Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η λύση λαμπάτου για "πάντρεμα" με modelling πολυεφφέ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα τελευταιο σχόλιο για την 4 cable:

Συμφωνω ότι είναι τέλειο να παίρνεις το καθαρο και τα γκαζια απο εναν λαμπατο ενισχυτή, αλλα θέλεις 4 καλώδια απο τα οποία τα 3 να είναι μεγάλα σε μήκος (πεταλιέρα -> Input, send->πεταλιερα, πεταλιερα->return) αληθεια υπάρχει ανθρωπος που είναι ερασιτέχνης/ημιεπαγγελματιας και κάθεται και στήνει τόσα καλώδια; εκανα κατι παρόμοιο μια φορά και έβριζα την τύχη μου στο changeover του λάηβ...  >:(

Για ολα υπαρχουν λυσεις, αν υπαρχει οργανωση.  8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φίλε μου εγώ προσωπικά παίζω χρόνια στο καθαρό κανάλι ενός λαμπάτου, με αυτό που οι περισσότεροι εδω μέσα χλευάζουν, αλλά μόλις έρθουν σε ένα λάιβ παραμιλάνε με τον ήχο μου... μια boss me70...ΔΕΝ εχει εξομοιωσεις ενισχυτών, τη δουλεύω σαν 4 πεταλάκια που συνεργάζονται ΑΨΟΓΑ μεταξύ τους + ένα γουά ή γουάμι (το κάνεις ότι θες) + τη φοβερή κ τρομερή προενίσχυση της πεταλιέρας και απλά σκοτώνει...οπότε για να απαντήσω στο ερώτημά σου, ΝΑΙ αν θες να γλυτώσεις χώρο, χρόνο, χρήμα, πάρε μία ίδια (150€) στα μεταχειρισμένα και θα με θυμηθείς. Συμφωνώ με τον superfunk, γιατί να χάσεις τις προενισχύτριες λυχνίες? Κατευθείαν στο input, μη μασας! Θα γλυτώσεις τις συνήθως άθλιες προσομειώσεις ενισχυτών-καμπινών απο τις πεταλιέρες και θα έχεις ένα ωραίο ιβρίδιο λάμπας και "πολλά σε ένα" εφέ! Στα μείον ότι θα έχεις κουβάλημα αφού δεν θα γλυτώσεις τον ενισχυτή, αλλά αν θες να τα έχει όλα, πας στη λύση fractal axe fx σκας 1500€ ευρω και πας κύριος με το ρακακι σου και διδάσκεις ήχο....δεν μπορεις να τα έχει όλα...η χρήμα θα χάσεις ή θα κουβαλάς ή θα κελαϊδάνε τζιτζίκια!  :) ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω πως θα χρησιμοποιω πολυεφφέ με προσομοιώσεις ενισχυτων (βλ. Boss ME-80, Zoom G5, Tonelab EX) άρα με ενδιαφέρουν μηχανήματα που δίνουν δυνατότητα παράκαμψης του preamp κομματιού τους.

 

...ΔΕΝ εχει εξομοιωσεις ενισχυτών, τη δουλεύω σαν 4 πεταλάκια που συνεργάζονται ΑΨΟΓΑ μεταξύ τους + ένα γουά ή γουάμι (το κάνεις ότι θες) + τη φοβερή κ τρομερή προενίσχυση της πεταλιέρας και απλά σκοτώνει...

 

Δε διαφωνώ/αμφιβάλλω για το ηχητικό σου αποτέλεσμα, αλλά δεν ξέρω, αν είναι αυτό, που ψάχνει ο ΟΡ.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά αν θες να τα έχει όλα, πας στη λύση fractal axe fx σκας 1500€ ευρω

 

H λύση των 1500Ε δεν είναι η μόνη εναλλακτική.

 

Όπως εσύ είσαι ενθουσιασμένος με τον ήχο σου, έτσι είναι και πολλοί άλλοι, που έχουν την πεταλιέρα κουμπωμένη στο ΡΑ, και γλιτώνουν και το κουβάλημα.

 

Είναι θέμα πεταλιέρας, ρυθμίσεων και - φυσικά - γούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου εγώ προσωπικά παίζω χρόνια στο καθαρό κανάλι ενός λαμπάτου, με αυτό που οι περισσότεροι εδω μέσα χλευάζουν, αλλά μόλις έρθουν σε ένα λάιβ παραμιλάνε με τον ήχο μου... μια boss me70...ΔΕΝ εχει εξομοιωσεις ενισχυτών, τη δουλεύω σαν 4 πεταλάκια που συνεργάζονται ΑΨΟΓΑ μεταξύ τους + ένα γουά ή γουάμι (το κάνεις ότι θες) + τη φοβερή κ τρομερή προενίσχυση της πεταλιέρας και απλά σκοτώνει...οπότε για να απαντήσω στο ερώτημά σου, ΝΑΙ αν θες να γλυτώσεις χώρο, χρόνο, χρήμα, πάρε μία ίδια (150€) στα μεταχειρισμένα και θα με θυμηθείς. Συμφωνώ με τον superfunk, γιατί να χάσεις τις προενισχύτριες λυχνίες? Κατευθείαν στο input, μη μασας! Θα γλυτώσεις τις συνήθως άθλιες προσομειώσεις ενισχυτών-καμπινών απο τις πεταλιέρες και θα έχεις ένα ωραίο ιβρίδιο λάμπας και "πολλά σε ένα" εφέ! Στα μείον ότι θα έχεις κουβάλημα αφού δεν θα γλυτώσεις τον ενισχυτή, αλλά αν θες να τα έχει όλα, πας στη λύση fractal axe fx σκας 1500€ ευρω και πας κύριος με το ρακακι σου και διδάσκεις ήχο....δεν μπορεις να τα έχει όλα...η χρήμα θα χάσεις ή θα κουβαλάς ή θα κελαϊδάνε τζιτζίκια!  :) ;)

Eδω με αυτο το σετ παιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαντήσεις πληθαίνουν σας ευχαριστώ όλους.

 

Αλλά βλέπω τις απόψεις να διίστανται. Τη λυση λαμπάτου μικρης έντασης (μέχρι 5w) τη σκέφτομαι γιατί καμιά φορά θα θέλω να παίξω και καρφί. Αρα μάλλον απορρίπτω λύση FRFR μιας και μου αρέσει να ακούω "ενισχυτήλα" όπως είπε ο Σπύρος πιο πάνω.

 

Μάλλον θα πρέπει να πάω σε μαγαζί και να δοκιμάσω τις υπόλοιπες δυο λύσεις:

 

- Πεταλιέρα στο FX Loop

- Μπροστά στο καθαρό κανάλι

 

Κάτι μου λέει πάντως πως για να πάρω το 100% από τις προσομοιώσεις θα πρέπει να στραφώ στην πρώτη λύση, δηλαδή ενισχυτή με FX Loop.

 

Επαναλαμβανω οτι θέλω να εκμεταλλευτω και τις modelling δυνατότητες της πεταλιερας γι'αυτό επιμένω και τόσο στον τρόπο σύνδεσής της.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω με αυτο το σετ παιζεις?

 

περίπου...πλέον δεν χρησιμοποιώ τη παραμόρφωση της πεταλιέρας αλλά ένα blackstar distx και χρησιμοποιω την boss  για 1-2 modulations + delay + fake whammy, + preamp. Eχει τεράστια διαφορά στα γκάζια. Επίσης το συγκεκριμένο βίντεο είναι τρισαθλιέιτορ με "ηχοληψία" απο το Νίκο που έχει το μαγαζί-τσίτα πρίμα όλα στο μικρόφωνο της κιθάρας, το οποίο αν θυμάμαι καλά δεν ηταν τίποτα της προκοπής, (και σίγουρα όχι το Ε906 που χρησιμοποιώ πλέον σε ηχογραφήσεις και λάιβ...). Νομίζω ότι ο ήχος μου (με τον δικό μου engl και όχι τον δανεικό απο το στούντιο τότε...) εχει βελτιωθεί πολύ απο τότε, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας...εξάλλου πάντα είναι θέμα γούστου.

Δε διαφωνώ/αμφιβάλλω για το ηχητικό σου αποτέλεσμα, αλλά δεν ξέρω, αν είναι αυτό, που ψάχνει ο ΟΡ.

 

:)

το καταλαβαίνω φίλε μου, απλά κάνω την "ταπεινή" μου πρόταση...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει πάντως πως για να πάρω το 100% από τις προσομοιώσεις θα πρέπει να στραφώ στην πρώτη λύση, δηλαδή ενισχυτή με FX Loop.

 

Όχι, το αντίθετο, αν θες 100% προσομοιώσεις, κουμπώνεις σε FRFR.

 

Σε ενισχυτή κιθάρας στο loop θα πάρεις ΚΑΙ το χαρακτήρα του ενισχυτή (τελικό στάδιο) και του ηχείου του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με FRFR, είναι μόνο για στουντιο και λάιβ ή είναι οκ και για οικιακή χρήση?

 

99% για να μην πω 100% σε σπίτι θα παίζω, αρα με ενδιαφέρει να παίζει καλά σε λογικές προς χαμηλές εντάσεις.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου