Προς το περιεχόμενο

Diy hi hat controller


MaNoS-4-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι μου. Τον τελευταιο καιρο ασχολουμαι με μια diy κατασκευη ηλεκτρονικων τυμπανων (μετατροπη απο φυσικα) και το μονο που μου εμεινε και δεν μπορω να καταφερω ειναι να κανω το hi hat να συμπεριφερεται σαν φυσικο και οχι μονο σαν open closed που δουλευουν ολα τα φτηνα μοντελα.

 

Εχω ενα hi hat controller που δουλευει με αυτη τη λογικη αλλα εχω δει οτι μπορω σε συνδιασμο με ενα usb gamepad και το controller μπορω να το μετατρεψω σε variable μεσω addictive drums. Ουσιαστικα το gamepad ελεγχει το midi cc που ειναι υπευθυνο για το ανοιγμα και την ενδιαμεση διαδρομη μεχρι το κλεισιμο του hi hat. Το προβλημα ειναι οτι τα video ειναι επιδειξης και πουθενα δεν λενε πως ακριβως γινεται η διαδικασια. Αν υπαρχει καποιος που ξερει ΑΚΡΙΒΩΣ!!!! πως μπορω να το κανω δηλαδη ποια midi προγραμματα χρειαζονται για να μετατραπει η usb εντολη σε midi και πως ολα αυτα τα δηλωνω στο addictive και τελικα ολο αυτο δουλευει θα με βοηθουσε απιστευτα. 8)

 

Το τηλ μου ειναι 6947826095 οποιος θελει ας κανει μια αναπ να τον παρω αν δεν μπορει να εξηγησει απο δω. Ευχαριστω προκαταβολικα!!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου