Προς το περιεχόμενο

HELP ME! προβλημα με tremolo(floyd)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και καλη χρονια!!!  εχω βάλει στην κιθαρα μου ενα gotoh high stability tremolo( style floyd)  το οποιο παρεπιπτωντως μου φαινεται καλυτερο απο το original fr που ειχα. Καποια στιγμη εχασα το "μπρατσο του" το οποιο οσο και αν εψαξα στην Αθηνα η σε καποιο ευρωπαικο σαιτ δεν βρηκα ανταλλακτικο. Ετσι αλλαξα την "κυψελη" του και εβαλα αυτη του original fr (H βασικη διαφορα των 2 κυψελων ειναι οτι στο gotoh το μπρατσο βιδωνει εσωτερικα) και το αντιστοιχο μπρατσο. 2 εβδομαδες αφου εκανα αυτη την αλλαγη το νεο μπρατσο αρχισε να χαλαει. (ενω η νεα κυψελη εκατσε πολυ καλα,το μπρατσο αρχισε να χανει χωρο ..νομιζω πως αυτο το φαινομενο λεγεται τρακινγκ). ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ! ισως φταιει οτι το μπρατσο του original fr ειναι φτιαγμενο για να σηκωνει 37αρι block και οχι 40αρι που εχει το gotoh. ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΟΙΠΟΝ???  

 

ευχαριστω εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θελεις πηγαινε σε ενα σιδερα και πες του να σου φτιαξει ενα οπως το θελεις εσυ, μηκος, παχος κτλ. Αλλιως αν εννοεις το τζογο ειναι προβλημα που το εχουν και αλλοι και καταφευγουν σε πατεντες π.χ χαρτακια, μονωτικη ταινια κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιπλοκο ακουγεται .εγω απλα περιμενω να ακουσω ας πουμε τι νομιζετε οτι φταιει.. πρεπει να αλλαξω block ,ολοκληρο το floyd ή κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες όμως το πρόβλημα. Απέκτησε τζόγο το τρέμολο; Δλδ κινείται χαλαρά μέσα στη φωλιά του χωρίς να αλλάζει το pitch;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες όμως το πρόβλημα. Απέκτησε τζόγο το τρέμολο; Δλδ κινείται χαλαρά μέσα στη φωλιά του χωρίς να αλλάζει το pitch;

 

 

ναι!!! απλα δεν ηξερα πως λεγεται ακριβως :P απλα το περιεργο ειναι οτι εγινε μεσα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γίνει και σε μισή ώρα, αν το ζορίσεις. Όπως έκανα εγώ στο βίντατζ τρέμολό μου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείω να έγινε η ζημία από την χρήση σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

 

6mm ατσαλιού δεν τσαλακώνουν έτσι απλά.

Εφ' όσον μιλάμε για Original Floyd Rose Part [MIG] και όχι ρέπλικες.

 

Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα προυπήρχε από το εργαστάσια

 

Δοκίμασε να βάλεις ταινιά υδραυλικών στο σημείο του arm που εισέρχεται μέσα στην εσοχή.

 

Αν δεν μείνεις ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα....

http://www.floydrose.com/catalog/upgrades/tremolo-arms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχαν αρπάξει τα πάσα θα υπήρχε πρόβλημα στο «κούμπωμα/βίδωμα» του arm/μπράτσου. Πολύ φοβάμαι το πρόβλημα ήταν από την μάνα του, δυστυχώς ο ποιοτικός έλεγχος της schaller πήρε την κατιούσα μετά τον θάνατο του μπαρμπά-Χελμουτ.

 

Αν είσαι από Σαλόνικα pm να σε πω από που μπορείς να προμηθευτείες original schaller parts πριν τον χαμό του Helmut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πιθανολογώ ότι το πρόβλημά σου είναι στη "φωλιά" του original, και όχι στο tremolo bar.

 

Παρ' όλο που απ' ό,τι λες, η φωλιά έκατσε σωστά μπορεί να "ξέφυγε" και πάλι. Το πάχος του plate του FR είναι 5mm ενώ του gotoh 3mm, οπότε ή κάθεται πιο έξω το arm και δεν κουμπώνει βαθειά ή κάτι σχετικό μ' αυτό. Πολύ υποθετικά όλα αυτά βέβαια.

 

Στη θέση σου θα έβαζα ξανά τη φωλιά της Gotoh και θα έπαιρνα αυτό:

 

http://g-jax.com/510/accessories/arms/f3.html

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου