Προς το περιεχόμενο

Το shred βλαπτει την υγεια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακουγα απο περιεργια shred βιντεος απο τυπους οπως Cooley, Loomis κτλ. και το καθαροαιμο αυτο shred, φουλ ταχυτητα και επιθετικος ηχος, με εκανε να αισθανθω αρρωστος.

 

Προσφατα διαβασα το αθλιο βιβλιο του Wooten, Τhe music lesson οπου ενα απ'τα λιγα πετυχημενα σημεια ηταν η παρομοιωση του γρηγορου παιξιματος με το κρατημα της ανασας απ'την πλευρα του ακροατη.

 

Οποτε με το υπερβολικο σε διαρκεια shred αν του δωσεις προσοχη θα ανεβει η πιεση πραγμα που συμφωνει με την εμπειρια μου.

 

Εχετε ποτε καθισει να ακουσετε shred για πανω απο μερικα λεπτα και αισθανθει αβολα?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μένα με ταράζει..Αλλά δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την πίεση ή απλά η μουσική αυτή(αν μπορεί να χαρακτηριστεί μουσική) προκαλεί αναστάτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι θόρυβοι βλάπτουν την υγεία. :-X :-X :-X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ.Νομίζω ότι έδωσα την απαραίτητη ώθηση στο θέμα.

Καληνυχτώ. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νέος υπουργός δικαιοσύνης στις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης σε σχέση με τη καταπολέμηση της εγκληματικότητας, δήλωσα πως οι σρεντεράδες θα εκτελούντε δι' απαγχονισμού, μετα παλουκώματος .

  Ευχαριστώ  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νέος υπουργός δικαιοσύνης στις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης σε σχέση με τη καταπολέμηση της εγκληματικότητας, δήλωσα πως οι σρεντεράδες θα εκτελούντε δι' απαγχονισμού, μετα παλουκώματος .

  Ευχαριστώ  ;D

 

εχει και τα καλα του λοιπον ο κομμουνισμος... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι με "αρρωσταίνουν" τα ουίιι-ουίιιι :-X :P 8) του floyd rose.....δεν μπορώ με τίποτα να ακούσω ολόκληρο κομμάτι του Vai ας πούμε (με πολύ λίγες εξαιρέσεις). Τα shredαρίσματα δεν είναι του γούστου μου (δεν με αρρωσταίνουν όμως κιόλας), αλλά από την άλλη όσα δεν φτάνει η αλεπού......... ;) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντα στις συζητήσεις περί shred είναι ότι η πλειοψηφία αναφέρεται σε Vai κλπ. γνωστούς, παραβλέποντας ότι μεγάλο κομμάτι των jazz/fusion κιθαριστών είναι πιο σκληροπυρηνικοί shredders  ??? από τους αντίστοιχους του ευρύτερου rock.

Κατά έναν τρόπο δεν "αγγίζονται" τεράστιοι μουσικοί όπως ο Allan Holdsworth, ο Al di Meola κλπ. λες και αυτοί είναι του less is more  ;D

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με το shredding ούτε με jazz/fusion, απλά υπερθεματίζω την μη αναφορά των κιθαριστών του δεύτερου είδους σε αντίστοιχες συζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντα στις συζητήσεις περί shred είναι ότι η πλειοψηφία αναφέρεται σε Vai κλπ. γνωστούς, παραβλέποντας ότι μεγάλο κομμάτι των jazz/fusion κιθαριστών είναι πιο σκληροπυρηνικοί shredders  ??? από τους αντίστοιχους του ευρύτερου rock.

Eχεις δικιο φιλε Τακη,νομιζω αυτο προηλθε-καπου εκει πιστευω αρχισε να χρησιμοποιειται ευρεως ο ορος-απο τα 80ς που αρχισε να προβαλλεται περισσοτερο ενα ρευμα κιθαριστων/σταρς(χαρντροκομεταλ κυριως) κι οποιος εβγαινε του κολλουσαν την ταμπελα.Κι εχει μεινει να λεγεται κυριως για τους πιο "αγριους" ;D στο παιξιμο.

 

Γι'αυτο χαρακτηριζαν σρεντερ τον Malmsteen και οχι λ.χ τον Gambale.

Το κακο ειναι οτι απο τοτε μεχρι και σημερα πολλοι τους εβαζαν ολους στο ιδιο τσουβαλι κι αυτους που ειχαν κατι να πουν και τους "κενους".

Διοτι υπαρχουν και μουσικοι που σρενταρουν και ακουγονται ωραια και υπαρχουν και σρενταδες που δεν ειναι καν μουσικοι,η γνωμη μου παντα.

Εκει ειναι και η μαστορια.

Μενει να οριστει βεβαιως απο τα ποσα χλμ το δευτερολεπτο και πανω θεωρειται σρεντας καποιος. ;D ;D ;D

Και μια και μας ακουει ο υπουργος Σαμ,ψηφιζω ΜΑΒ(ενας ειναι ο ΜΑΒ). ;D ;D ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου