Προς το περιεχόμενο

Αδυναμια σε καποια κλιμακα αλλα αδυναμια συνθεσης σε α


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας εχει συμβει να εχετε αδυναμια σε καποια κλιμακα αλλα να δυσκολευεστε να σας ερθουν ιδεες πανω σε αυτην? Για παραδειγμα εχω αδυναμια στα τραγουδια που ειναι γραμμενα, ή εχουν μερη, στην λυδικη κλιμακα αλλα δεν εχω καταφερει να τζαμαρω πειστικα πανω της ποσο μαλλον να γραψω κατι σε αυτην.

 

Μοιραστειτε τις εμπειριες σας.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα εχω αδυναμια στα τραγουδια που ειναι γραμμενα, ή εχουν μερη, στην λυδικη κλιμακα αλλα δεν εχω καταφερει να τζαμαρω πειστικα πανω της ποσο μαλλον να γραψω κατι σε αυτην.

 

Εγώ μία φορά είχα χαθεί στο λυΔικό πέλαγος, αλλά με έσωσε ο Γουήλ, ο μαύρος θερμαστής από το Τζιμπουτί.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αδυναμια στα τραγουδια που ειναι γραμμενα, ή εχουν μερη, στην λυδικη κλιμακα αλλα δεν εχω καταφερει να τζαμαρω πειστικα πανω της ποσο μαλλον να γραψω κατι σε αυτην.
Με λίγα λόγια, δεν ξέρεις καλά την κλίμακα. Το να παίζουμε πάνω σε μπακιντράκια σε διάφορες κλίμακες (στην Λα ως επι το πλείστον ;D) δεν σημαίνει ότι έχουμε εντρυφήσει σε αυτές κιόλας.... ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κανει, αλλα παλι ειναι ενα πολυ συγκεκριμμενο τραγουδι με συγκεκριμμενο chord progression. Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι να συνθεσω, ως τελικος σκοπος, πανω στην κλιμακα.

 

Πιστευω εχει να κανει με το πραγματικα να θελεις να εκφραστεις με κατι που μια κλιμακα μπορει να σου αποδωσει.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχει συμβει να εχετε αδυναμια σε καποια κλιμακα αλλα να δυσκολευεστε να σας ερθουν ιδεες πανω σε αυτην? Για παραδειγμα εχω αδυναμια στα τραγουδια που ειναι γραμμενα, ή εχουν μερη, στην λυδικη κλιμακα αλλα δεν εχω καταφερει να τζαμαρω πειστικα πανω της ποσο μαλλον να γραψω κατι σε αυτην.

 

Μοιραστειτε τις εμπειριες σας.

Έχω κι' εγώ το ίδιο πρόβλημα στη μηδική όμως.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κανει, αλλα παλι ειναι ενα πολυ συγκεκριμμενο τραγουδι με συγκεκριμμενο chord progression. Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι να συνθεσω, ως τελικος σκοπος, πανω στην κλιμακα.

 

Πιστευω εχει να κανει με το πραγματικα να θελεις να εκφραστεις με κατι που μια κλιμακα μπορει να σου αποδωσει.

Aυτο που γραφεις δε λεει κατι. Πολλα κομματια ειναι γραμμενα σε συγκεκριμενο chord progression. Τι θελεις δηλ? να γραψεις κατι σε δικο σου chord progression που δεν εχει ξαναγραφτει? λιγο αδυνατο.

 

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να γραψεις ενα κομματι σε Ντο ματζορε (ιονικη) π.χ και οταν τελειωσεις, το τονικο ακορντο το παιζεις (7 #11) η (9 #11) και αλλαζεις στη μελωδικη γραμμη την 4 με #4. Η #4 (#11) ειναι η νοτα που πρεπει να τονιστει για να καταλαβεις τη διαφορα της λυδιας με την ιονικη.

 

Γενικα πειραματισου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω πως μπορω να παιξω "safe" με την λυδικη κλιμακα, το θεμα ειναι πως μπορω να γραψω κατι φρεσκο οπως πχ το Flying in a blue dream που ειπες.

 

Σαν αλλο παραδειγμα ειναι η εμπνευση πισω απο αυτο το κομματι επισης στην λυδικη:

 

[flash=200,200]

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψε σε ενα καναλι ενα C9#11 επαναλαμβανομενο ακορντο και στο αλλο καναλι παιζε διαφορες μελωδιες μεχρι να ακουσεις κατι που σου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου