Προς το περιεχόμενο

Το shred βλαπτει την υγεια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To γρήγορο παίξιμο δεν με ενοχλεί όταν έχει ευρήματα και χαρακτήρα .

Δεν αντέχω την γρήγορη εκτέλεση ασκήσεων .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εμενα μου αρεσει το σρεντ οταν γινεται πχ απο παιχτες σαν τον Danny Gatton(ο οποιος και αυτος ειναι υπερβολικος για μενα σε φασεις).Αυτο που με χαλαει περισσοτερο ειναι ο ηχος της μουσικης μετα απο καποια φαση.Εκει στα 80'ς το ποζεριλικι τα γλυκαιρα κορους τα πλαστικα ντιστορσιον και το ολο στυλ.Βασικα δεν μου αρεσει το ΡΟΟΥΚ τελικα οπως το λεω ,παντα ακουγα και μου αρεσε το ροκ εν ρολλ με ολη τη γκαμα του βεβαια.

  Εχω αλλο ηχο στο μυαλο μου για την ηλεκτρικη κιθαρα και μου ειναι δυσκολο να συσχετιστω με τον ηχο των σρεντερς ,δεν παν να παιζουν απο μια νοτα μεχρι ενα εκατομμυριο.Στο μυαλο μου πρωτα ειναι ο ηχος το ολο στυλ κτλ και μετα η πενια.Η αληθεια ειναι βεβαια οτι πολλες φορες χανουν το νοημα της μουσικης τα ατομα και το βλεπουν καθαρα αθλητικα το οργανο.Ε ενταξει αλλο αθλητισμος ομως και αλλο τεχνη.

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μυαλο μου πρωτα ειναι ο ηχος το ολο στυλ κτλ και μετα η πενια.

 

Συμφωνω απολυτα. Συνηθως ειναι εμφανες πως οι σρεντερς διαλεγουν ηχο με πολυ γκαζι απλα και μονο γιατι βοηθαει στην ταχυτητα, αλλα στην πορεια αυτο λειτουργει αρνητικα γιατι δημιουργειται πολυ βαβουρα στον ηχο. Ειναι πολυ ποιο ευηχο οταν καποιος παιζει με το μισο gain γιατι οι νοτες αναπνεουν παραπανω.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γρήγορο παίξιμο δεν με ενοχλεί όταν έχει ευρήματα και χαρακτήρα .

Δεν αντέχω την γρήγορη εκτέλεση ασκήσεων .

 

 

+1

 

Αυτό είναι, δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα. Τα παραδείγματα άπειρα ανά τους αιώνες (γιατί πολύ γρήγορα έπαιζαν και πρίν τα 80ς).

 

Τώρα αν είναι πιο διαδεδομένο στην ηλεκτρική κιθάρα να παίζουν ασκήσεις με κόντρα το χρονόμετρο και γιατί συμβαίνει αυτό, είναι άλλο θέμα για συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νομίζω πως το shred είναι ανίατη "πάθηση",αν κρίνω από τον εαυτό μου.Άπαξ και αρχίσεις να ασχολείσαι με τέτοιου τύπου παιξίματα και τα αφομοιώσεις στο παίξιμο σου ,δύσκολα τα διαγράφεις από την μνήμη σου. Πάντα κάπου θα σου βγαίνει ασυναίσθητα.Ακόμη και σε μέρη που το shred είναι προς αποφυγή.

Παρόλο που πλέον το "απεχθάνομαι",ιδίως σε διάφορους μεταλοκιθαρίστες που όταν τους ακούω κλείνω τα αυτιά μου,και που πλέον ασχολούμαι με πιο αργά παιξίματα .... πάλι κάπου θα βγει ασυναίσθηκα το shred.

 

Έχετε κάποια ιδέα πως αντιμετωπίζεται ?  ??? ( ίσως το να ξεκινήσω μαθήματα με κάποιον τρελό μπλουζίστα με βάλει στον ίσιο δρόμο !!  ;D ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπλουζ ειναι για την κιθαρα οπως τα λευκα πληκτρα για το πιανο. Απλα δινουν μαθημα λεπτεπιλεκτου παιξιματος.

 

Τωρα για το shred το προβλημα ειναι πως πολυ μεγαλη ταχυτητα και μελωδια δεν μπορουν να συνυπαρξουν. Ειναι πιο πολυ σαν σπεσιαλ εφφε, ενω η μελωδια ειναι η πλοκη.  ;)

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το shred είναι ανίατη "πάθηση"

 

το εχω και εγω.... χμμμ νταξει μερικες φορες με χαλαει  .. θα πρεπει να μαθαινουμε συνεχεια, καινουργια , πιο αργα "πραγματα"....  αυτη τη λυση σκεφτομαι τωρα.. για να δουμε...

 

 

το θρεντ σου OP μου θυμισε χθες που γρατσουναγα....  επαιζα διαφορες ασκησεις- σολα , (γρηγορα συνηθως) και σε καποια φαση πιανω σολο απο Pink Floyd - money , στο ασχετο ετσι χαχαχαχαχαχα ! ε λεω .... Pink floyd, respect ! (ανατριχιασα παλι )  8)

 

 

 

 

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου αρεσει το ΡΟΟΥΚ τελικα οπως το λεω ,παντα ακουγα και μου αρεσε το ροκ εν ρολλ με ολη τη γκαμα του βεβαια.

  Εχω αλλο ηχο στο μυαλο μου για την ηλεκτρικη κιθαρα και μου ειναι δυσκολο να συσχετιστω με τον ηχο των σρεντερς ,δεν παν να παιζουν απο μια νοτα μεχρι ενα εκατομμυριο.Στο μυαλο μου πρωτα ειναι ο ηχος το ολο στυλ κτλ και μετα η πενια.Η αληθεια ειναι βεβαια οτι πολλες φορες χανουν το νοημα της μουσικης τα ατομα και το βλεπουν καθαρα αθλητικα το οργανο.Ε ενταξει αλλο αθλητισμος ομως και αλλο τεχνη.

 

Πολύ ωραίος Johnny! (ένιωσα σαν fanboy που διαβάζει συνέντευξη του αγαπημένου του καλλιτέχνη και ταυτίζεται).. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου