Προς το περιεχόμενο

Επιτρεπτα μηκη καλωδιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

Δεν ξερω αν ταιριαζει σε αυτη την ομαδα το thread..

 

ΑΛΛΑ εχω δυο (ισως χαζες) αποριες:

 

- Σε τι αποσταση αρχιζει και 'χαλαει' ο ηχος σε ενα καλωδιο κιθαρας(η jack-rca). Θελω να εχω το rack πανω στον ενισχυτη μου αλλα η κονσολα με τα Monitor ειναι στην απεναντι πλευρα του δωματιου. Στα 10 μετρα θα ειμαι οκ η θα εχω θεμματα?!?!

 

- Το ιδιο σκηνικο με πανω... σε 10 μετρα και πανω ενα Midi καλωδιο επιρεαζεται καθολου? Εχει latency?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μπορω να καταλαβω ΤΙ ακριβως γραφεις... ;D....αν εννοεις το μηκος του καλωδιου απο την εξοδο της κιθαρας σου μεχρι το πρωτο πεταλι σου οτιδηποτε μακρυτερο απο 6 μετρα θα σου κοψει  πριμα ΑΙΣΘΗΤΑ  (εκτος και αν εχεις buffer μεσα στην κιθαρα σου ή active μαγνητες) βεβαια σε πολλους αρεσει αυτο (ο Albert Collins ας πουμε επαιζε με 30 μετρα καλωδιο).

 

Το μηκος ενος midi καλωδιου & το latency δεν εχουν απολυτως καμμια σχεση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μπορω να καταλαβω ΤΙ ακριβως γραφεις... ;D

 

Περαν του λαμπατου ενισχυτη τωρα τελευταια πηρα και ενα rack V-amp. Θελω να το εχω ομως μεσα σε Rackcase , και αυτο θα ειναι πανω στην κεφαλη του ενισχυτη μου. Στην μια ακρη του δωματιου.

 

Το θεμα ειναι οτι θελω δυο εξοδους (stereo δλδ) απο Jack να καταληγουν σε Rca για την κονσολα που εχω πανω στο γραφειο μαζι με τα ηχεια Monitors που βρισκοντε στην απεναντι πλευρα του δωματιου.

 

Αρα θελω απο το V-amp να φευγουν 2 καλωδια ηχου και δυο midi... ποιες αποστασεις ειναι οι επιτρεπτες?!?!

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σημα ΜΕΤΑ απο το V-AMP ειναι buffered οποτε μεχρι και 34567 μετρα εισαι οκ.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για MIDI, μη χρησιμοποιησεις καλωδια πανω απο 15 μετρα. Καλυτερα μεινε κατω απο αυτο το οριο.

 

Και τα 15 πολυ ειναι... το πολυ πολυ για να κοντινω τα midi θα επεκτινω σε μηκος το usb.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου