία και Ιταλία δεν έχω ρίξει καντήλια με αυτή τη μπαρούφα.

 

ΤΟ ξενέρωμα- άσε που δεν μπορείς να δεις τίποτα στην τηλεόραση.

 

Ευτυχώς που δεν μεταφράζουν και τις ειδήσεις του BBC- το μόνο που μπορείς να παρακολουθήσεις  :)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα, waterfall, δεν ειναι οτι τους λεει ''γυφτους'' ή ''ρομα'' η ''τσιγγανους'', αλλα οτι χρησιμοποιει αυτη την ονομασια για να αποδωσει καποιο κακο χαρακτηριστικο σε καποιους ανθρωπους. Συμφωνεις?

Και? Αυτοι οι χαρακτηρισμοι υπαρχουν για καποιους_πολλους_λογους, οι οποιοι παντως ΔΕΝ ειναι ρατσιστικοι.

Απ'την αλλη, η συνεχης (μεχρι αηδιας) χρηση της λεξης "Ελληναρας" δεν βλεπω να σε προβληματιζει ουτε να σε χαλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάλι, αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να ξεκινάει ένα thread με άσχετο περιεχόμενο και να καταλήγει σε θεματολογία 'ρατσισμού'.

 

Τέλος πάντων. Έκατσα και διάβασα τις 6 σελίδες. Απορώ με όσους δεν καταλαβαίνουν το 'ύφος' και την άποψη του RayDTutto. Όχι δεν τον γνωρίζω προσωπικά τον άνθρωπο για να θέλω να τον υπερασπιστώ ούτε έχω - είχα και καμία συναλλαγή μαζί του, αλλά μου φαίνεται περίεργο που είναι τόσοι πολλοί που δεν συμμερίζονται την λογική του.

 

@RayDTutto

Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου σε ΟΛΑ όσα γράφεις σε αυτό το thread.

 

Για όσους τσαντίστηκαν με τον όρο 'γύφτος', 'ρομά' κλπ προσωπικά σε τέτοιες καταστάσεις χρησιμοποιώ τον όρο 'Αρκουδιαραίοι'. Καλύτερο δεν είναι?  ::)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες φορές σε ταξίδια μου σε Γερμανία, Γαλλία και Ιταλία δεν έχω ρίξει καντήλια με αυτή τη μπαρούφα.

 

Μεγάλη μπούρδα. Ωστόσο στερούν απ' τον εαυτό τους την ευκαιρία να εξασκούν τα Αγγλίκά τους σχεδόν καθημερινά. Δεν είναι τυχαίο που οι Ιταλοί δεν το 'χουν με τ' Αγγλικά. Είχα μια συζήτηση γι' αυτό το θέμα με έναν συνεργάτη Ιταλό και μου έλεγε ακριβώς αυτό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα, waterfall, δεν ειναι οτι τους λεει ''γυφτους'' ή ''ρομα'' η ''τσιγγανους'', αλλα οτι χρησιμοποιει αυτη την ονομασια για να αποδωσει καποιο κακο χαρακτηριστικο σε καποιους ανθρωπους. Συμφωνεις?

Έχεις δίκιο. Από την άλλη, εκείνη την ώρα που το έγραφα (αλλά και τώρα) δεν μου ήρθε καμία άλλη λέξη που να μεταφέρει το ακριβές αρνητικό νόημα όσων ήθελα να μεταφέρω.

Φυσικά καμία σχέση με τους Ρομά.

 

Δηλαδη εσυ δεν εχεις προβλημα με το γιουχαρισμα σε μια παρασταση/συναυλια (μια πραξη που εγω προσωπικα βρισκω εντελως απαραδεκτη) αλλα εχεις προβλημα με το οτι καποιοι φευγουν νωριτερα ή δεν χειροκροτουν. Στο επομενο σου live, φανταζομαι δεν θα σε πειραξει αν καποιοι σε γιουχαρουν για τους ΧΨ λογους, αλλα θα σε πειραξει αν τους δεις να φευγουν στα μισα ενος κομματιου.

Ούτε το ένα θα πρέπει να με πειράξει, ούτε το άλλο.

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι δεν μιλάω στο θρεντ για ανθρώπους που φεύγουν στη μέση της συναυλίας.

 

Όσο για το γιουχάισμα, το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό σε περίπτωση που δεν τυγχάνεις σεβασμού του καλλιτέχνη που έχεις απέναντί σου. Εγώ π.χ. αν πλήρωνα μια κατοστάρα και πήγαινα σε μια συναυλία και έβλεπα ότι η μπάντα ανέβηκε σουρωμένη, μαστουρωμένη, ήρθε απροβάριστη για αρπαχτή κτλ. μια χαρά θα τους γιουχάιζα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και? Αυτοι οι χαρακτηρισμοι υπαρχουν για καποιους_πολλους_λογους, οι οποιοι παντως ΔΕΝ ειναι ρατσιστικοι.

Χμμμ...Ok... Δε θελω καν να ρωτησω ποιοι ειναι αυτοι οι λογοι...

 

Απ'την αλλη, η συνεχης (μεχρι αηδιας) χρηση της λεξης "Ελληναρας" δεν βλεπω να σε προβληματιζει ουτε να σε χαλαει.

 

Η χρηση της λεξης ''ελληναρας'' γινεται απο Ελληνες (αλλες φορες ευστοχα, αλλες λανθασμενα)για να υπογραμμισει καποιες κακες συνηθειες με σκοπο να τις διορθωσει. Δεν προσδιδεται σε καμια περιπτωση σε καποιας αλλης εθνικοτητας ανθρωπο με σκοπο να τον μειωσει στο ονομα ενος ολοκληρου λαου.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ξεκιναει ενα θεμα, αναλυεται απο πολλους ως προβλημα ''ελληναριστικης'' νοοτροπιας, ενω ο τιτλος του ειναι ''χειροκροτα ρε γυφτο''. Οξυμωρο...

Τωρα για τις συνηθειες των ξενων κρατων οσον αφορα το cinema κλπ, δεν ξερω αν κανουν καλα η οχι και δεν εχω καμια μανια να κανουμε η να μην κανουμε ο,τι κανουν. Ξερω ομως οτι δυσκολα θα βρεις thread σε ξενο forum με τιτλο ''clap your hands you gypsy''. Και αυτο το θεωρω θετικο.

Έχεις δίκιο. Από την άλλη, εκείνη την ώρα που το έγραφα (αλλά και τώρα) δεν μου ήρθε καμία άλλη λέξη που να μεταφέρει το ακριβές αρνητικό νόημα όσων ήθελα να μεταφέρω.

Δεν υπαρχει ''απο την αλλη''. Μολις περιεγραψες μια νοοτροπια παρομοια με αυτην που ''κραζεις'' στο thread σου.

Σταματω εδω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αρνείσαι να καταλάβεις μέσα στην πολιτικά ορθή τρικυμία που σε δέρνει είναι ότι ο όρος "γύφτος" (αν και γενικά ρατσιστικός και εδώ συμφωνούμε) εδώ δεν χρησιμοποιείται με ρατσιστικό τόνο, αλλά αναφέρεται στην πνευματική τσιγγουνιά κάποιων ατόμων (να προσφέρουν ηθική επιβράβευση σε κάποιους άλλους). Δεν ξέρω πώς έχει φτάσει να χρησιμοποιείται και έτσι η λέξη, αλλά θες-δεν θες, χρησιμοποείται και έτσι.

 

Εδώ, συνεπώς, δεν χρησιμοποιείται για να περιγράψει κάποιον με ρατσιστικό τρόπο, αφού ούτε καθ' υπερβολή δεν θα μπορούσε να πει κάποιος ότι οι Ρομά είναι τσιγγούνηδες (χρηματικά, πόσω μάλλον συναισθηματικά), ούτε χρησιμοποιείται για να περιγράψει κάποιον με τα γενικά ρατσιστικά χαρακτηριστικά τα οποία αποδίδονται στους Ρομά από αυτούς που θέλουν να μιλήσουν ρατσιστικά.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα, θα έχεις δει σε κάποια δημοτικά ποιήματα τον όρο "μαύρος" όταν κάποιος αναφέρεται σε κάποιον δυστυχισμένο, λυπημένο κτλ. Θα τον θεωρούσες ρατσιστικό όρο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου