Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για Noiseless Bridge Pickup για Jazz Bass


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Έχετε ακούσει κανένα  Noiseless  Bridge  Pickup που να μην ξεσκίζει συχνοτικα τον ηχο ?

Χρησιμοποιώ στο jb μονο τον bridge μαγνήτη και εχω hum θεματα κια . :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Έχετε ακούσει κανένα   Noiseless  Bridge  Pickup που να μην ξεσκίζει συχνοτικα τον ηχο ?

Χρησιμοποιώ στο jb μονο τον bridge μαγνήτη και εχω hum θεματα κια . :)

 

Αν υπαρχει και τρόπος θωράκισης single coil και αυτο δεκτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα noise gate πχ ενα Boss Suppressor NS-2... θα εκπλαγεις ευχαριστα, σαν να σφιγγει ο ηχος χωρις να χανεις συχνοτητες.

 

καλα ακουγεται στο youtube αλλα δε θελω να εχω εξτρα πεταλακια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή είχα ακούσει αυτούς. Δεν είμαι μπασίστας αλλά μέσα στη μπάντα καλοί μου φάνηκαν.

 

http://www.wildepickups.com/Bass_Pickups.html

 

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή είχα ακούσει αυτούς. Δεν είμαι μπασίστας αλλά μέσα στη μπάντα καλοί μου φάνηκαν.

 

http://www.wildepickups.com/Bass_Pickups.html

 

 

 

καλο δειχνει αυτό  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο δειχνει αυτό  :)

Και είναι καλό. Τους φοράω στο Jazz. Όντως noiseless, ψιλοτσαμπουκαλεμένοι αλλά συχνοτικά οκ και προσωπικά μου αρέσουν.

 

Για να είναι noiseless o μαγνήτης, θα πρέπει να είναι είτε stacked είτε split ώπερ και σημαίνει ότι μην περιμένεις ακριβώς single coil συμπεριφορά.

Υπάρχουν αρκετοί πλέον μαγνήτες για noiseless bridge με σοβαρή απόδοση.

 

Ο ένας που αναφέρθηκε, οι Super 55 και Vintage Noiseless της Fender, οι stacked (με προσωπική προτίμηση στον STK-J1 - vintage voiced-) της Seymour Duncan, οι Dimarzio (ίσως λίγο στο aggresive) αλλά και στο πιο mellow οι Bartolini αλλά και οι πιο boutique Nordstrand NPJ4SV και Aguilar 4J-HC με πιο ακριβούς τους split της Lindy Fralin.

 

O καθένας με την δική του "προσωπική" άποψη αλλά όχι και με πλανητικές διαφορές (μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για απλό χάλκινο σύρμα γύρω από alnico πόλους και όχι πυρηνική φυσική) και όλοι καλοί είναι για τον α ή β λόγο (ή παίκτη αν θες) αλλά αν μου έβαζες το πιστόλι στον κρόταφο θα πήγαινα (χωρίς να απορρίπτω τους άλλους αλλά μάλλον για τον λόγο τιμή / απόδοση) για την τριπλέτα BL J-45 (οι πόλοι είναι λίγο περίεργοι αλλά δεν είναι ζήτημα) / Fender super 55 / SD STK-J1.

 

Πρόσεχε τις διαστάσεις γιατί άλλα ζευγάρια έχουν τις ίδιες διαστάσεις (JB Mexico στυλ) και άλλα έχουν τον bridge μεγαλύτερο (όπως είχαν/έχουν τα USA Fender αλλά και τα Fender licensed σώματα όπως της Allparts) αλλά επίσης οι noiseless (ειδικά οι stack) έχουν μεγαλύτερο ύψος και μπορεί, για να έχεις ικανό string clearance (αν δεν έχεις βαθύ routing), να χρειαστεί να ανεβάσεις το action.  ;)

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου