Προς το περιεχόμενο

EBAY Reserved Price Not Met


vrakts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις ανακάλυψα κάτι στο Ebay ...

 

χεχε το έψαχνα ... σπαζοκεφαλιά !

 

Λοιπόν κάποιος πουλάει ένα πλήκτρο ας πούμε ... βλέπεις το Highest Bid να ειναι 1000€ ... βαζεις 1100€ και σου λέει οτι είσαι ο Higher Bidder αλλά "Reserved Price Not Met" ! (?)

Βάζεις 1200 € και πάλι τα ίδια ... ... 1300 ... πάλι τα ίδια !

 

Τι γίνεται ... ο πωλητής έχει βάλει ένα Reserve Price στο πλήκτρο (1400 ας πούμε) και εσύ για να είσαι ο υψηλότερος σε προσφορά και για να κάνεις reserve πρέπει να υπερβείς αυτη την τιμή (1400).

Στην περίπτωση Reserved ... not met ο πωλητής δεν υποχρεούται να σου πουλήσει το πλήκτρο ... συν του ότι αν δεν είσαι o Highest Bidder μπορεί κάποιος άλλος να έχει δώσει μεγαλύτερη προσφορά και η τιμή πάλι να μην υπερέβει τα 1400 ! Στο τέλος του πληστηριασμού ο Αγοραστής με την καλύτερη προσφορά γίνεται και αυτόματα ο Highest Bidder χωρίς να είναι σίγουρο αν θα το πάρει το πλήκτρο !

Τα γράφω γρήγορα=περίεργα γιατί είμαι στην δουλειά και βιάζομαι να φύγω!

 

Εύχομαι να βοήθησα !

 

:wink:

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι να βοήθησα !

 

σωστος!

βοηθησες και παρα βοηθησες.Μπορει για πολλους τα παραπανω να ειναι γνωστα ή αυτοόητα αλλα πολλοι δεν εχουμε ιδεα για το τι παιζει με το ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές το reserve price μπορεί να είναι και κρυμμένο,και εκεί που χαρωπά είχες βάλει το bid σου και νόμιζες ότι κέρδισες,σου έρχεται ένα "there was an error in the listing" στη μάπα.Μετά από τόσες που....ες στο ebay,το σιχάθηκα.Συμβουλή προς όλους:ΜΗΝ αγοράζετε από το ebay αν δέν είστε σίγουροι ΤΙ είναι αυτό που αγοράζετε,και δεν έχετε κάποιο πεπειραμένο να συμβουλευτείτε.Μπορεί να σας βγεί ο κούκος αηδόνι στα λεφτά(βλέπε τελωνειακοί-χαρατσοεισπράκτορες του Βενιζέλος..το ξέρατε ότι ΤΑ ΠΑΝΤΑ που έρχονται από εξωτερικό αεροπορικώς περνάνε πια από το Βενιζέλος και μόνο;),μπορεί να ΜΗΝ είναι αυτό που νομίζατε,μπορεί να ΜΗΝ είναι στην "mint condition" που έλεγε ο πωλητής.Και απο τη στιγμή που το πήρες,τελείωσε:Αν δεν θές να φάς αρνητική αξιολόγηση,που σε αντίθεση με το fleamarket EXEI νοήμα,γιατί δεν πρόκειται να σου ξαναπουλήσει κανείς τίποτα,ειδικά από Ηνωμένες Πολιτείες (είδικά μετά απο τόσα scams που έχουν γίνει καθώς και το πρόσφατο εθνικιστικό τους παραλήρημα έχουν γίνει ΠΟΛΥ δύσπιστοι) καθώς και να σε κυνηγάει το ebay,είσαι αναγκασμένος να το φορτωθείς.Και δεν νομίζω πως έχει κανείς λεφτά για πέταμα.Και να μην αρχίσω να λέω για τα fees των fees ώ fees.Τώρα μπορεί να γυρίσει κάποιος και να πεί "τι μας λες ρε φίλε",οπότε μπορώ να τον παραπέμπψω σε πρόσφατο άρθρο του forum: link

Μην παρεξηγήσετε το posting,γουστάρω τα μεταχειρισμένα και τα trades,αλλά προτιμώ να ΠΙΑΣΩ και να ΔΟΚΙΜΑΣΩ αυτό που αγοράζω.¶ν είναι κάτι τόσο καλό,χαλάλι να πάω και σε άλλη πόλη να το δώ.Τουλάχιστον έχω το δικαίωμα να πώ και "όχι,ευχαριστώ",χωρίς συνέπειες.Έστω και την τελευταία στιγμή.Χίλιες φορές να δοκιμάσει κανείς τις ικανότητες του με ένα set της Rockinger (έχω αρχίσει να το σκέφτομαι και γω σοβαρά....) :wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ το e-bay θέλει τρομερή προσοχή και στρατιγική.ΠΟΤΕ δεν έχω κερδίσει κάτι (αν και αγόρασα τα parts για την αγαπημένη μου κιθάρα επικοινωνόντας κατευθειαν με τους πωλητές)

ΠΡΟΣΟΧΗ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι διαφωνω. Εχω αγορασει παρα πολλα πραγματα απο το e-bay κυριως απο το Αγγλικο και το Γερμανικο (Στο οποιο γερμανικο εχει ευκαιριαρες!) και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα. Ουτε κρημενα list price εχω δει ουτε τιποτα τετοιο. Βασικα ο ορος αγοραζω απο το ebay ειναι λαθος. Το ebay ειναι εκει για να προστατευει αγοραστες και πωλητες. Εννοηται πως το feedback πρεπει να το περνεις σοβαρα και εαν ειναι σωστος δεν θα φας ποτε negative. Ποτε δεν με κοροιδεψε κανενας και παντα αυτο που ερχοταν ηταν ακριβως οπως η περιγραφη. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν απατεωνες αλλα κανουν μπαμ. Εαν αγοραζεις απο μια δημοπρασια η οποια δεν εχει ουτε φωτογραφιες και εχει μονο 2 σειρες περιγραφη και 10 feedback ε τοτε τι περιμενεις να ειναι? Εχω αγορασει απο κιθαρες, ενιχυτες, πεταλια, part, μαγνητες, mp3 players, cd, dvd, μεχρι και τα εισητηρια για το live των chili peppers που πηγα το Ιουνιο απο το ebay τα πηρα. Παντα τα λεφτα τα εστελνα με τροπο που μπορω να αποδειξω οτι τα εστελνα. Δηλαδη η μεσω τραπεζης ή μεσω western union. Εαν εχεις τις αποδηξεις δεν εχεις προβλημα. Στελνεις μια φωτοτυπια στο e-bay και σε αποζημιονουν. Και θα ηθελα να δωσω μερικες συμβουλες (χωρις να θελω να την δω καποιος αλλα ασχολουμε εδω και μια 5αετια) πρωτηματε τα by it now για να μην μπλεκετε με δημοπρασιες, και εαν θελετε να μπλεξετε με δημοπρασια καντε bid τα τελευτεα 5-10 λεπτα της δημοπρασιας. Ετσι κρατατε την τιμη χαμηλα, γιατι εαν το παιχνιδι των τιμων αρχισει νωρις θα γινει χαμος. Πριν κανετε Bid ελεξτε εαν ο πωλητης στελνει στην Ελλαδα και ποια ειναι τα εξοδα. Μην δεσμευεστε χωρις να τα μαθετε ολα αυτα. Πρωτηματε το Γερμανικο ebay.de αν και οι περιγραφες ειναι στα Γερμανικα, με ενα e-mail μπορουν να σας τις στειλουν στα Αγγλικα. Ασε που στο γερμανικο εχω πετυχει και πολλους Ελληνες. Αυτα γενικα και εαν θελετε καλα αποτελεσματα να βλεπετε για σαφης και πληρεις περιγραφες, πολλες φωτογραφιες και μεγαλο feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου