Προς το περιεχόμενο

Μια καθοδήγηση σε αρχάριο για αρμόνιο/πλήκτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κύριοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, και το ενδιαφέρον.

 

αυτό με το αυτί που "κοβει" δυστυχώς δεν το έχω. έξι μήνες έπαιζα κιθάρα, και με τίποτα, μα με τίποτα δεν μπορουσα να την κουρδίσω. απλά το αυτί μου δεν ξεχωρίζει μουσική και νότες. η ερώτησή μου είναι διορθώνεται αυτό το πράγμα;

 

κάτι ακόμη. μιλώντας με έναν κουμπάρο μου που έχει μια έφεση στην μουσική, μου είπε ότι αρμόνιο και γενικώς τα πλήκτρα είναι κάτι το αρκετά δύσκολο. με την προηγούμενη εμπειρία που έχω στην κιθάρα, μου προτείνει να πιάσω μπουζούκι, γιατί η δυσκολία του αρμονίου θα με αποτρέψει από το να εμβαθύνω. ενώ το μπουζούκι, που ξέρω το ρεπερτόριό του, και έχω και τα πατήματα από την κιθάρα, θα με κρατήσει περισσότερο καιρό.

 

 

παρακαλώ σε αυτές τις δύο ερωτήσεις πείτε μου την άποψή σας. είμαι τελείως μπερδεμένος και δεν ξέρω τι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακα μαντατα.....

Αν δεν εχεις "αυτι" θα εισαι σαν ζωγραφος που προσπαθει να αναπαραξει κλασσικα εργα εχοντας αχρωματοψια....

Μην το συζητας καθολου, και συγχωρεσε την απολυτη θεση μου....Ουτε μπουζουκι, ουτε κιθαρες....Μονο πολυ απλη  συνοδεια θα μπορουσες να κανεις, σε πολυ περιοριορισμενο και δεδομενο ρεπερτοριο....καθαρα σε στυλ "μου ειπαν να παταω αυτο σε αυτην τη στιγμη"...

Απο ρυθμο πως πας??? Το 'χεις???

Παντως για αρχη επιμενω σε PSR μεταχειρισμενο, διοτι ειναι εντελως ανωδυνη (απο ολες τις αποψεις) δοκιμη και εισαγωγη σε πληκτρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μιλώντας με έναν κουμπάρο μου που έχει μια έφεση στην μουσική, μου είπε ότι αρμόνιο και γενικώς τα πλήκτρα είναι κάτι το αρκετά δύσκολο. με την προηγούμενη εμπειρία που έχω στην κιθάρα, μου προτείνει να πιάσω μπουζούκι, γιατί η δυσκολία του αρμονίου θα με αποτρέψει από το να εμβαθύνω. ενώ το μπουζούκι, που ξέρω το ρεπερτόριό του, και έχω και τα πατήματα από την κιθάρα, θα με κρατήσει περισσότερο καιρό.

Φιλε μου, αυτα που ρωτας μονο εσυ μπορεις να τα απαντησεις. Το τι σου λεει ο κουμπαρος σου ή οποιοσδηποτε φιλος σου δεν εχει καμια σημασια. Εσυ ΤΙ οργανο θελεις να μαθεις? Τι σου αρεσει στο αυτι? Οι ανθρωποι δεν αρχιζουν να μαθαινουν να παιζουν ενα οργανο συμφωνα με τη δυσκολια εκμαθησης του, αλλα συμφωνα με το τι τους αρεσει στο αυτι.

 

Το...τριγωνο για τα καλαντα ειναι ενα οργανο που μαθαινεται πολυ πιο ευκολα απο μια κιθαρα ή ενα πληκτροφορο. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να το προτιμησεις γι αυτο τον λογο? Απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι γενικα δεν σου κανει καποιο ιδιαιτερο "κλικ" ουτε η κιθαρα ουτε το μπουζουκι ουτε το αρμονιο. Ξεκαθαρισε λοιπον μεσα σου τι πραγματικα θελεις να μαθεις να παιζεις και μετα το συζηταμε. Το αν το μπουζουκι ειναι δυσκολοτερο στην εκμαθηση απο τα πληκτρα ή το αντιθετο ειναι κατι που Δεν πρεπει να σε ενδιαφερει.

 

Σου αρεσει το Χ οργανο? Αρχιζεις να μαθαινεις το Χ οργανο. Και οχι το Ψ οργανο που δεν σου πολυαρεσει μεν, αλλα που ο ξαδερφος-του-μπατζανακη-του-θειου-της-αδερφης-του κουμπαρου-του-πατερα-του-Μακη του Κουσκούτη που εχει το περιπτερο στη γωνια σου λεει οτι ειναι ευκολοτερο στην εκμαθηση.

 

@Wall, το αυτι εκπαιδευεται. Η πλειοψηφια δεν εχει "αυτι" με την εννοια που το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά το αυτί μου δεν ξεχωρίζει μουσική και νότες. η ερώτησή μου είναι διορθώνεται αυτό το πράγμα;

 

Τη μελωδία του "happy birthday to you" μπορείς να τη βρεις πάνω στα τάστα της κιθάρας; Αν ναι, μη χολοσκάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας. θα τα βάλω όλα κάτω, θα αποφασίσω. μπράβο πάντως για το πολύ φιλικό περιβάλλον, και την πρόθεση να με βοηθήσετε. κάποια αρχή θα την κάνω σίγουρα με ένα μουσικό όργανο. τείνω προς το αρμόνιο, οπότε πιστεύω μετά από καιρό να μπορούμε να συζητάμε πιο εξειδικευμένα πράγματα :)

 

σας ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζα πως το "μουσικο αυτι" ειναι κατι που επιδεχεται βελτιωσης....

Ευχομαι να μην σου εκοψα τη φορα φερνοντας (αδικαιολογητα) την καταστροφη...

Προφανως οι μη εχοντες "αυτι"...μαλλον δεν προσπαθησαν αρκετα ή δεν τους εχουν κανει σωστες υποδειξεις...

Καλη συνεχεια,

Κωστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα και ένα τεστ για το μουσικό αυτί (αν και πιστεύω ότι ακόμη κι αυτό μαθαινεται)

 

http://ariscap.blogspot.gr/2011/02/blog-post_7839.html

 

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου