Προς το περιεχόμενο

Τρέχουσες τιμές refretting


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχω 6100 στην Strat μου και είναι τέλεια για το γούστο μου.Όπως είπε ο Γιώργος δίνουν σχεδόν scalloped αίσθηση και μια γενικότερη άπλα,ακόμα και κάτω από το 15ο τάστο.

 

Με έχουν βολέψει απίστευτα.Οι τιμές είναι αυτές που είπαν τα παιδιά περίπου,150-200,ανάλογα το όνομα του μάστορα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ' ότι βλέπω το nut δε συμπεριλαμβάνεται, και αυτό έχει μια λογική νομίζω: αν έχεις λιώσει τόσο μια κιθάρα ώστε να θέλει τάστα, είτε είναι καιρός να το φτιάξεις, είτε έχεις ήδη σωστό nut (που ενδέχεται να μπορείς να κρατήσεις αν δεν αλλάξεις radius στη ταστιέρα ή προφίλ στα τάστα).

 

Μου φαίνεται καλή ιδέα (και πιθανότατα πιο οικονομική αν κοιτάξεις προς northwest, allparts κλπ) το σενάριο ενός καινούριου μπράτσου. Εκτός βέβαια αν συντρέχουν συναισθηματικοί λόγοι, οπότε κάνω μόκο.

 

Τα 6100 αν δεν απευθύνονται σε αποδεδειγμένους "αλαφροπάτηδες" είναι συνταγή για στεναχώριες.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά :)

 

Πάντως σ αυτα τα λεφτά παίρνεις μανίκι ολοκληρο... τέσπα, είδωμεν, θα κοιτάξω και εκτος Αθήνας / Θεσ/κης αν και δυσκολα θα βολεψει η φάση. Όταν κατέβω Αθήνα θα ψάξω να βρω luthiers / τεχνικους.

 

Τα 6100 ειναι αυτα που εχουν οι ibanez Johnny; Ρε αυτα ειναι τεράστια, δε μπορώ να φανταστω την στρατ μου με τετοια, ειναι σαν cinquecento με λαστιχα απο τρακτερ..

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω το nut δε συμπεριλαμβάνεται, και αυτό έχει μια λογική νομίζω: αν έχεις λιώσει τόσο μια κιθάρα ώστε να θέλει τάστα, είτε είναι καιρός να το φτιάξεις, είτε έχεις ήδη σωστό nut (που ενδέχεται να μπορείς να κρατήσεις αν δεν αλλάξεις radius στη ταστιέρα ή προφίλ στα τάστα).

 

Μου φαίνεται καλή ιδέα (και πιθανότατα πιο οικονομική αν κοιτάξεις προς northwest, allparts κλπ) το σενάριο ενός καινούριου μπράτσου. Εκτός βέβαια αν συντρέχουν συναισθηματικοί λόγοι, οπότε κάνω μόκο.

 

Τα 6100 αν δεν απευθύνονται σε αποδεδειγμένους "αλαφροπάτηδες" είναι συνταγή για στεναχώριες.

 

 

χαχαχ μαζι ποστάραμε και γραφουμε τα ιδια πανω κατω... Ναι, δεν εχω πολυ καλη αισθηση της πιεσης πιστευω στο αριστερο και ζουλαω, οποτε με τα 6100 θα ειμαι ακομη πιο φαλτσος.

 

Προφανως παιζουν συναισθηματικοι λογοι χαχαχαχ αλλα και το μανικι παρ οτι δεν ειναι τελειο με βολευει καλυτερα απο τις υπολοιπες. Αλλιως στα ιδια λεφτα παιρνω οντως νεο μανικι - δε θελω να σχολιασω το οικονομικο του θεματος αν και ειδικα με τις σημερινες συνθηες εξακολουθουν να μου φαινονται αρκετα. Τεσπα - οποιος εχει κανει, οποιος δεν εχει δεν κανει, κλασικος κόσμος όπως τον ξερουμε :)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@earendil : δλδ το καινουριο νατ (+ τοποθετηση + κοπη) ποσο παει περιπου;

 

Μαζι με τα βαγονακια που θελω ν αλλαξω φτανουμε περιπου στο μισο του κοστους μιας καινουριας mexico strat... :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σ αυτα τα λεφτά παίρνεις μανίκι ολοκληρο...

Δεν είναι απαραίτητο ότι το καινούργιο μανίκι θα έχει καλά φινιρισμένα τάστα. Μπορεί να χρειαστεί να τα σκάσεις και πάλι. Ιδίως στις τιμές που σκέφτεσαι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εστειλα pm με μια προταση μου  ;)

 

Μια ερωτηση, ποια Fender Strat εχει 9,5 radius με vintage ταστα? Νομιζα οτι οι κιθαρες με 7,25 ειναι με vintage και οι 9,5 με medium. Αν κανω λαθος συγνωμη προκαταβολικα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο ότι το καινούργιο μανίκι θα έχει καλά φινιρισμένα τάστα. Μπορεί να χρειαστεί να τα σκάσεις και πάλι. Ιδίως στις τιμές που σκέφτεσαι.

 

Γενικα δεν ειμαι τοσο μη μου απτου με τις κιθαρες μιας και δεν ειχα ποτε καποια "ακριβη" - οποτε αν φτασω στο επιπεδο "καινουρια jumbo ταστα σε ιδιο μανικι χωρις εγγενη προβληματα / κακοτεχνιες)" θα ειμαι οκ. Βεβαια αλλο το ενα, αλλο το αλλο και εχεις δικιο... Παντως εχω τσεκαρει οτι τα μανικια της σημερινης mexico και της δικιας μου ειανι συμβατα - απλως μου φαινεται οτι τα σημερινα μανικια ειναι υποδεεστερα, ισως ειναι απλα η ιδεα μου.

 

Σου εστειλα pm με μια προταση μου  ;)

 

Μια ερωτηση, ποια Fender Strat εχει 9,5 radius με vintage ταστα? Νομιζα οτι οι κιθαρες με 7,25 ειναι με vintage και οι 9,5 με medium. Αν κανω λαθος συγνωμη προκαταβολικα.  :)

 

got it, thanks! Τα specs της κιθαρας μου τα εχω απο τη fender

 

 

Model Name: Standard Strat® HSS

Model Number: 013-4700-(Color#) and 013-4702-(Color#)

Series: Standard Series

Body: Alder

Neck: Maple, Modern “C” Shape, (Satin Polyurethane Finish)

Fingerboard: Rosewood (p/n 013-4700) or Maple (p/n 013-4702), 9.5” Radius (241 mm)

Frets: 21 Vintage Style Frets

Scale Length: 25.5”  (648mm)

Width @ Nut: 1-11/16” (43mm)

Machine Heads: Fender®/Ping® Standard Cast/Sealed Tuning Machines

 

Η δικια μου εχει rosewood αν αυτο επηρεαζει σε κατι τα ταστα / την εργασια / την τιμη.

 

Παντως μαλλον θα παω για stainless - αν ειναι να παμε σε τετοια λεφτα καλυτερα να κρατησουν παραπανω

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην ξεχνάμε ότι το action μετριέται από το τάστο όχι από την ταστιέρα.

 

Ακριβως ,για αυτον τον λογο δεν εχει καμμια σχεση το μεγεθος του ταστου με το action. ;D

 

To action παντα μετριεται απο την κορυφη του ταστου εως το κατω μερος της χορδης.

 

Εγω σε ολες τις κιθαρες μου με 7.5 radius 6100 εχω και χαμηλο action....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου