Προς το περιεχόμενο

Επιλογη κιθαρας και κσυλα (ακομα μια φορα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ιστορια να σας πω οτι εχω μια Jackson (alder - rosewood) και μια Ibanez prestige (basswood - rosewood) οι οποιες φορανε τον ιδιο μαγνητη και εχουν διαφορετικο ηχο (με ιδιες χορδες και ιδια αποσταση μαγνητων απτις χορδες), ομως μην φανταστειτε οτι εχει τοσο μεγαλη διαφορα, με λιγο eq-ing γινονται ιδιοι.

 

Δεν έχουν όμως ίδια γέφυρα / τρέμολο... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Jackson all the way. 8)

 

*Τα ξύλα όντως δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο με τόσο gain.Πιο πολύ κοίτα τους μαγνήτες και το hardware.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν όμως ίδια γέφυρα / τρέμολο... ;)

 

Η μια εχει licenced floyd και η αλλη edge pro...ενταξει δεν ειναι το ιδιο, αλλα ειλικρινα δεν θα ψαξω να βρω την συνεισφορα του floyd στο ηχο! Σε καμια περιπτωση δεν ισχυριζομαι οτι δεν παιζει ρολο, απλα δεν θα ασχοληθω και με αυτο!  ;)

 

Jackson all the way. 8)

 

*Τα ξύλα όντως δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο με τόσο gain.Πιο πολύ κοίτα τους μαγνήτες και το hardware.

 

Οπως εγραψα στην αρχη οι μαγνητες δεν με πολυνοιαζουν γιατι τους αλλαζω, εχω βρει αυτους που παιζω, μπορω να τους αλλαξω μονος μου οποτε ειμαι κομπλε. Οσον αφορα το hardware παλι δεν με νοιαζει πολυ οχι γιατι το εχω ψαξει, αλλα επειδη θεωρω οτι ειναι πανω - κατω ισαξιες κιθαρες με παρομοιο κοστος παραγωγης αρα και παρομοιας ποιοτητας υλικα.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ειλικρινα δεν θα ψαξω να βρω την συνεισφορα του floyd στο ηχο!

 

Ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ μεγαλυτερη απο αυτη του κΣυλου,trust me. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ μεγαλυτερη απο αυτη του κΣυλου,trust me. ;)

 

Δεν αμφιβαλω καθολου!

Βεβαια ξεχασα να αναφερω οτι και τα δυο floyd ειναι μπλοκαρισμενα, το ενα με ξυλινο τακο (jackson) και το αλλο με tremol-no το οποιο απο μονο του παιζει ρολο απτο να ηταν floating!

 

Αραγε υπαρχει κανεις που να εχει καποια απο τις 2 κιθαρες;

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μίλτο... (καραμούζες ηχούν)  ;D

 

Ιδού ο τρίτος δρόμος (η μουσική υπόκρουση ανεβάζει την αγωνία)  ;D

 

Ibanez RG 3 XXV  8)

 

Basswood- maple

 

Την έχει πάρει φίλος- που έχει και μια Vai/Jem (την πρώτη, basswood-rosewood)) την οποία είχε χρυσοπληρώσει.

 

Η εικονιζόμενη κυρία είναι από την Ινδονησία. Δίπλα- δίπλα με την Γιαπωνέζα κυρία σε καμία περίπτωση δεν άκουγες το ενάμιση χιλιάρικο (και βάλε) που τις χώριζαν.

 

Να μην σου πω ότι η φτηνή πλην τίμια Ινδονήσια, λόγο maple ακουγόταν και λίγο καλύτερη - πιο bright, πιο ξεκάθαρη.

 

Και το σεμπλεδάκι της είναι χάρμα οφθαλμών μαζί με το maple στην ταστιέρα  8)

 

Είναι και μεταλάδικη, έχει και τον neck για άλλα κόλπα που θες.

RG3XXV-900a.jpg.9779268c460ce470a3f0169ec48417d4.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το edge της γιαπωνέζικης όμως χαλάει σε ένα χρόνο, της Ινδονησίας χαλάει στο τριήμερο με την ίδια χρήση.

@miltos άσε τα ξύλα και ασχολήσου με τα τρέμολα. Εκεί είναι ο ήχος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν το edge της γιαπωνέζικης όμως χαλάει σε ένα χρόνο, της Ινδονησίας χαλάει στο τριήμερο με την ίδια χρήση.

@miltos άσε τα ξύλα και ασχολήσου με τα τρέμολα. Εκεί είναι ο ήχος.

 

Φίλος Ray, τι να σου πω...

 

Ο δικός μου που την έχει, είναι τρεμολάκιας αρρωστάκι, και της δίνει και καταλαβαίνει.

 

Και εγώ είχα τη ίδια επιφύλαξη για την ποιότητα του τρέμολο- μου το εκθείασε.

 

Έχει και ένα σύστημα από πίσω (στο cavity) με μια ροδέλα που αλλάζει κάτι (δεν τα ξέρω αυτά τα κιθαριστικά του... σατανά)  ;D και ο λεβιές κάθετε μπαμ και άλλα τέτοια...

 

Και επειδή είναι και καλός κιθαρίστας και πολύ της τεχνολογίας/ hardware (συν που άκουσα τις κιθάρες και ήταν ευχάριστη έκπληξη η Ινδονήσια), έχω εμπιστοσύνη στην άποψη του.

 

 

Υπόψιν, το κούτσουρο το έχει πάνω από χρόνο, οπότε αν είχε τίποτα θέματα το τρέμολο- λογικά- θα τα είχε δείξει.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να κυκλοφορεί πια η XXV

Και από ότι φαίνεται απο τις κιθάρες που έχει και από αυτές που ψάχνει να πάρει

μάλλον κοιτάει για fixed bridge.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μετα από 10+ χρόνια που ασχολουμαι με την κιθαρα δεν πιστευα ποτε οτι θα ανοιγα τέτοιο θέμα για τα κσύλα!  :(

Είμαι αναμεσα σε δύο κιθάρες:

 

Κιθάρα 1:

http://www.thomann.de/gr/jackson_pro_dk2mqht_dinky_cb.htm

http://www.thomann.de/gr/jackson_pro_dinky_dk2qm_ht_cb.htm

 

Μου φαινονται ιδιες, υπάρχει κατι που δεν βλέπω; Δεν εχω καταλαβει τι διαφορά έχουν, ξέρει κανεις να μου πει;

 

 

δε νομιζω να υπαρχει καμια διαφορα στις κιθαρες.... στις  φωτογραφιες εχει κατι ψιλοδιαφορες.... δε ξερω ισως εχουν κανει λαθος  στο Thomman... μπορεις να το ρωτησεις αυτο? εαν ναι ενημερωσε !

 

τωρα να σου πω για τη κιθαρα.... και γαμω τα κιθαρονια ειναι !!! ααααααααχ :P

 

αυτα που δε μου αρεσουν...

 

λερωνει πολυ ευκολα η ταστιερα.... (θα προτιμουσα να μην υπαρχει ιχνος δαχτυλιας πανω στη ταστιερα)

 

 

ξεκουρδιζεται πολυ ευκολα. ΑΛΛΑ! δεν εχω δοκιμασει ακομα να κανω περισσοτερες στροφες τις χορδες , στα κλειδια. οταν μου ηρθε η κιθαρα , οι χορδες δεν ειχαν ουτε μια στροφη τυλιγμα .... απο θεμα αισθητικης μου αρεσε ... και ετσι το κρατησα....

 

 

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου