Προς το περιεχόμενο

Συνδεση ηχειων


skiaxtro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια...εχω την tascam us122 και εδω και αρκετο καιρο επειδη τα ηχεια του υπολογιστη μου ειναι μαπα συνδεα την καρτα ηχου με το στερεοφωνικο μου sony το οποιο εχει πολυ καλα ηχεια...Σε καποια φαση εδω και κανα μηνα το στερεο τα εφτυσε...Δεν παιζει και οπως καταλαβαινετε εχω 2 καλα ηχεια αλλα το στερεο δεν δουλευει...τα καλωδια ειναι τα κλασσικα με το χαλκινο σιρματακι..Τωρα τι μπορω να κανω?Υπαρχει τροπος να συνδεσω την καρτα ηχου με τα ηχεια χωρις να μεσολαβει το στερεο?Πρεπει να παρω ενισχυτη?Ευχαριστω εκ των προτερων! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χρειάζεσαι ενισχυτή. Τα ηχεία (πλην τον αυτοενισχυόμενων) χρειάζονται σήμα ενισχυμένο και όχι line που βγάζει η κάρτα σου. Τώρα για το αν είναι πολύ καλά ηχεία τα sony... :?

 

Αν θες να κάνεις καλή δουλειά (καλύτερη από πριν εννοώ) μην πάρεις ενισχυτή και πάρε ένα ζευγάρι φτηνά μόνιτορ πχ tascam, m-audio κτλ.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ .... , φρόντισε πριν να βγει το σήμα από την κάρτα

να υπάρχει κάποιος Limiter πχ Waves - L2

που να μην επιτρέπει στο σήμα να υπερβαίνει την στάθμη των -0,2 dB.

 

Διαφορετικά, σύντομα θα «τα παίξουν» και τα ηχεία σου. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου