Προς το περιεχόμενο

5e3 deluxe diy


giorgosc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω πω ρε Γιωργη μας ανοιξες την ορεξη!!! Ευγε φιλε, μας τρεξανε ...οι σολντερινες (που ειχε πει καποτε ο alderbody και ακομα το θυμαμαι!!! :)  ). Σημειο αναφορας βεβαια για το 5Ε3 ειναι ο "τσιφτης" του audiokosta!!!!  ;)  Φοβερος ηχος και ζεστασια που αναπολω μιας και εχω μετατοπιστει τα τελευταια χρονια στα ψηφιακα fractals!!! Mε την δουλεια που βλεπω πρεπει να ειναι χαρμα ωτων!!! Νηματα...τασεις και δωσε κλιπακια στον λαο!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πω πω ρε Γιωργη μας ανοιξες την ορεξη!!! Ευγε φιλε, μας τρεξανε ...οι σολντερινες (που ειχε πει καποτε ο alderbody και ακομα το θυμαμαι!!! :)  ). Σημειο αναφορας βεβαια για το 5Ε3 ειναι ο "τσιφτης" του audiokosta!!!!   ;)   Φοβερος ηχος και ζεστασια που αναπολω μιας και εχω μετατοπιστει τα τελευταια χρονια στα ψηφιακα fractals!!! Mε την δουλεια που βλεπω πρεπει να ειναι χαρμα ωτων!!! Νηματα...τασεις και δωσε κλιπακια στον λαο!!!

 

Δεν ισχυριστηκα -ουτε θα το εκανα ποτε- οτι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ κατασκευη ειναι καλυτερη απο αλλες.

Θα ηταν σα να λεμε ποιος τον εχει πιο μεγαλο (για ενισχυτες μιλαω παντα, μην παρεξηγηθω).

Απλα επετρεψε μου να σου τονισω, οτι μιλαμε για δυο διαφορετικα πραγματα, αρα μη συγκρισιμα.

Εφτιαξα εναν ενισχυτη-κλωνο 5Ε3 τηρωντας  τις προδιαγραφες του κατασκευαστη, ενω οι λιγες τροποποιησεις αφορουν θεματα ασφαλειας δικης μου και του ενισχυτη, σε καμια περιπτωση ομως τον ηχο.

Αυτο που εχεις -νομιζω- τωρα εσυ,  με διαφορετικου τυπου λυχνιες, καταργηση εισοδων, απουσια grid stoppers (sorry αλλα δεν τις βλεπω στις φωτο καπου), μεγαφωνο 75W, το οποιο συμφωνα με τον κατασκευαστη του, ταιριαζει σε βρεταννικου ηχου ενισχυτες,  αλλη ανορθωση, θα συμφωνησεις οτι δεν ειναι 5Ε3, ειναι "κατι σαν" 5Ε3 ή  σαν κατι αλλο που δεν μπορω να προσδιορισω.

Επαναλαμβανω και ξανατονιζω, οτι σε καμια περιπτωση δεν αμφισβητω την ποιοτητα της κατασκευης, δεν θα μπορουσα αλλωστε, αφου δεν εχουν αναρτηθει τα σταδια και η πορεια της υλοποιησης. Ουτε βεβαια και τον ηχο της, ο οποιος μπορει -και μιλαω με απολυτη ειλικρινεια-, να ειναι κλασεις ανωτερος σε χαρακτηριστικα, απο αυτον που βγαζει ο δικος μου.

Θα συμφωνησεις ακομα, οτι οταν μιλαμε για σημειο αναφορας, εννοουμε κατι που σε επομενες υλοποιησεις, θα μπορει να δει καποιος τα στοιχεια και το αποτελεσμα της κατασκευης και να τα συγκρινει με αυτα που εχει στα χερια του ο ιδιος.

 

Και αφου ειπαμε τα επουσιωδη αλλα διευκρινιστικα, να σε ρωτησω κατι ουσιαστικο: Οι λυχνιες, μετα απο ποσες ωρες λειτουργιας ακους οτι χρειαζονται αλλαγη? Λενε για 10.000 ωρες, αλλοι και παραπανω, αλλα δεν το πιστευω. Ακουσα 12ΑΧ7 με 1000 περιπου ωρες -και πολλες λεω- να βουιζει σαν τρελλη.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρευματα.

 

Ειχα υποσχεθει να ανεβασω τα ρευματα που μετριουνται μεσα στον ενισχυτη.

Οι μετρησεις εγιναν με απλο DMM.

 

 

Πρωτο δευτερευον μετασχηματιστη ρευματος: 289-0-289  VAC

Δευτερο  -/-              -/-          : 3,15Χ2 VAC

Τριτο    -/-              -/-          : 5-0 VAC 

 

Β+: 365,2VDC

B1+: 335VDC

B2+: 262VDC

 

PIN          V1            V2              V3                V4

 

1    (185,2)        (180,6)      -                  -

     

2        σημα            σημα            F                  F

 

3        1,61          1,23          362              362,5

 

4          F                F        337,5              335,7

 

5          F                F                  -            -

 

6      179,7            215,7      27,8              25

 

7        σημα            σημα            F            F

 

8      1,61            46,2            21,7        21,7

 

9          F                F              -              -

 

Η θερμοκρασια του PT μετα απο 20 λεπτα λειτουργιας μετρηθηκε στους 25 βαθμους, με θερμοκρασια περιβαλλοντος 21.

Λογω ομως οτι το σασι ειναι απο αλουμινιο και η κυρια πηγη θερμοτητας ειναι οι λυχνιες, και με δεδομενο οτι το αλουμινιο ειναι πολυ καλυτερος αγωγος της θερμοτητας απο το σιδερο, η σχετικη μετρηση μπορει να συγκριθει μονο με αντιστοιχο σασι, αφου το σιδερενιο θα εχει διαφορετικη συμπεριφορα.

 

Καποια στιγμη θα ανεβασω και τα (υποκειμενικα) συμπερασματα απο τις διαφορες λυχνιες.

 

Επιπροσθετα, παρατηρησα οτι με διαφορετικες λυχνιες αλλαζουν και τα αποτελεσματα.Οι συγκεκριμενες μετρησεις εγιναν με τις εξης λυχνιες:

V1: 12AY7

V2: 12AX7

V3: 6V6GT

V4: 6V6GT

 

Για παραδειγμα χρησιμοποιωντας μια 12ΑU7 στη θεση V1, οι μετρησεις ηταν εντελως διαφορετικες, οπως και ο ηχος αλλωστε. Αυτο που παρατηρησα, ειναι οτι οσο μειωνεται το ρευμα, τοσο γλυκαινει ο ηχος, αλλα ταυτοχρονα χανεται το gain.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε Γιωργη , δεν εθεσα θεμα συγκρισης!!!! Αλλωστε ο υπευθυνος ειναι ο audiokostas. Eγω καποιες μικρες πινελιες εριξα!!

Οσο για τις λαμπες...εμενα προενισχυτρια δεν μου εχει καει ποτε. Εκτος και αν ειναι καμμια πολυ hot υπολοιηση! Γαι τις τελικες δεν θα ελεγα πως πρεπει να τις μετραμε με τις ωρες λειτουργιας αλλα με τις συνθηκες-μεταχειριση -voltage κλπ. Eγω παντως καθε δυο χρονακια αλλαζα τελικες (με νορμαλ χρηση) για max tonality!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μετατροπη σε ss την εκανα περισσοτερο για πειραματισμο, η αληθεια ομως ειναι οτι δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα.

Ο 5Ε3 ειναι ενισχυτης με εντονο χαρακτηρα και με τη συγκεκριμενη μετατροπη, χανει μεγαλο μερος του.

 

Η 5V4 ειναι καλη λυση αλλα πολυεξοδη, αφου αλλαζοντας μια direct heated λυχνια, με μια in-direct, πρεπει να αλλαξεις τους πυκνωτες σε bipolar μικροτερης χωρητικοτητας αφου θελει 10μF αντι για 16 ή 22 ή  και 33 που χρησιμοποιουν μερικοι για καλυτερα μπασα, να αλλαξεις το ρευμα στις πλακες της λυχνιας, η/και  να βαλεις choke.

Δεν ξερω βεβαια αν εχεις 5Ε3 η κατι αλλο, αφου οι εγγλεζικοι εχουν τετοιες αρχες λειτουργιας και παρα το οτι, καποιοι απο αυτους εχουν την ιδια προενισχυση με αυτον εδω, ακουγονται εντελως διαφορετικα.

Sorry, αλλα δεν νομιζω οτι χρειάζεαι να αλλάξεις πυκνωτές οταν βαζεις 5V4, ουτε και εχει τρομερη διαφορά απο 16uf στα 22uf. Απο 16 στα 33 οκ, το δεχομαι. Στους δικους μου 5E3 κλωνους - ολοι ειναι με 5V4 αλλά το κύκλωμα το υπολοιπο ειναι 100% original.

Θα σου ελεγα να δοκιμάσεις ετσι οπως ειναι με 5V4

Επίσης, αν θες να τρεξεις 6L6 αλλαξε την αντίσταση του cathode bias απο 5W σε τουλάχιστον 10W (αν βρεις 15W ακομη καλύτερα)

Επίσης, στο original 5Ε3 σχεδιο, η 250Ω 5W αντισταση "τρεχει" τις λαμπες αρκετα ζεστά. Θα σου πρότεινα να την κανεις 330-390 Ω για πιο σωστή λειτουργία των 6V6

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 5V4, εγραψα οτι λεει το datasheet, οχι τι νομιζω εγω :-\. Απο κει και περα δεν το εχω κανει και δεν ξερω πως λειτουργει στην πραξη. (λεει οτι πρεπει να βαλεις 10μF κλπ και νομιζω οτι πρεπει να ακουμε τους κατασκευαστες. Αποψη μου.)

Εδω εβγαλα την 12AU7, γιατι βγαινει εκτος προδιαγρφων (ενισχυτη) σε ρευματα, κι ας ειχε τον πιο γλυκο ηχο.

 

Αν αλλαξω την αντισταση, ποσο θα μου το παει? Ποσα V εννοω

Γιατι αλλαζοντας λυχνιες κατεβαινει μεχρι 17,11 και 16,94.

Τουλαχιστον τοσο εχω πετυχει, δεν ξερω αν μπορει να κατεβει και αλλο.

Αλλα μετα δεν ειναι πολυ cool λειτουργια?

 

6L6 ΔΕΝ ΒΑΖΩ!

 

(σε αυτον τον ενισχυτη, σε αλλον μπορει να βαλω)

 

Για να βαλεις 6L6, και να μπορεις να εχεις τα παραπανισια βατ, πρεπει να εχεις και μετασχηματιστη εξοδου 25 W τουλαχιστον ή καλυτερα  35.

Ο δικος μου ειναι 15αρης και το μεγαφωνο 25. (Ειπα: ακολουθω τον κατασκευαστη!) Οποτε τι να βαλω....

Ασε που εχουν διαφορετικη αντισταση. (εχω 8ΚΩ ενω οι 6L6 θελουν 7600)

 

Ευχαριστω παντως για τις οδηγιες και πληροφοριες. :)

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 5V4, εγραψα οτι λεει το datasheet, οχι τι νομιζω εγω :-\. Απο κει και περα δεν το εχω κανει και δεν ξερω πως λειτουργει στην πραξη. (λεει οτι πρεπει να βαλεις 10μF κλπ και νομιζω οτι πρεπει να ακουμε τους κατασκευαστες. Αποψη μου.)

Εδω εβγαλα την 12AU7, γιατι βγαινει εκτος προδιαγρφων (ενισχυτη) σε ρευματα, κι ας ειχε τον πιο γλυκο ηχο.

 

Αν αλλαξω την αντισταση, ποσο θα μου το παει? Ποσα V εννοω

Γιατι αλλαζοντας λυχνιες κατεβαινει μεχρι 17,11 και 16,94.

Τουλαχιστον τοσο εχω πετυχει, δεν ξερω αν μπορει να κατεβει και αλλο.

Αλλα μετα δεν ειναι πολυ cool λειτουργια?

 

6L6 ΔΕΝ ΒΑΖΩ!

 

(σε αυτον τον ενισχυτη, σε αλλον μπορει να βαλω)

 

Για να βαλεις 6L6, και να μπορεις να εχεις τα παραπανισια βατ, πρεπει να εχεις και μετασχηματιστη εξοδου 25 W τουλαχιστον ή καλυτερα  35.

Ο δικος μου ειναι 15αρης και το μεγαφωνο 25. (Ειπα: ακολουθω τον κατασκευαστη!) Οποτε τι να βαλω....

Ασε που εχουν διαφορετικη αντισταση. (εχω 8ΚΩ ενω οι 6L6 θελουν 7600)

 

Ευχαριστω παντως για τις οδηγιες και πληροφοριες. :)

 

Απο 10μf στα 16μf δεν ειναι κάτι σημαντικό και μη το σκεπτεσαι.

Οσον αφορά στους κατασκευαστές ειναι γνωστό οτι θετουν ορια ασφαλείας που δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να τα υπερβεις. Ειναι γνωστό οτι ο deluxe reverb "τρεχει" τις 6V6 του πολυ παραπάνω απο τα επιτρεπτα specs της 6V6, και δεν εχει συμβει το παραμικρό.

 

Θα σου πρότεινα επισης:

1 (ή 1,5Α) ασφάλεια οχι 2Α

το 25mf @ 25V (cathode bias) κάντο 25mf @ 50V

 

Πόσα volts εχεις στις ανόδους των 6V6?

Ποσα volt εχεις στην άκρη της 250 5W αντίστασης;

 

ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ.

ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ευχαριστο που ανοιξαμε πολλα θεματα μαζι.

Ενα ενα και αρχιζω απο τη μεση, γιατι τα αλλα χωρανε πολλη κουβεντα..

 

Ασφαλεια 1-1,5 Α, μου ακουγεται πολυ λογικο.

Θα ξεκινησω απο 1,5 και θα κατεβω στο 1.

Το ιδιο και ο πυκνωτης απο τα 25 στα 50V.

 

Τα ρευματα που εχω παρει στις ανοδους, αναλογα με τις λαμπες ειναι:

 

V3 301 -V4 302

V3 362 -V4 360

V3 300 -V4 300

V3 296,6 -V4 294,3

 

Το ρευμα στην αντισταση δεν το εχω μετρησει παλιοτερα.

Σημερινη μετρηση:16,95VDC με V3 298,6 -V4 298,2.

 

Ρωταγα παλιοτερα τους τεχνιτες:

Μαστορα σ΄εχει χτυπησει ποτε το ρευμα?

Εκλαιγαν απο τα γελια.

Γιατι ζουν ακομα? (ελπιζω)

Γιατι δουλευαν με το ενα χερι και αν ειναι δυνατο σε ξυλινο ή αλλο μονωμενο πατωμα.

Εξαιρουνται αυτοι που θελουν να παραστησουν τη γειωση.

 

Επιτελους ανοιγει μια μεγαλη κουβεντα.

Purists εναντιον tweakers.

Ειμαι στη μεση (προς Purists).

Δεν θεωρω αυθεντιες τους κατασκευαστες, αλλα πιστευω οτι τους συμφερει να εχουν ανταγωνιστικα προιοντα.

Σε συνδυασμο με το οτι, ολοι εχουν τμημα ερευνας και αναπτυξης, νομιζω οτι παραγουν προιοντα οσο το δυνατο πιο σωστα (σφαιρικα παντα).

Συνεπως ακολουθω τις προδιαγραφες που θετουν, αφου θεωρητικα εχουν κανει τις δοκιμες τους(?) και ξερουν(?) τι και ποσο αντεχει.

Βεβαια υπαρχει και το θεμα "Μειωση κοστους- αυξηση κερδους".

Οποτε ψαχνω να βρω τι μπορει να βελτιωθει και τι οχι.

Ακρη φυσικα δεν βρισκεται.

Ειναι κατι σαν το "τα ξυλα της κιθαρας δεν παιζουν ρολο στον ηχο" που κι εδω ειμαι καπου στη μεση, και βεβαια στον "ηχο του πυκνωτη" που εγραψε καποιος και τον εκραζαν 2 σελιδες φορουμ. Ο μονος ηχος που κανει ο πυκνωτης ειναι οταν σκαει, τρομαζει η γατα κι αρχιζει και τρεχει νιαουριζοντας, ξυπναει και ο σκυλος και χωρις να εχει καταλαβει τι εγινε, αρχιζει και κυνηγαει τη γατα που τρεχει περα δωθε.

 

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ευχαριστο που ανοιξαμε πολλα θεματα μαζι.

Ενα ενα και αρχιζω απο τη μεση, γιατι τα αλλα χωρανε πολλη κουβεντα..

 

Ασφαλεια 1-1,5 Α, μου ακουγεται πολυ λογικο.

Θα ξεκινησω απο 1,5 και θα κατεβω στο 1.

Το ιδιο και ο πυκνωτης απο τα 25 στα 50V.

 

Τα ρευματα που εχω παρει στις ανοδους, αναλογα με τις λαμπες ειναι:

 

V3 301 -V4 302

V3 362 -V4 360

V3 300 -V4 300

V3 296,6 -V4 294,3

 

Το ρευμα στην αντισταση δεν το εχω μετρησει παλιοτερα.

Σημερινη μετρηση:16,95VDC με V3 298,6 -V4 298,2.

 

 

Πρεπει να δω τα χαρτιά μου για τις ανοδους. Αλλά αν καταλαβα καλά ο μετασχηματιστης τροφοδοσίας ειναι 280-0-280 η κάτι τετοιο;

Τι εβαλες τελικά;

Καλό ειναι 300-0-300 ή 325-0-325, για παραπάνω βολτ.

 

Τι μετασχηματιστή εξόδου εχεις βαλει;

 

Δεν θα συμφωνήσω με τον ηχο των πυκνωτων. Επηρεαζει τον ηχο.

Στη 4η μετεξέλιξη του προσωπικου μου deluxe εχω κατασταλάξει με τους ρώσικους paper in oil πυκνωτες. Οι ηλεκτρολυτικοι παραμενουν Sprague atoms

Εχω δοκιμάσει Mallory (οι αγαπημενοι μου)

Εχω δοκιμάσει Sprague Orange drops (SBE)

Eχω δοκιμάσει Sprague Orange drops (vintage)

Εχω δοκιμάσει original astrons (τα ξαναπουλησα στο ebay)

 

Για αυτο το κυκλωμα οι καλυτεροι ηταν οι Ρωσικοι και οι Mallory 150

 

Εχω αλλαξει 3 μετασχηματιστές εξοδου

Απο τον γιατρα

Απο τη New Sensor Corp

Απο mojo τον Mojo 768

 

Προσπαθώντας να φτάσω τον αυθεντικό ηχο (purist), να βρωμίζει ο deluxe στο 2-3.

Mε τιποτε ομως... εμενε πεντακάθαρος.

 

Αλλάζω σε mojo 768 που ειναι paper wound και.... επιτέλους βρώμα στο 2-3!!!! οπως ελεγαν ολοι.

 

Για να μη σας κουράσω αλλο... τον ξανα-αλλαξα. Η βρωμιά τοσο χαμηλά δεν βοηθάει πουθενά, παρά μονο αν τον γραφεις η παιζεις γενικά χαμηλα. Αλλά με μπάντα αυτη η συνεχής βρωμια εινα βαρετη και μονοτονη και "μονοδρομη".

 

Εκανα την Paul-C μόντα (tweakerer) που αλλάζεις τo κυκλωμα της phase inverter και τωρα ειναι τζαμι. Παιζεις κρυσταλο-καθαρά μεχρι το 5 και κατι και μετά .... το απόλυτο.

 

Εξαρτάται τι θες να κανεις με τον 5E3. Παίρνει αρκετες μοντες, αλλά οσο πιο κοντά στο αυθεντικό πιστεύω οτι δεν τον κάνει πολυ ευέλικτο.

 

Συμφωνω μεχρι σε ενα μεγαλο βαθμο με τους Purists αλλά χρειαζεται tweaking. Αλλοι καιροι, αλλα υλικά, αλλα ολα.

 

Συγνωμη αν σας κουρασα.

Ανδρέας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου