Προς το περιεχόμενο

Συσχετισμός active μαγνήτη με distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα την βοήθεια σας όσων αφορά το χιλιοταλαιπωρημένο θέμα επιλογής distortion O0

Γνωρίζω οτι ή επιλογή τους είναι εντελώς υποκειμενική και ανάλογα με το είδος μουσικής που ασχολείται ο καθένας.

 

Εκεί που θέλω να εστιάσω είναι η επιρροή του active μαγνήτη στην επιλογή του.  Και εξηγώ! Η κιθάρα μου, schecter atx c-1 φοράει τους seymour duncan blackouts που είναι μόνιμα active. Υπάρχουν κάποιοι παράμετροι σύμφωνα με το είδος του μαγνήτη που να περιορίζουν τις επιλογές ????? Εννοώ οτι πχ θα πρέπει να διαλέξω ενα mid-gain πετάλι γιατί με high - gain υπάρχει περίπτωση να βουίζει ή είναι άσχετο??? Επίσης υπάρχουν κάποιες άλλες παράμετροι ή χαρακτηριστικά στα πετάλια που πρέπει να δώσω προσοχή ώστε να έχω έναν γεμάτο ήχο χωρίς βουιτά και χωρίς να ακούγεται ξερός???

 

HELP!!!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η μόνη "ειδική" οδηγία είναι ότι μάλλον ο active δεν θα δουλεύει ωραία με τα fuzz γερμανίου, αλλά έτσι κι αλλιώς ο ήχος αυτός δεν είναι στον προσανατολισμό της κιθάρας και των μαγνητών.

Κατά τα άλλα, το distortion είναι σαν το παντελόνι, πρέπει να το δοκιμάσεις ο ίδιος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου