Προς το περιεχόμενο

5e3 deluxe diy


giorgosc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέψου το για την επόμενη κατασκευή

Σε κανα ξυλουργείο θα μπορούσες να βρείς ξύλο ξερό που να μην παθαίνει τίποτα αρκεί να μην το πληρώσεις χρυσό

Απο αλεργία δεν γνωρίζω ειναι να μή σου τύχει

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΤΥ φιλε μου!

Εριξα μια ματια στις κατασκευες σου και μαλλον θα πρεπει να εισαι "γιατρος" στα ξυλα.

Επειδη εγω δεν ειμαι και πολυ καλος σ' αυτα, ελπιζω να μπορω να ζητησω τις συμβουλες σου σε μελλοντικες δικες μου (για κουτι ενισχυτη παντα, οι κιθαρες ειναι δυσκολες για μενα)

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνηση

 

Ξεκινησα αυτο το νημα με σκοπο οχι  "να φανω ποσο μαγκας και ωραιος ειμαι, και κοιταξτε να δειτε τι μπορω να κανω εγω που εσεις δεν μπορειτε".

Αποκλειστικος σκοπος μου, ηταν -και ειναι- να δοθουν οσο το δυνατο περισσοτερες πληροφοριες, σχετικα με την κατασκευη ενισχυτων, αφου στο ελληνικο νετ ειναι ανυπαρκτες. Το ιδιο και οι κατασκευες φυσικα.

 

Με αυτο το σκεπτικο, ΠΡΕΠΕΙ να παρουσιασω τις τροποποιησεις που εκανα στην κατασκευη, οσο και τα αποτελεσματα που ειχα -η δεν ειχα- απο αυτες.

Υπ' οψιν οτι ολες οι τροποποιησεις που εφαρμοσα, ΔΕΝ επιδρουν στον ηχο του ενισχυτη, παρα μονο σε θεματα ασφαλειας.

 

1) Καταργησα το διακοπτη ground lift (αρση γειωσης) και τον μετετρεψα σε standby.

αυτο γινεται απλα συνδεοντας την εξοδο της λυχνιας ανορθωσης, το Β+ δηλαδη, αντι κατευθειαν στο κυκλωμα, στον προαναφερομενο διακοπτη, απο τον οποιο πρωτα, δεν περασα καν το κυκλωμα της γειωσης.

Ο λογος ειναι προφανης: Η γειωση προστατευει απο ηλεκτροπληξια, και οπως και να το κανουμε, ενας νεκρος κιθαριστας καταστρεφει το show. Λιγο μακαβριο αυτο, τελος παντων.

Υπαρχει η φημη οτι ο συγκεκριμενος ενισχυτης δεν ειναι standby friendly με δυνατο pop που προερχεται απο τους πυκνωτες. Για να αποφυγω αυτο το φαινομενο, τοποθετησα παραλληλα στους ακροδεκτες του διακοπτη μια αντισταση 47k -2w. Ανοιγοντας τον ενισχυτη με το standby on, η αντισταση επιτρεπει τη διελευση μικρης ποσοτητας ρευματος που "γεμιζει" τους πυκνωτες στα φιλτρα και οταν κλεισω το standby, δεν ακουγεται τιποτα.

 

Υπαρχει και το ποπ του κλεισιματος, για το οποιο δεν εκανα τιποτα. Η λυση ομως ειναι η τοποθετηση ενος πυκνωτη μαζι με την αντισταση, ιδιας τιμης σε αντιστοιχια με την αντισταση, ο οποιος, οταν κοψουμε την παροχη ρευματος, αφηνει ελευθερο το φορτιο του και δεν εχουμε πλεον κανενα ποπ.

Αυτο θα το κανω οταν δεν βαριεμαι.

 

2) Τοποθετησα δυο διοδους 1Ν4007 μεταξυ των  pin 3 με 4 και 5 με 6 της λυχνιας ανορθωσης. Αυτα (τα 3 και 5) δεν χρησιμοποιουνται ετσι κι αλλιως. Συνεδεσα τα μεγαλα ρευματα στις διοδους, οι οποιες στη συνεχεια το μεταφερουν στα pin 4 και 6 που παει κανονικα. Αυτο δινει ασφαλεια στο ολο κυκλωμα απο πιθανη καταρρευση της λυχνιας, που μπορει να προκαλεσει απο καταστροφη της τροφοδοσιας, εως και ολοκληρου του κυκλωματος.

Η τοποθετηση διοδων στο συγκεκριμενο σημειο δεν εχει καμια επιδραση στη λειτουργια της λυχνιας, οπως φαινεται και εδω: http://www.valvewizard.co.uk/fullwave.html

Αυτο που χρειαζεται προσοχη ειναι η σωστη τοποθετηση, αφου οι διοδοι πρεπει να εχουν την ενδειξη προς την πλευρα της πορειας του ρευματος δλδ προς τα pin 4 και 6.

 

3) Τοποθετησα σε καθε 6V6 και μεταξυ των pin 1 και  4 μια αντισταση 470Ω 2w. Αυτο το δανειστικα απο αλλους ενισχυτες. Η συγκεκριμενη τροποποιηση δεν προσφερει κατι στον ηχο, απλα προστατευει τις λυχνιες απο τα peaks του παρεχομενου ρευματος.

 

4) Τοποθετησα μια αντισταση 470KΩ 1/2 w στο pin 7 της phase inverter.

Δεν ξερω γιατι το εκανα αφου χαμηλωνει το overdrive.

Δεν ξερω επισης τι επιδραση μπορει να εχει, αφου την αφαιρεσα την ιδια μερα και πριν καν ανοιξω για πρωτη φορα τον ενισχυτη  :)

 

5) ΚΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ. Κατηργησα τη λυχνια ανορθωσης και την εκανα τυπου solid state με διοδους. Απλη και αυτη αλλα δεν τη συνιστω (υποκειμενικα μιλωντας, δεν ξερω αλλος τι θα εκανε).

Αποκολλησα τα δυο καλωδια του 290-0-290 ρευματος και εβαλα σε σειρα απο 2 διοδους 1Ν4007 στο καθενα. Η ενδειξη παντα προς την πορεια του ρευματος. Στο τελος τις ενωσα και ειχα μικρη αυξηση του ρευματος (που δεν ηθελα εξ αρχης) και αλλαγη στον ηχο του ενισχυτη!!!!!!!!!!!!! Αδιαφορος και σκληρος (υποκειμενικα παντα).

Αφαιρεσα τις διοδους και ξαναγυρισα στη λυχνια αυθημερον.

ΣΗΜ. Οποιος προσπαθησει να κανει κατι τετοιο, καλο ειναι να αφησει κολλημενα τα καλωδια των 5V στη βαση της λυχνιας και απλα να αφαιρεσει τη λυχνια. Αυτο γιατι πιθανον να μην του αρεσει η τροποποιηση, οπως δεν αρεσε και σε μενα, οποτε εχει λιγοτερη δουλεια στην επαναφορα.

 

Αυτα για τις τροποποιησεις.

Οταν "στρωσει" ο ενισχυτης, θα μετρησω και τα ρευματα στο κυκλωμα και θα τα αναρτησω εδω, για να υπαρχει ενα σημειο αναφορας, για οποιον θελησει να κανει κατι παρομοιο.

 

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνηση

 

Ξεκινησα αυτο το νημα με σκοπο οχι  "να φανω ποσο μαγκας και ωραιος ειμαι, και κοιταξτε να δειτε τι μπορω να κανω εγω που εσεις δεν μπορειτε".

Αποκλειστικος σκοπος μου, ηταν -και ειναι- να δοθουν οσο το δυνατο περισσοτερες πληροφοριες, σχετικα με την κατασκευη ενισχυτων, αφου στο ελληνικο νετ ειναι ανυπαρκτες.

Ναι βρε συ Γιώργο, σοφά έπραξες και μπράβο σου αλλά το ξεκίνησες λίγο περίεργα, μας μπέρδεψες και όπως και να το κάνουμε φάνηκε λίγο απαξιωτικό (για να μην πω τη λέξη-κλισέ πλέον, τρολάρισμα) το ξεκίνημα σου.

Δεν πειράζει, καλή καρδιά και καλώς ήρθες και να μείνεις και για παραπάνω.

 

Όσο για την ανόρθωση, ειδικά για blues, δεν "παίζει" χωρίς λάμπα.

Προσωπικά επέλεξα την 5V4 για slow start (και έτσι δεν έχω ανάγκη τα stand by) και στα δικά μου αυτιά ακούγεται καλύτερα από την 5Y3.

Αλλά ο καθείς και τα γούστα του......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μετατροπη σε ss την εκανα περισσοτερο για πειραματισμο, η αληθεια ομως ειναι οτι δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα.

Ο 5Ε3 ειναι ενισχυτης με εντονο χαρακτηρα και με τη συγκεκριμενη μετατροπη, χανει μεγαλο μερος του.

 

Η 5V4 ειναι καλη λυση αλλα πολυεξοδη, αφου αλλαζοντας μια direct heated λυχνια, με μια in-direct, πρεπει να αλλαξεις τους πυκνωτες σε bipolar μικροτερης χωρητικοτητας αφου θελει 10μF αντι για 16 ή 22 ή  και 33 που χρησιμοποιουν μερικοι για καλυτερα μπασα, να αλλαξεις το ρευμα στις πλακες της λυχνιας, η/και  να βαλεις choke.

Δεν ξερω βεβαια αν εχεις 5Ε3 η κατι αλλο, αφου οι εγγλεζικοι εχουν τετοιες αρχες λειτουργιας και παρα το οτι, καποιοι απο αυτους εχουν την ιδια προενισχυση με αυτον εδω, ακουγονται εντελως διαφορετικα.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω βεβαια αν εχεις 5Ε3 η κατι αλλο

 

Σε αυτό το link (http://www.noiz.gr/index.php?topic=157666.msg669238#msg669238) έχω ένα επισυναπτόμενο "survival kit" για τον 5Ε3 που ίσως σε βοηθήσει ......

 

Ναι.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157666.0

 

Για αυτό σου λέω ότι γράφεις αλλά δεν διαβάζεις.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει εγω δεν διαβαζω.

 

Τις μετατροπες που επρεπε να κανεις τις εκανες?

Αν δεν τις ξερεις λεπτομερως, μπορεις να ψαξεις στο ιντερνετ, υπαρχουν ομως και στο datasheet της λυχνιας σου.

Και φυσικα σε διαφορα αμερικανικα φορουμ, που εχουν στ' αληθεια σωστες και εμπεριστατωμενες πληροφοριες, περα απο το τι νομιζει ο καθενας.

 

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις μετατροπες που επρεπε να κανεις τις εκανες?

Όπως δήλωσα εξ' αρχής προ 7ετίας (πέρασαν κιόλας τόσα; ), εγώ είμαι άσχετος και dot-to-dot assembler αλλά οι καλοί μου φίλοι μου, στην πάροδο του χρόνου, με βοήθησαν σε όλες τις (απαραίτητες και μη) αλλαγές / βελτιώσεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε Γιώργο, τώρα το είδα το θρέντ και το γούσταρα γιατί το πήγα απο το μηδέν μέχρι το τέλος χωρίς διακοπές! (κάτι σαν να κατεβάζεις έτοιμη σεζόν απο σειρά... :D).

 

Μια ερώτηση. Σε μια απο τις φωτό του κυκλώματός σου βλέπω οτι το καλώδιο που ενώνει τις Grid stoppers είναι πολύ κοντά με αυτά που κουβαλάνε τα 6.3 των νημάτων και του pilot light. Αυτό δεν σου φέρνει θόρυβο? Βέβαια μου φαίνεται σαν να "τεμνονται" σε ορθή γωνία, αλλά δες το κι εσυ απο κοντά.

 

...Κι αυτές τις metal oxide ρε φίλε τι τις βάζεις? :)

Και οι carbon comps χωράνε μια χαρά σε επιλεγμένα σημεία χωρίς να έχεις θέματα.

 

Αλλά είπαμε, αυτά είναι περι ορέξεως.

 

...κανα κλιπάκι παίζει?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα αν θα τα καταφερω, οποτε ειπα αρχικα να βαλω οτι ναναι και μετα βλεπουμε.

Τωρα με βλεπω να χαλαω τη συλλογη μου απο tropical fishes κλπ.

Εκτος αυτου και για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, εχω κακη εμπειρια απο carbon comps, και μιλαω για τη διαφορα πραγματικης τιμης απο την αναγραφομενη, τελος παντων μεγαλη κουβεντα αυτη.

 

Για τις grid stoppers (υποθετω εννοεις τις screen resistors στις λυχνιες εξοδου, -το ιδιο ειναι βεβαια, απλα για να ξεχωριζουν απο αυτες της προ-) εχεις απολυτο δικιο και μια χαρα το βλεπεις, μονο που εκτος αυτου αν θυμαμαι καλα, σ' αυτη τη φωτο λειπουν και τα σιδερα  ;).

Αυτο στη συνεχεια αλλαξε.

Ειναι η τροποποιηση (3) που εγραψα πριν.

Κολλησα τις αντιστασεις στα πιν 1 και 4 και εδωσα το ρευμα στο 1. Τωρα ειναι ακριβως πανω στη λυχνια και δεν εχουν κολλητηλικια μεταξυ τους.

 

οσο για κλιπακι... δεν κανω πλακα ουτε το λεω ειρωνικα:

 

Με την κιθαρα που παιζω εγω δεν υπαρχει περιπτωση να ακουσετε κλιπακι συντομα.

Οχι τιποτα αλλο, αλλα σεβομαι τους συναθρωπους μου.

Εχω και κατι σκυλια στη γειτονια, που οταν παιζω αρχιζουν και κλαινε (καλα, αυτο ειναι πλακα).

 

Ψηνω ενα φιλο να γραψουμε κατι ομως.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου