Προς το περιεχόμενο

Tιμες ΕΛΤΑ και ebay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιω το ebay για σχεδον ολες τις αγοραπωλησεις σχετικες με τη μουσικη (και οχι μονο) μια και εχω μια φυσικη αντιπαθεια για τους εγχωριους επαγγελματιες του τομεα.

Ως πωλητης προκειμενου να ειμαι ανταγωνιστικος και να εχει λογο να αγορασει ο Γερμανος, Ολλανδος, Γαλλος κ.λ.π απο εμενα και οχι καποιο item απο το ebay της χωρας του φροντιζω ωστε τα εξοδα αποστολης να ειναι συγκρισιμα με αυτα των Γερμανικων κ.λ.π ταχυδρομειων.......Τα ΕΛΤΑ τα δεματα εως 2 κιλα τα στελνουν ως γραμμα και ετσι με 2-3 ευρω επιπλεον απο την τσεπη μου μπορω και βαζω στο ebay ως shipping cost 8-9ευρω ωστε να ειναι συμφερουσα η αγορα για τον υποψηφιο bidder.......Mεχρι στιγμης ολα τα αντικειμενα που πουλησα ηταν μικρων διαστασεων και δεν υπηρξε προβλημα.

 

Σημερα ομως βρεθηκα προ μιας δυσαρεστης εκπληξης μια και για πρωτη φορα εστειλα ενα ογκωδες και βαρυ αντικειμενο (4.5κιλων!!!!!) το οποιο στην auction ζητουσα για εξοδα αποστολης 17ευρω.......(εκανα το λαθος και υπολογιζα χωρις να ρωτησω οτι και 20ευρω να κοστιζε θα τα εβαζα απ την τσεπη μου και no big deal). Οταν μετα λυπης μου εφτασα στα ΕΛΤΑ πληροφορηθηκα πως το κοστος αποστολης ειναι 33¤ :twisted: :twisted: :twisted: :oops: :oops: :oops: :oops:

 

Προφανως μια τετοια τιμη ειναι ασυμφορη και κανεις Ευρωπαιος δεν ειναι διατεθιμενος να κανει bid σε αντικειμενο με τετοια μεταφορικα μια και τα βρισκει ανετα στο τοπιkο του ebay με υποπολλαπλασιο κοστος. Πως ειναι δυνατον τα ΕΛΤΑ να χρεωνουν τα διπλασια απο οτι τα Γερμανικα Ταχυδρομεια (τα οποια χρεωνουν 17¤ για δεματα εως 20 κιλα)??? Και με ποιο τροπο μπορει πλεον να πουλησει κανεις στο ebay χρησιμοποιωντας πιθανον αλλο shippign service ωστε να ειναι συμφερουσα η auction???

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν πουλαω πρωτα παω στα ΕΛΤΑ και ρωταω το ποσο των μεταφορικων για τον πιο μακρυνο προορισμο.

Επειτα θετω αυτο το ποσο ως Starting Bid και διαφημιζω οτι τα μεταφορικα ειναι Τσαμπα!!!

Ετσι τους δελεαζω περισσοτερο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ειναι δυνατον τα ΕΛΤΑ να χρεωνουν τα διπλασια απο οτι τα Γερμανικα Ταχυδρομεια

 

Με τον ιδιο τροπο που το γαλα στη Γερμανια κανει 50 λεπτα το λιτρο και εδω 1.70,ο καφες 1 ευρω & εδω 5,η μπυρα 1 ευρω & εδω 8 ,το δωματιο ενος πολυτελους ξενοδοχειο 150 ευρω & εδω 400 και παει λεγοντας.....

 

τι τα θες μεγαλε ΦΥΓΕ να σωθεις!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα στον καφε ενταξει αλλα δεν μπορω να ακουω αλλο αυτο το παραμυθι με την ελλαδα...για πηγαινετε και σε καμια γαλλια αγγλια και δεν συμαζευεται

και παρτε ενα μπουκαλακι νερο και ενα τοστακι απ τον δρομο και ελατε να μου πειτε αν ειναι φθηνα εδω η οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα στον καφε ενταξει αλλα δεν μπορω να ακουω αλλο αυτο το παραμυθι με την ελλαδα...για πηγαινετε και σε καμια γαλλια αγγλια και δεν συμαζευεται

και παρτε ενα μπουκαλακι νερο και ενα τοστακι απ τον δρομο και ελατε να μου πειτε αν ειναι φθηνα εδω η οχι...

 

Στην Αγγλία σε σχέση με τον βασικό μισθό(1200 ευρώ) είναι σχεδόν το ίδιο με εδώ, ίσως και λίγο ποιο φθηνά εξαρτάται και σε ποια πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν πουλαω πρωτα παω στα ΕΛΤΑ και ρωταω το ποσο των μεταφορικων για τον πιο μακρυνο προορισμο.

:D

 

Δεν χρειάζεται να πας ΕΛΤΑ. Έχουν τις τιμές σε pdf εδώ:

http://www.courierelta.gr/services2.asp

(στο κάτω μερος τού site)

 

Γιά να μην τρέχεις τσάμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα λυπης μου διαπιστωνω μερα με τη μερα οτι η αγγλια ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!δεν αναφερομαι στο λονδινο φυσικα, αλλα σε επαρχιακες πολεις(sunderland-newcastle). και αν συνυπολογιστουν οι απολαβες του αγγλου εργαζομενου, τοτε βρασε ρυζι...ενδεικτικα αναφερω:

1)5 dvd-r:1 λίρα

2)korg triton studio μεταχειρισμενο fully loaded(cd-rw, moss, 7 expansion cards, 96 mb sample ram):600 λιρες

3)9 σοκολατες mars(!!!!):1 λιρα

4)καφες καπουτσινο:1,2 λιρες

ααχχ, ελλαδα που σε καταντησαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα στον καφε ενταξει αλλα δεν μπορω να ακουω αλλο αυτο το παραμυθι με την ελλαδα...για πηγαινετε και σε καμια γαλλια αγγλια και δεν συμαζευεται

και παρτε ενα μπουκαλακι νερο και ενα τοστακι απ τον δρομο και ελατε να μου πειτε αν ειναι φθηνα εδω η οχι...

 

Το Παρισι ειναι πολυ ακριβο αλλα ΜΟΝΟ στα τουριστικα μερη & στα "τρεντυ" καφε,για πηγαινε σε κανα supermarket & δες τις τιμες... :wink:

 

Για να μην κουραζομαστε & επειδη ταξιδευω πολυ η ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ χωρα της ΕΥΡΩΠΗΣ στα ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ (δηλ. τροφιμα & υπηρεσιες) & στη διασκεδαση (δηλ. ποτα,φαγητο εξω) ειναι η ΝΟΡΒΗΓΙΑ (ειναι περιπου 20% ακριβοτερη απο την Ελλαδα αλλα ο μεσος μισθος ειναι 4000 το μηνα :roll: ) και μετα δυστυχως η ΕΛΛΑΔΑ .

 

Στην Αγγλια το ΛΟΝΔΙΝΟ ειναι πανακριβο (αλλα στα σουπερμαρκετ & στο φαγητο εξω φθηνοτερο απο την Αθηνα) αλλα ειναι οπως και να το κανουμε ΛΟΝΔΙΝΟ η ωραιοτερη πολη του κοσμου & αν θες να μεινεις εκει πρεπει να ..πλερωσεις (οπως μου ειχε πει και ο σπιτονοικοκυρης μου οταν εξεπλαγην που μου ζητησε 4000 ευρω το μηνα για ενα διαμερισμα 50 τετραγωνικων στο κεντρο του Λονδινου,"αν δεν σου αρεσει να πας να μεινεις στο Newcastle,αλλα κανει κρυο!")

 

Το μονο που μας σωζει ειναι η ιδιοκατοικηση & οτι τα ενοικια δεν ειναι τοσο υψηλα (αν & στις πιο κυριλε περιοχες ειναι σχεδον το ιδιο ακριβα με αυτα των περισσοτερων χωρων)

 

Η φθηνοτερες χωρες στην Ευρωπη ειναι η Γερμανια & η Ισπανια 8O

 

Το νερο ειναι οντως πανακριβο παντου στην κεντρικη & βορεια Ευρωπη αλλα μη ξεχνας οτι μιλας για χωρες αλκοολικων που δεν πινουν σχεδον ποτε νερο.. :lol:

 

(οπως δεν πρεπει να ξεχνας οτι στην Ελλαδα πριν απο 5 χρονια το πληρωνες 50 δρχ.και τωρα το πληρωνεις 160.....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως (και για να μην ανοιξω αλλο θεμα)......ο μηνας του μελιτος με τα ΕΛΤΑ τελειωσε μια και περιμενω ενα μικρο δεμα(πεταλακι) απο Γερμανια απο τις 20 Νοεμβρη το οποιο ακομα να φανει....εν τω μεταξυ αλλα που πηρα πολυ πιο προσφατα (μεχρι και 4 Δεκεμβριου ) τα εχω ηδη παραλαβει.......Να το θεωρησω ηδη χαμενο????.....υπαρχει κατι που μπορω να κανω μπας και το βρω????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου