Προς το περιεχόμενο

Bill Trantos-Enter Sandman (Tone Matched with Axe Fx Ultra)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καιρό τώρα προσπαθούσα να πειράξω το μαγικό κουτί που έχω στην κατοχή μου για να πλησιάσω όσο γίνεται μερικούς ήχους που ''σημάδεψαν'' τη μουσική μου εφηβεία.Πρώτη απόπειρα λοιπόν με Metallica και Enter Sandman.

 

Χρησιμοποίησα ως μπούσουλα ένα preset με έναν Mesa Boogie Rectifier και μετά βρήκα ένα έτοιμο Impulse το οποίο έφερα στα μέτρα της κιθάρας μου με EQing (Voxengo Gliss EQ).

 

https://soundcloud.com/billtrantos/enter-sandman-tone-matched-with-axefx-ultra

 

Για πείτε γνώμες!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια χαρά μου ακούγεται.

 

Αν έπρεπε ντε και καλά να αλλάξω κάτι ίσως να το ήθελα λίιιγο πιο σκληρό (αλλά αυτό μπορεί να έχει να κάνει και με τον τρόπο παιξίματος, αίσθησή μου ότι μπορείς να το παίξεις και λίγο πιο επιθετικά το ριφφ).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα μου ακουγεται λιγο στρογγυλεμενος ο ηχος και λιγο πιο μπασος απ'οτι χρειαζεται. Ακου και εδω τις οριτζιναλ κιθαρες μονες τους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω. Πολύ καλή προσπάθεια Βασίλη!

Έφτασες πολύ κοντά. Πιστεύω κι εγώ ότι είναι πιο μπάσος ο δικός σου ήχος και ίσως με περισσότερη παραμόρφωση.

 

Μπράβο! Άντε να το ακούσουμε και ολόκληρο! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα σχόλια και την ακρόαση.

 

Η αλήθεια είναι ότι ήξερα ότι είναι πιο μπάσο από την original version,αλλά το άφησα ίδιο για 2 λόγους.

 

1)Η κιθάρα που χρησιμοποίησα έχει φύσει αρκετά μπάσα (μαόνι body) και δεν ήθελα να επεξεργαστώ τόσο το αποτέλεσμα ώστε να χάσει τον χαρακτήρα της.

 

2)Μου πήρε σχεδόν 2 βδομάδες να πλησιάσω έστω και τόσο λίγο τον ήχο αυτόν γιατί ήταν η πρώτη φορά που έκανα μια τέτοια διαδικασία και εν τέλει κουράστηκα να το ''ψειρίζω''.

 

Σίγουρα πάντως περίμενα να βγει πολύ χειρότερο,οπότε το πρόσημο είναι θετικό! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλακο αν θες να ακουσουμε τον ηχο της κιθαρας θα ελεγα να τον ανεβασεις χωρις τα αλλα κλαπατσιμπαλα. Χωρις πλακα εγω θελω να τον ακουσω σκετο. Αν λοιπον μπορεις και δεν βαριεσαι κανε ενα mp3ακι κι ανεβασε το. Εδω αν γινετε. ;)

Θενκς.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου