Προς το περιεχόμενο

Τρέχουσες τιμές refretting


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα (ή ότι είναι του καθενός) παίδες,

 

Σκέφτομαι να κανω refretting στη ΜΙΜ παιδική μου στρατ που παρότι έχουν παρέλθει 15 χρόνια που την έχω και μερικές ηλεκτρικές ακόμη παραμένει η βασικό μου κιθάρα.

 

Τα vintage μεγέθους τάστα λοιπον έχουν φαγωθεί αρκετα και εν μέσω μιας κρίσης ταυτότητας σκέφτομαι να της βάλω jumbo τάστα όπως έχουν οι american deluxe (τα 6150 νομιζω πως ειναι)- ενώ το μανίκι με βολευει απιστευτα δεν μπορω να παιξω όπως παιζω με αλλες κιθαρες που εχουν jumbo / medium jumbo. Τεσπα, δεν εχει σημασία, σκεφτομαι αν οι τιμές ειναι λογικες (μαζί με την αλλαγή του nut προφανως) να την φέρω μαζί μου στην Αθήνα όταν με το καλο ξανακατέβω για το lifting.

 

Το θέμα ειναι πως δεν ξέρω ποσο πανε οι τιμές στην Ελλάδα.  Εσεις που στε στη μεγαλουπολη λοιπον, που κυμαινονται περιπου;

 

Και δευτερο ερώτημα, εχει δοκιμασει κανεις stainless steel ταστα? Αξίζει απο πλευρας μεγαλύτερης αντοχής; Υπαρχει διαφορά στα υλικα και στην εργασια αν πηγαινα γι αυτα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα φιλε μου.Για τιμες εχω ακουσει απο 100-200.Εξαρταται το μαστορα και τη δουλεια.Τα ατσαλινα εχουν μεγαλυτερη αντοχη αλλα εχουν και μεγαλη αλλαγη στον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 θα έλεγα είναι πολλά. Περίπου 150- 180 ευρώ για ολικό refret είναι πιο λογική τιμή.

Αν η κιθάρα σου έχει vintage radius (7,25) θα σου πρότεινα όχι full jumbo αλλά medium γιατί δεν θα έχεις και πολύ χαμηλό action, προκειμένου να μη φρετάρεις στα bends.

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προκειμένου να μη φρετάρεις στα bends.

 

 

 

 

μα για αυτον τον λογο θα βαλει jumbo frets ...  ;D

 

μια χαρα ταιριαζουν και τα 6100,βαλε το ταστο που αρεσει σε εσενα το 6150 ειναι

παντως ενα ωραιο happy medium

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα για αυτον τον λογο θα βαλει jumbo frets ...  ;D

 

μια χαρα ταιριαζουν και τα 6100,βαλε το ταστο που αρεσει σε εσενα το 6150 ειναι

παντως ενα ωραιο happy medium

 

από προσωπική εμπειρία σε jazzmaster με 7,25 έβαλα 6100 και με τίποτα δεν μπορούσα να έχω χαμηλό action χωρίς να φρετάρω στη μι καντίνι με 11αρες. Αναγκαστικά την έδωσα για leveling για να μην έχω τόσο "ψηλά" τάστα. Αν έκανα refret πάλι δεν θα έβαζα τόσο μεγάλα τάστα.

Μην ξεχνάμε ότι το action μετριέται από το τάστο όχι από την ταστιέρα. Aν για το παίξιμό σου προτιμάς το πιο ψηλό action πάω πάσο.

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ατσαλινα εχουν μεγαλυτερη αντοχη αλλα εχουν και μεγαλη αλλαγη στον ηχο.

Κατά την εμπειρία μου αυτό με την αλλαγή του ήχου δεν ισχύει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τιμες υπολογισε 150 ευρω και πανω, για SS η τοποθετηση κοστιζει περισσοτερο λογω ότι είναι σκληροτερα και προκαλουν μεγαλυτερη φθορα στα εργαλεια.

 

Εχω SS σε τέσσερις κιθαρες και όταν υπαρχει η επιλογή τα προτιμω. Δε μπορω να εκφερω γνωμη αν αλλαζουν τον ηχο γιατι σε ολες τα εβαλα όταν τις "εφτιαχνα" παντως καμια δεν εχει υπερβολικα πριμα, τα αρνητικα που διαβαζω δεν τα εχουν οι κιθαρες μου αλλα κάθε παικτης ακουει και νιωθει το οργανο διαφορετικα.

 

Καλο είναι να γνωρίζεις ότι υπαρχουν παρα πολλα μεγεθη περα των γνωστων 5-6 που οι περισσοτεροι ξερουμε. Παράδειγμα, εγω όταν αλλαξω σε δικια μου κιθαρα θελω να κρατησω το πλατος των 6150 αλλα να εχουν μεγαλυτερο υψος. Τα 6100 εχουν πολύ πλατος για το γουστο μου αλλα αναμεσα υπαρχουν και αλλα μεγεθη. Ενας σωστος τεχνικος οφειλει να σου δειξει καταλογο ολων των μεγεθων και να σε κατευθύνει αναλογα με τις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Κατα πρώτον, το radius της στρατ μου ειναι 9.5. Τα 6100 δεν τα ήξερα, θα τα ψαξω, ευχαριστώ για την προταση :)

 

Οι τιμες αυτες περιλαμβάνουν και καινουριο κομμενο νατ;

 

Όταν ήμουν Γερμανία, θυμαμαι οτι luthier μου ζηταγε 120ε πριν κανα δυο χρονια. Αν η τιμη φτανει στα 200 (παιδια ειναι μισος βασικος μισθος σχεδον...) τοτε μαλλον το αφηνω για την ωρα και εξεταζω το ενδεχομενο να παω για μπρατσο ολοκληρο - είδωμεν :)

 

Πάντως νομίζω ότι υπάρχουν πολυ καλοί μάστορες (έχω υποψιν μου δυο) εκτος αθηνων / θεσ/κης που κανουν τη δουλειά με λιγότερα χρήματα - τι θεμα ειναι να σε βγαλει ο δρομος σου εκει.

 

Σας ευχαριστω όλους :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα (ή ότι είναι του καθενός) παίδες,

 

Σκέφτομαι να κανω refretting στη ΜΙΜ παιδική μου στρατ που παρότι έχουν παρέλθει 15 χρόνια που την έχω και μερικές ηλεκτρικές ακόμη παραμένει η βασικό μου κιθάρα.

 

Τα vintage μεγέθους τάστα λοιπον έχουν φαγωθεί αρκετα και εν μέσω μιας κρίσης ταυτότητας σκέφτομαι να της βάλω jumbo τάστα όπως έχουν οι american deluxe (τα 6150 νομιζω πως ειναι)- ενώ το μανίκι με βολευει απιστευτα δεν μπορω να παιξω όπως παιζω με αλλες κιθαρες που εχουν jumbo / medium jumbo. Τεσπα, δεν εχει σημασία, σκεφτομαι αν οι τιμές ειναι λογικες (μαζί με την αλλαγή του nut προφανως) να την φέρω μαζί μου στην Αθήνα όταν με το καλο ξανακατέβω για το lifting.

 

Το θέμα ειναι πως δεν ξέρω ποσο πανε οι τιμές στην Ελλάδα.  Εσεις που στε στη μεγαλουπολη λοιπον, που κυμαινονται περιπου;

 

Και δευτερο ερώτημα, εχει δοκιμασει κανεις stainless steel ταστα? Αξίζει απο πλευρας μεγαλύτερης αντοχής; Υπαρχει διαφορά στα υλικα και στην εργασια αν πηγαινα γι αυτα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Θα σου προτεινα τα 6100 που λεει και Ο SF .Βασικα ειναι ενα θεμα που με απασχολει και μενα τελευταια ,Βρισκω τελικα οτι στη στρατ που εχω τα 6100 ,αρκετα χαμηλα πλεον απο το αρχικο τους υψος μια και εχει πεσει αρκετα λιμαρισμα απο μενα αλλα και απο το μαστορα .

  Βρισκω λοιπον οτι ο ελεγχος επανω στην νοτα ειναι καλυτερος απο οτι τα medium που φοραει η τελε .Τα βιμπρατα πιο στρογγυλα ,τα σηκωματα πιο ακριβη .Δεν ξερω πως να το πω ,καλυτερο φιλ γενικα.

  Τσεκαρε τα γενικα ,στο αρχικο τους υψος δινουν και μια αισθηση scalloped που δινει πολυ καλο ελεγχο σε βιμπρατα και γενικα.

    Βασικα αν ειχα λεφτα θα εβαζα τετοια και στη CV τελε.Αλλα εν τελη δεν τα αξιζει να μπουν τοσα λεφτα.Ειναι κιθαρα να παιξεις κανα δυο χρονια να ξεκαυλωσεις με τις τελε και μετα να πας για κατι καλυτερο.Αλλα παλι μπορω να τα αλαξω και μονος μου ,οπως εκανα στη στρατ .Γνωμη μου βεβαιως αυτο για τις CV.

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Με αυτα και με αυτα ξεχασα να απαντησω .Γυρω στα 140 νομιζω ειναι η τιμη ,αναλογα βεβαια ,που κανει ενα παιδι που γραφει και εδω.Δεν μπαινω στη διαδικασια διαφημισης .Απλα .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου